ՄԻԵԴ որոշման հիմքում դրվել է այն հիմնավորումը, որը բազմիցս բարձրաձայնվել է Դատավորների միության կողմից
10:05 24/01/2025
Դատավորների միությունը հանդես է եկել «Սուրեն Անտոնյան ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ վճռի վերաբերյալ, որտեղ ասված է.
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը երեկ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի լիազորությունները դադարեցված դատավոր՝ դիմումատու Սուրեն Անտոնյանի գործով որոշում է հրապարակել՝ գտնելով, որ տեղի է ունեցել արդար դատաքննության իրավունքի խախտում:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը​​ չի կարողացել փարատել դիմումատուի՝ Սուրեն Անտոնյանի հիմնավոր կասկածները՝ ԲԴԽ նախագահի անաչառության հետ կապված և որ դիմումատուին այդ առումով բավարար դատավարական երաշխիքներ չեն տրամադրվել։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. հունվարի 26-ին Բարձրագույն դատական խորհրդը՝  նախագահությամբ Կարեն Անդրեասյանի, մասնակցությամբ անդամներ՝ Հայկ Գրիգորյանի, Երանուհի Թումանյանցի, Նաիրա Հովսեփյանի, Մեսրոպ Մակյանի, Անի Մխիթարյանի, Վիգեն Քոչարյանի, Սերգեյ Չիչոյանի բավարարել է Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի միջնորդությունը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ և դադարեցրել Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր Սուրեն Անտոնյանի լիազորությունները՝ էական կարգապահական խախտման հիմքով:
Հարկ է նշել, որ ԲԴԽ-ում գործի քննության ընթացքում Սուրեն Անտոնյանը բացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել Կարեն Անդրեասյանին՝ գտնելով, որ կարգապահական վարույթը չի կարող Անդրեասյանի կողմից քննվել անաչառ, քանի որ ԱՆ Գրիգոր Մինասյանի հետ գտնվել է տնտեսական և ֆինանսական կապի մեջ, որը, սակայն, մերժվել էր:
Այսպիսով, որոշման հիմքում դրվել է այն հիմնավորումը, որը բազմիցս բարձրաձայնվել է Դատավորների միության կողմից»։

Союз судей Армении – о вердикте ЕСПЧ по делу Сурена Антоняна
Союз судей Республики Армения выступил с заявлением относительно вердикта Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Сурен Антонян против Армении».
«Европейский суд по правам человека накануне опубликовал постановление по делу истца – судьи Гражданской палаты Кассационного суда Сурена Антоняна, чьи полномочия были прекращены, посчитав, что в данном случае имело место нарушение права на справедливое судебное разбирательство.
В частности, ЕСПЧ посчитал, что Высший судебный совет (ВСС) не сумел развеять обоснованные подозрения истца Сурена Антоняна касательно беспристрастности председателя ВСС Карена Андреасяна и что истцу не были предоставлены достаточные процессуальные гарантии.
Напомним, что 26 января 2023 года ВСС под председательством Карена Андреасяна с участием членов ВСС Айка Григоряна, Ерануи Туманянц, Наиры Овсепян, Месропа Макяна, Ани Мхитарян, Вигена Кочаряна, Сергея Чичояна удовлетворил ходатайство министра юстиции Григора Минасяна о привлечении к дисциплинарной ответственности и прекратил полномочия судьи Гражданской палаты Кассационного суда Сурена Антоняна на основании существенного дисциплинарного нарушения.
Следует отметить, что в ходе рассмотрения дела в ВСС Сурен Антонян представил Карену Андреасяну ходатайство об отводе, посчитав, что дисциплинарное производство не может быть рассмотрено Андреасяном беспристрастно из-за экономических и финансовых связей с Григором Минасяном. Ходатайство Антоняна, однако, было отклонено.
Таким образом, в основу решения было положено обоснование, которое неоднократно озвучивалось Союзом судей».