Սա աննախադեպ և բացառիկ երևույթ է հայ-չինական հարաբերությունների պատմության ընթացքում. Սուրեն Սարգսյան
09:34 24/01/2025
«Շուրջ 7 ամիս է Չինաստանը Հայաստանում դեսպան չունի: Սա աննախադեպ և բացառիկ երևույթ է հայ-չինական հարաբերությունների պատմության ընթացքում: Բնականաբար սա շատ հստակ մեսիջ է, նման դեպքերում պատահականություններ չեն լինում»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը, ում հայրը՝ Արմեն Սարգսյանը եղել է Չինաստանում ՀՀ դեսպանը։
Սուրեն Սարգսյանը վստահեցնում է՝  Պեկինն իր դիվանագիտական զինանոցում հարյուրավոր պրոֆեսիոնալներ ունի, որ կարող են հենց այսօր գործուղվել Երևան:
Իսկ որո՞նք են նման մոտեցման պատճառները:
1. Նախ, Հայաստանը, չնայած բարձր մակարդակով տրված հավաստիացումներին, բացարձակ հետաքրքրվածություն չի ցուցաբերում «Ճանապարհ և գոտի» մեգանախագծով և ոչինչ չի անում դրա մաս կազմելու համար: Այս տեսանկյունից չինական մոտեցումը շատ հստակ է, կան պետություններ, որոնք բարեկամաբար են տրամադրված նախագծին, և կան այնպիսինները՝ որոնք հակադրվում են դրան:
2. Հայաստանը դեռևս շարունակում է մնալ փաստացի գոյություն չունեցող հակաչինական կրոնական ազատության ալիանսի կազմում (չխառնել կրոնական ազատության գագաթնաժողովի հետ), չնայած դրա հիմնադիր՝ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Պոմպեոն ինքն էր ներկայացնում դրա հակաչինական բնույթը: Փաստացի, ալիանսն ավելի քան 4 տարի է չի գործում, սակայն Հայաստանը շարունակում է ֆորմալ առումով դրա մաս կազմել:
3. Կարևոր է նաև հիշել, որ Հայաստանն այն պետությունն է, որ ընդունել էր Թայվանի էկոնոմիկայի նախարարին, հանձնառություն ունենալով զերծ մնալ Թայվանի պաշտոնյաների հետ որևէ ուղիղ շփումներից: Թայվանի խնդիրը Չինաստանի համար ամենից զգայուն թեման է և այստեղ նա այլ կարծիք չի հանդուրժում, քան մեկ Չինաստան սկբունքը:
Այսքանից հետո, չինացի մեր գործընկերների նման մոտեցումը բավականին տրամաբանական է և հիմնավոր: Գերտերություններին չի կարելի այսպես վերաբերվել:

Почему Китай откладывает назначение посла в Армении? Политолог Сурен Саркисян раскрывает причины
У Китая уже около 7 месяцев нет посла в Армении. Это беспрецедентное и исключительное явление в истории армяно-китайских отношений, написал политолог Сурен Саркисян.
«Естественно, это очень четкий месседж, случайностей в подобных случаях не бывает. Будьте уверены, в дипломатическом арсенале Пекина есть сотни профессионалов, которых можно командировать в Ереван хоть сегодня», – отметил он.
«А каковы причины такого подхода Пекина?
1. Во-первых, вопреки заверениям на высоком уровне, Армения не проявляет абсолютно никакого интереса к мегапроекту «Пояс и путь» и не ничего не предпринимает для того, чтобы стать его частью. С этой точки зрения подход у Китая весьма четкий: есть государства, которые дружественно настроены к проекту, и есть те, которые против него.
2. Армения по-прежнему остается в составе де-факто несуществующего антикитайского Альянса за свободу вероисповедания (не путать с Саммитом религиозной свободы), хотя его учредитель, бывший госсекретарь США Помпео, сам представлял его антикитайский характер. Фактически, альянс не действует уже более 4 лет, но Армения остается формально в его составе.
3. Важно помнить также, что Армения является страной, принявшей министра экономики Тайваня, имея при этом обязательство воздерживаться от любых прямых контактов с тайваньскими должностными лицами. Тайваньский вопрос является самой чувствительной темой для Китая, и здесь он не терпит никакого другого мнения, кроме принципа одного Китая», – перечислил Саркисян, добавив:
«После всего этого подход наших китайских коллег вполне логичен и обоснован. К сверхдержавам нельзя относиться подобным образом».