Օվերչուկ. Երևանը և Բաքուն սահմանի հարցում շատ մեծ և լավ առաջընթաց են գրանցվել
Հայաստանն ու Ադրբեջանն առաջընթաց են գրանցել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցում, ինչը նպաստում է կայունությանը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Պատասխանելով հարցին, թե իր համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբը հայ և ադրբեջանցի գործընկերներ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի հետ շարունակո՞ւմ է աշխատանքը՝ Օվերչուկը նշել է, որ «ոչ ոք ֆորմալ առումով այն չի դադարեցրել»։ «Մենք պարբերաբար շփվում ենք այդ թեմայով, բայց ոչ եռակողմ ձևաչափով, այլ, ինչպես ասում են, առանձին», -ասել էՌԴ փոխվարչապետը և շարունակել. «Իմ գործընկերները պարբերաբար հանդիպում են սահմանազատման և սահմամագծման հանձնաժողովի շրջանակներում։ Այնտեղ շատ մեծ և լավ առաջընթաց է գրանցվել»։
Ինչպես ընդգծել է Օվերչուկը, սահմանի մի մասն արդեն սահմանազատվել և սահմանազատվել է, և այժմ կողմերը պայմանավորվել են շարժվել հյուսիսից՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի սահմանների հանգույցից դեպի հարավ։
«Մենք միշտ ողջունել ենք նման շփումները և նման համատեղ աշխատանքը, քանի որ դա անկասկած կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը: Եվ մեր կողմից մենք միշտ առաջարկել ենք աջակցել այս գործընթացին։ Այն շատ կառուցողական գործընթաց է»,-հավելել է նա։

Оверчук: Между Ереваном и Баку «достигнут очень большой и хороший прогресс» в вопросе границ
Армения и Азербайджан достигли прогресса в делимитации и демаркации границ, это способствует стабильности. Как передает ТАСС, об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
В ответ на вопрос, продолжает ли работу трехсторонняя рабочая группа под его сопредседательством совместно с азербайджанским и армянским коллегами Шахином Мустафаевым и Мгером Григоряном,
Оверчук отметил, что «формально ее никто не прекращал».
«Периодически мы общаемся на эту тему [пограничного урегулирования между Азербайджаном и Арменией], но не в трехстороннем формате, а, как говорится, один на один, - продолжил вице-премьер России. - Мои коллеги <…> регулярно встречаются в рамках комиссии по делимитации и демаркации границ. Там достигнут очень большой и хороший прогресс».
Как подчеркнул Оверчук, часть границы уже делимитирована и демаркирована, сейчас же стороны договорились двигаться в соответствующем вопросе с севера на юг, от стыка границ Азербайджана, Армении и Грузии.
«Мы всегда приветствовали такого рода контакты и такого рода совместную работу, потому что она, несомненно, будет способствовать стабильности в регионе. И со своей стороны, мы всегда предлагали оказывать поддержку этому процессу, - добавил он. - Это очень конструктивная работа».