Տարոն Աճեմօղլուն Նոբելյան մրցանակի թանգարանին է նվիրել իր մոր անձնական իրերից մեկը
Ծնունդով Ստամբուլից, ազգությամբ հայ աշխարհահռչակ տնտեսագետ, նոբելյան մրցանակակիր Տարոն Աճեմօղլուն Նոբելյան մրցանակի թանգարանին է նվիրել իր մոր անձնական իրերից մեկը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Նոբելյանի մրցանակաբաշխության թվիթերյան էջից։
«Նրա նվիրատվությունը մեծ նշանակություն ունի մեր հավաքածուի համար, քանի որ այն սակավաթիվ մնացած հուշերից մեկն է, որը նա ունի իր մորից»,- նշված է էջում։
Տարոն Աճեմօղլուի մայրը պոլսահայ հայտնի բանաստեղծուհի Իրմա Աճեմյանն է։
1966-1976 նա եղել է Գատըգիւղի Արամեան-Ունճեան վարժարանի տնօրենը։ Նա աշխատակցել է պոլսահայ մամուլին, բայց ամենամեծ ներդրումն ունեցել է կրթական ոլորտում: Նրա գործերից են՝ « Տալ Միայն» (1975թ.), «Իմ Տողերս» (1985թ.)։  Նա նաև գրել է «Գեւորգ Աճեմօղլու եւ ես՝ Իրմա. Զգացումներից իրականություն» գիրքը:

Daron Acemoglu donates one of his mother's mementos to Nobel Prize Museum
2024 Nobel Prize laureate Daron Acemoglu has donated a paperweight, one of the few remaining mementos he possesses from his mother, to the Nobel Prize Museum, the official feed of the Nobel Prize reported.
"This paperweight was donated to the Nobel Prize Museum by Daron Acemoglu, 2024 laureate in economic sciences. His donation holds great significance for our collection, as it is one of the few remaining mementos he possesses from his mother," a post on X said.
"Acemoglu was raised in Istanbul in a family of Armenian descent. His mother, Irma Acemoglu, served as a teacher and the headmistress of his Armenian school, where she actively encouraged his academic pursuits. Irma Acemoglu passed away in 1991," the statement added.