Շնորհակալ եմ, որ Աննան տանն ունենա կոմպոզիտոր, բայց մեկ այլ կոմպոզիտորի նվիրի այսքան ուշադրություն. Տիգրան Մանսուրյան
ԳԱԱ-ում տեղի ունեցավ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի երաժշտության բաժնի առաջատար գիտաշխատող, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Արևշատյանի «Տիգրան Մանսուրյան» մենագրության շնորհանդեսը։ Գիրքը նվիրված է Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան 85-ամյակին։
Մաեստրոյի 86-ամյակը լրանում է այսօր։
Գրքի առաջին օրինակը նվեր ստացավ հենց մաեստրո Մանսուրյանը։
«Տիգրան Մանսուրյանն իր գոյությամբ, իր գործունեությամբ զարգացրել է հայ մշակույթը, հատկապես երաժշտական մշակույթը։
Նա նաև գնահատված արվեստագետ է, արժանացել է պետական մրցանակի, ստացել է շատ մրցանակներ, շքանշաններ, մեդալներ, որոնց նա, իրապես, արժանի է»,- գրքի շնորհանդեսին ասաց ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը։
Այս գիրքը Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործության ուսումնասիրությանը նվիրված 1-ին հիմնարար գիտական ուսումնասիրությունն է։
Երաժշտագետ-միջնադարագետ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Մհեր Նավոյանն ասաց. «Տիգրան Մանսուրյանի մասին մենագրություն չի գրվել մեզանում, բայց նա այն հեղինակներից է, ում մասին մեր իրականության մեջ խոսքի պակաս չի եղել։ Աննա Արևշատյանը, իսկապես, առաջին անգամ Տիգրան Մանսուրյանի մասին համահավաք կերպով մենագրություն է առաջարկում»։
Աննա Արևշատյանն ասաց, որ սկզբում իրեն թվացել է՝ մենագրությունը կարող է գրել 6-7 ամսվա ընթացքում, բայց ընթացքում հասկացել է, որ ինչ իրեն հայտնի է, այսբերգի երևացող մասն է, իսկ մաեստրոյի ողջ ստեղծագործական ժառանգությունը հսկայածավալ է՝ բազմաժանր, բազմաշերտ։
Տիգրան Մանսուրյանը շնորհակալություն հայտնեց Աննա Արևշատյանին իրեն նվիրված մենագրության համար. «Շնորհակալ եմ Երվանդ Երկանյանին, որ տանն Աննան ունենա կոմպոզիտոր, բայց մեկ այլ հեղինակի նվիրի այսքան ուշադրություն»։

Тигран Мансурян: Благодарен за то, что у Анны дома есть композитор, но столько внимания она уделяет другому композитору
17:58 27/01/2025
В Национальной академии наук Республики Армения 27 января состоялась презентация монографии заслуженного деятеля искусств РА, ведущего научного сотрудника отдела музыки Института искусств, доктора искусствоведения, профессора Анны Аревшатян «Тигран Мансурян».
Книга посвящена 85-летию со дня рождения известного композитора, народного артиста Армении Тиграна Мансуряна.
Сегодня маэстро исполняется 86 лет.
Первый экземпляр книги получил в подарок сам маэстро Мансурян.
«Тигран Мансурян своим существованием, своей деятельностью развил армянскую культуру, особенно музыкальную культуру.
Он также является признанным деятелем искусства, удостоен государственной награды, получил множество призов, медалей, орденов, которых действительно заслуживает», – сказал на презентации академик-секретарь Отделения арменоведения и общественных наук НАН РА Юрий Суварян.
Данная книга является первым фундаментальным научным исследованием, посвященным изучению творчества Тиграна Мансуряна.
Доктор искусствоведения, профессор Мгер Навоян в свою очередь отметил: «У нас до этого не было монографии о Тигране Мансуряне, но он – из авторов, о котором в нашей действительности не было дефицита в словах. Анна Аревшатян действительно впервые представляет монографию о Тигране Мансуряне».
Сама Анна Аревшатян рассказала, что сначала ей казалось, что она сможет написать монографию за 6-7 месяцев, но со временем она поняла: то, что известно ей, – лишь верхушка айсберга, а творческое наследие маэстро – колоссальное, многожанровое, многослойное.
Тигран Мансурян поблагодарил Анну Аревшатян за посвященную ему монографию: «Благодарен Ерванду Ерканяну за то, что у Анны дома есть композитор, но столько внимания она уделяет другому автору».