Դատավորը կաշկանդվածություն ուներ, նրա հուզական վիճակից էլ էր երևում. Մամիկոն Ասլանյան
«Վճիռը բողոքարկելու ենք, ուղղակի չենք կարող չբողոքարկել»,- Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռի հրապարակումից հետո ասաց Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը։
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը, դատավոր Սարգիս Դադոյանի նախագահությամբ,  մեղավոր է ճանաչել Ասլանյանին պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիքի հոդվածով առաջադրված մեղադրանքներում։ Որպես վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը՝ 4 տարի 4 ամիս ժամկետով։ Հաշվակցելով Մ.Ասլանյանի՝ կալանքի տակ անցկացրած ժամկետը, դատարանը նրան դատապարտեց 1 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման։
«Մենք, ըստ էության, այսօրվա Հայաստանում առավելապաշտական ակնկալիքներ չունեինք։ Ուղղակի հաճախ այս պրոցեսներին հետևելիս նաև խղճահարություն և նողկանք է առաջանում մարդու մոտ»,- ասաց Մ. Ասլանյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք դատարանի վրա քաղաքական ճնշում են նկատում, նա պատասխանեց. «Ես այդ ճնշումների անունը չգիտեմ, բայց տեսնում եմ, որ դատավորը կաշկանդավածություն ունի, ուներ, նրա հուզական վիճակից էլ էր երևում։ Դատական քննության որևէ փուլում որևէ ապացույց, որևէ մատնանշում, որևէ ակնարկ, վկայություն չի եղել մեղավորության հետ կապված»։
«Ինձ կալանավորել են ընտրություններում հաղթելուց 10 օր անց, երբ մենք ընդհանուր հայտարարի  չենք եկել, այսինքն, այսպես ասաց, ես լեզու չեմ գտել։ Այստեղ  լեզու գտնելու խնդիրը չէ։ Ուղղակի  օրենքի ուժն օգտագործվում է չար նպատակով։
Ես իմ քաղաքի համար եմ առաջադրվել։ Ինքնանպատակ չի եղել ոչ իմ առաջադրումը, ոչ իմ հաղթանակը։ Ես միշտ մնալու եմ հաղթած, ինչ էլ անեն»։
Դատարանի որոշմամբ Մամիկոն Ասլանյանը 3 տարի ժամկետով զրկվում է հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից։
Մամիկոն Ասլանյանն ասաց. «Այսօրվա իրողության մեջ ինձ թույլ չեն տալիս օգտագործել ինձ տված քվեն, պետական ողջ մեքենան, ուժային կառույցները լծված են այդ գործին՝ օրենքի  ուժը կիրառելով, այլ ճնշման գործիքներ կիրառելով, որպեսզի  չստանձնեմ քաղաքապետի պաշտոնը։ Ինձ համար ցավ է այն, որ այդքան այս մեծ մարտահրավերների, խնդիրների մեջ այս մարդկանց թիրախներն իմ նման, այս երկրին ազնվորեն, առանց տրտնջալու ծառայած մարդիկ են»։
Նա նշեց, որ Հայաստանուն ռադիկալ փոփոխություններ են պետք. «Այն երկրում, որտեղ չկա անկաշկանդ դատական, իրավական համակարգ, այնտեղ չի կարող լինել օրինականություն,  իրավակարգ, որևէ քաղաքացի, օտարերյա ներդրող իրեն այստեղ ապահով զգալ չի կարող»։

Мамикон Асланян: Судья чувствовал себя скованно, это было заметно и по его эмоциональному состоянию
«Мы обжалуем приговор, просто не можем этого не сделать», – заявил бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян после оглашения сегодня, 29 января, решения Антикоррупционного суда.
Напомним, Антикоррупционный суд Армении под председательством судьи Саркиса Дадояна 29 января вынес обвинительный приговор бывшему мэру Ванадзора Мамикону Асланяну. Суд признал М.Асланяна виновным по предъявленным ему обвинениям в превышении должностных полномочий и служебном подлоге и определил ему окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года и 4 месяца. Кроме того, суд назначил штраф в размере 500 тысяч драмов и лишил Асланяна права занимать должности публичной службы сроком на 3 года.
Учитывая срок, уже проведенный М. Асланяном под стражей, суд приговорил его к 1 году и 9 месяцам лишения свободы. При этом избранная в отношении Асланяна мера пресечения в виде залога оставлена судом без изменений до вступления решения в законную силу.
«В сегодняшней Армении у нас, по сути, не было завышенных ожиданий. Просто при наблюдении за этими процессами у человека невольно возникает чувство жалости и отвращения», – отметил Асланян.
В ответ на вопрос, считает ли он, что на суд оказывалось политическое давление, он отметил:
«Я не знаю, как это давление назвать, но вижу, что судья чувствовал себя скованно, это было заметно и по его эмоциональному состоянию. На протяжении всего судебного разбирательства не было представлено ни одного доказательства, ни одного намека или свидетельства, подтверждающих мою вину».
«Меня арестовали через 10 дней после победы на выборах, когда мы не пришли к общему знаменателю, иначе говоря, я «не нашел общий язык». Но дело не в этом. Просто силу закона не используют в благих целях.
Я баллотировался ради своего города. Мое выдвижение и моя победа не были самоцелью. Что бы они ни делали, я всегда останусь победителем», – указал Асланян.
«Сегодня мне не дают воспользоваться отданными мне избирателями голосами. Вся государственная машина, силовые структуры задействованы в этом процессе, используют силу закона, другие инструменты давления, лишь бы я не занял пост мэра Ванадзора.
Для меня больно осознавать, что при всех вызовах и проблемах сегодняшнего дня мишенью для этих людей становятся такие люди, как я – те, кто честно и без стенаний служил этой стране», – добавил он.
По мнению Асланяна, Армения нуждается в радикальных переменах: «В стране, где нет ничем не скованной судебной и правовой системы, не может быть ни законности, ни правопорядка. Ни один гражданин, ни один иностранный инвестор не сможет чувствовать здесь себя в безопасности».
Асланян был арестован в декабре 2021 года по обвинению в превышении служебных полномочий и служебном подлоге. Примечательно, что за несколько дней до ареста он одержал победу на выборах в ОМС Ванадзора.