Ոչ միայն չի հիմնավորվել Տիրան Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը, այլ հենց վարույթի նյութերում առկա ապացույցներով էլ հերքվում է այն. Պաշտպաններ
Գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի գործով նախաքննությունն ավարտվել է, իսկ մեղադրական եզրակացությունն ուղարկվել է դատարան։ Այս մասին ասվում է գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի պաշտպաններ Արմեն Անդրիկյանի և Վարազդատ Հարությունյանի տարածած հայտարարության մեջ։
«Այս փուլում միանշանակ հաստատվեց պաշտպանական թիմի այն պնդումը, որ Տիրան Խաչատրյանը ապօրինի է կալանավորվել դատարանի կողմից։ Այսպես, Տիրան Խաչատրյանի կալանավորումը նախաքննական մարմնի և դատարանի կողմից հիմնավորվում էր ակտիվ քննչական գործողությունների կատարման անհրաժեշտությամբ, սակայն փաստացի առանց դրանց կատարման` ընդամենը 20 օր հետո գործը ուղարկվեց դատարան։
Չնայած նրան, որ քրեական վարույթի քննությունը ընթացել է 4 տարի, Տիրան Խաչատրյանը մեղադրվում է միջին ծանրության հանցագործության մեջ, 4 տարուց ավել տևող քննությանը Տիրան Խաչատրյանը որևէ կերպ չի խոչընդոտել, մոտ են սույն գործի վաղեմության ժամկետների անցնելը և այն, որ այս մեղադրանքով Տիրան Խաչատրյանին ազատազրկում չի սպառնում` դատավոր Մասիս Մելքոնյանի որոշմամբ Տիրան Խաչատրյանն արդեն 24 օր գտնվում է ապօրինի կալանքի տակ։
Ինչ վերաբերում է Տիրան Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքին, ապա այժմ, երբ նախաքննությունն ավարտված է և գործի բոլոր նյութերը պաշտպանական կողմի տրամադրության տակ են, կարող ենք վստահ պնդել, որ ոչ միայն չի հիմնավորվել Տիրան Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը, այլ հակառակը՝ հենց վարույթի նյութերում առկա ապացույցներով էլ հերքվում է այն։
Պաշտպանական կողմը պնդելու է, որպեսզի սպասվող դատական վարույթը իրականացվի դռնբաց ռեժիմով՝ ապահովելով դատավարության հրապարակայնությունը, որպեսզի հանրությունը նույնպես տեղեկացվի իրականության մասին։
Հիշեցնենք, որ բարձրագույն ռազմական կրթությամբ զինվորական, Արցախյան բոլոր պատերազմների մասնակից գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանը սույն թվականի հունվարի 4-ից ապօրինաբար զրկված է ազատությունից, և նրա նկատամբ կալանքը կիրառվել է որպես իր քաղաքական և քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշումը ճնշելու և նրան պատժելու գործիք։

Предварительное следствие по делу Тирана Хачатряна завершено, адвокаты представили подробности
Предварительное следствие по делу бывшего заместителя начальника Генштаба ВС Армении генерал-лейтенанта Тирана Хачатряна завершено. Дело с обвинительным заключением направлено в суд. Об этом говорится в заявлении адвокатов Вараздата Арутюняна и Армена Андрикяна.
«На данном этапе однозначно подтвердилось утверждение стороны защиты о том, что Тиран Хачатрян был незаконно заключен под стражу судом. Таким образом, орган предварительного следствия и суд обосновывают арест Тирана Хачатряна необходимостью проведения активных следственных действий. Однако, фактически, без их проведения, спустя всего 20 дней, дело было направлено в суд», – отметили адвокаты.
«Несмотря на то, что расследование уголовного производства продолжалось 4 года; Тиран Хачатрян обвиняется в преступлении средней тяжести; длящемуся более 4 лет расследованию Тиран Хачатрян никоим образом не препятствовал; приближается завершение срока давности этого дела; несмотря на то, что по этому обвинению Тирану Хачатряну не грозит лишения свободы, решением судьи Масиса Мелконяна Тиран Хачатрян уже 24 дня находится под незаконным арестом.
Что касается предъявленного Тирану Хачатряну обвинения: сейчас, когда предварительное следствие завершено и все материалы дела находятся в распоряжении стороны защиты, мы можем с уверенностью утверждать, что предъявленное Тирану Хачатряну обвинение не только не было обосновано, но и, наоборот, имеющиеся в материалах производства доказательства опровергают его.
Сторона защиты будет настаивать на том, чтобы предстоящее судебное разбирательство проводилось в открытом режиме, обеспечивая гласность судебного разбирательства, чтобы общественность также была проинформирована о реальном положении дел», – указывается в заявлении.