ՄԻԵԴ որոշման հիմքում դրվել է այն հիմնավորումը, որը բազմիցս բարձրաձայնվել է Դատավորների միության կողմից
10:05 24/01/2025
Դատավորների միությունը հանդես է եկել «Սուրեն Անտոնյան ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ վճռի վերաբերյալ, որտեղ ասված է.
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը երեկ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի լիազորությունները դադարեցված դատավոր՝ դիմումատու Սուրեն Անտոնյանի գործով որոշում է հրապարակել՝ գտնելով, որ տեղի է ունեցել արդար դատաքննության իրավունքի խախտում:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը​​ չի կարողացել փարատել դիմումատուի՝ Սուրեն Անտոնյանի հիմնավոր կասկածները՝ ԲԴԽ նախագահի անաչառության հետ կապված և որ դիմումատուին այդ առումով բավարար դատավարական երաշխիքներ չեն տրամադրվել։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. հունվարի 26-ին Բարձրագույն դատական խորհրդը՝  նախագահությամբ Կարեն Անդրեասյանի, մասնակցությամբ անդամներ՝ Հայկ Գրիգորյանի, Երանուհի Թումանյանցի, Նաիրա Հովսեփյանի, Մեսրոպ Մակյանի, Անի Մխիթարյանի, Վիգեն Քոչարյանի, Սերգեյ Չիչոյանի բավարարել է Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի միջնորդությունը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ և դադարեցրել Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր Սուրեն Անտոնյանի լիազորությունները՝ էական կարգապահական խախտման հիմքով:
Հարկ է նշել, որ ԲԴԽ-ում գործի քննության ընթացքում Սուրեն Անտոնյանը բացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել Կարեն Անդրեասյանին՝ գտնելով, որ կարգապահական վարույթը չի կարող Անդրեասյանի կողմից քննվել անաչառ, քանի որ ԱՆ Գրիգոր Մինասյանի հետ գտնվել է տնտեսական և ֆինանսական կապի մեջ, որը, սակայն, մերժվել էր:
Այսպիսով, որոշման հիմքում դրվել է այն հիմնավորումը, որը բազմիցս բարձրաձայնվել է Դատավորների միության կողմից»։

Union of Judges reacts to ECHR ruling on Suren Antonyan's dismissal
The Armenian Union of Judges issued a statement regarding the ruling of the European Court of Human Rights (ECHR) in the case of Suren Antonyan v. Armenia. The full statement is provided below.
“It its judgement delivered on Thursday, the European Court of Human Rights held that there had been a violation of the right to a fair hearing in the case involving Suren Antonyan, a dismissed judge of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cassation.
In particular, the ECHR found that the Supreme Judicial Council had failed to dispel Suren Antonyan’s justifiable doubts concerning the impartiality of its chair and that he had not been provided with sufficient procedural safeguards in that respect.
Earlier on 26 January 2023, the Supreme Judicial Council chaired by Karen Andreasyan and with the participation of its members Hayk Grigoryan, Yeranui Tumanyants, Naira Hovsepyan, Mesrop Makyan, Ani Mkhitaryan, Vigen Kocharyan and Sergey Chichoyan approved then Minister of Justice Grigor Minasyan’s request for disciplinary action and dismissed Suren Antonyan as a judge of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cassation due to a grave disciplinary violation.
It’s worth noting that during the hearings at the SJC, Suren Antonyan submitted a motion for the recusal of Karen Andreasyan, arguing that the request for disciplinary proceedings could not be examined by Andreasyan impartially due to his economic and financial ties with Grigor Minasyan. However, the motion was denied.