Մամիկոն Ասլանյանը դատապարտվեց ազատազրկման
Հակակոռուպցիոն դատարանը, դատավոր Սարգիս Դադոյանի նախագահությամբ, հրապարակեց Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի գործով մեղադրական վճիռը։ Դատարանը մեղավոր ճանաչեց Մամիկոն Ասլանյանին պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիքի հոդվածով առաջադրված մեղադրանքներում։ Որպես վերջնական պատիժ նշանակվեց ազատազրկումը՝ 4 տարի 4 ամիս ժամկետով, տուգանքը՝ 500,000 ՀՀ դրամի չափով, հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելը՝ 3 տարի ժամկետով։
Հաշվակցելով Մ.Ասլանյանի՝ կալանքի տակ անցկացրած ժամկետը, դատարանը նրան դատապարտեց 1 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման։
Ասլանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավը դատարանը թողել է անփոփոխ ՝ մինչև վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը։
Հիշեցնենք, որ  Մամիկոն Ասլանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2016 թվականի հոկտեմբերի 10-ից մինչև 2021 թվականի հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, հանդիսանալով տեղական ինքնակառավարման մարմնում մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող գործադիր մարմնի, ինչպես նաև համայնքապետարանում կազմակերպական-տնօրինչական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, չարաշահել է իր պաշտոնական լիազորությունները, դիտավորությամբ ակնհայտորեն դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից և կատարել է պաշտոնական կեղծիք։
2 տարի 7 ամիս անազատության մեջ անցկացնելուց հետո նա 10 մլն դրամ գրավի դիմացազատ էր արձակվել 2024 թվականի հուլիսի 16-ին։

Экс-мэра Ванадзора Мамикона Асланяна суд приговорил к заключению
Антикоррупционный суд Армении под председательством судьи Саркиса Дадояна 29 января вынес обвинительный приговор бывшему мэру Ванадзора Мамикону Асланяну.
Суд признал М.Асланяна виновным по предъявленным ему обвинениям в превышении должностных полномочий и служебном подлоге и определил ему окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года и 4 месяца.
Кроме того, суд назначил штраф в размере 500 тысяч драмов и лишил Асланяна права занимать должности публичной службы сроком на 3 года.
С учетом времени, который Асланян уже находился под стражей, засчитанного в срок наказания, он проведет в заключении 1 год и 9 месяцев.
При этом избранная в отношении Асланяна мера пресечения в виде залога оставлена судом без изменений до вступления решения в законную силу.
Асланян был арестован в декабре 2021 года по обвинению в превышении служебных полномочий и служебном подлоге. Примечательно, что за несколько дней до ареста он одержал победу на выборах в ОМС Ванадзора.