Միքայել Արզումանյանի կալանքի ժամկետը երկարացվել է
ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը, որն ավելի քան 2,5 տարի կալանքի տակ է, կշարունակի մնալ կալանքի տակ։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վարդգես Սարգսյանի նախագահությամբ, երկարացրել է Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքի ժամկետը՝ ևս երեք ամսով։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատել են Հակակոռուպցիոն դատարանից։
Քրեական գործը դատարանում է 2023թ․-ից, գտնվում է հիմնական դատալսումների՝ վկաների հարցաքննության փուլում, վկաների մի մասն արդեն իսկ հարցաքննվել է։ Գործը քննվում է դռնփակ ռեժիմով։
Հիշեցնենք, որ 2022թ. օգոստոսի 30-ին Միքայել Արզումանյանը ձերբակալվեց Շուշի քաղաքի եւ հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում պաշտոնեական անփութություն կատարելու մեղադրանքով։
Ըստ ՔԿ-ի, գեներալ-լեյտենանտը 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը Շուշիի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ՝ չկատարելով եւ ոչ պատշաճ կատարելով դրանք, ինչը անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Մեղադրանքի մյուս դրվագը վերաբերում է «Արեգա»՝ ազատագրված բարձունքը թողնելուն և նահանջելուն։

Антикоррупционный суд Армении под председательством судьи Вардгеса Саркисяна постановил продлить избранную в отношении бывшего командующего Армией обороны Республики Арцах Микаела Арзуманяна меру пресечения в виде заключения под стражу еще на три месяца. Инфромацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердили в Антикоррупционном комитете.
Микаел Арзуманян находится под стражей уже более 2,5 лет.
Напоминается, что уголовное дело находится в суде с 2023 года, оно на стадии основных слушаний, допроса свидетелей. Часть свидетелей уже была допрошена. Дело рассматривается за закрытыми дверями.
Как известно, Микаел Арзуманян был задержан 30 августа 2022 года по обвинению в халатности при исполнении военных должностных обязанностей в ходе организации обороны города Шуши и прилегающих к нему районов.
Согласно СК, с 30 октября по 9 ноября 2020 года генерал-лейтенант в ходе организации обороны города Шуши и прилегающих к нему районов проявил халатность при исполнении военных должностных обязанностей, не выполнив их или выполнив их ненадлежащим образом, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия. Другой эпизод обвинения касается оставления освобожденной высоты "Арега" и отступления.