Իրենց հանցագործությունները պարտակելու համար սրանք ինչ այլանդակություն ասես չեն անում. Տիգրան Աբրահամյան
«44-օրյա պատերազմի ու դրա հանգամանքների ուսումնասիրման վերաբերյալ իշխանության պատկերացումների մասին կարծիք կազմելու համար միայն հերիք է միայն նայել ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահի ակնարկներն ու դիտարկումները:
Վերջինս եթերում ասում է, թե «բանակի երկու վերջին շրջանի փորձարկում եղել են 16 թվականի քառօրյա պատերազմը և 2020թ-ի 44-օրյա պատերազմը։ Ոնց նայում ենք բանակային այս իրողությունները, առնչվում են նախկին իշխանությունների հետ։ Մենք էլ ունեցել ենք հսկայական սխալներ այդ օրերի համար, բայց հաշվի առեք, որ 18 թվականին իշխանափոխության արդյունքում իշխանության են եկել գուցե անփորձ մարդիկ, որոնք դեռ պետք է պատկերացումներ կազմեն»։
Այս 1-2 նախադասությունները բավարար են կարծիք կազմելու այն քաղաքական գծի մասին, որը դրված է վերոնշյալ հանձնաժողովի զեկույցի հիմքում` «նախկիններ» և ներկայիս «անփորձներ»:
Կարծես պատերազմը 2020 թ.-ին Սերժ Սարգսյանն է ղեկավարել, պաշտպանության նախարարին, ԳՇ պետին, ՊԲ հրամանատարին, ԱԱԾ տնօրենին ինքն է նշանակել:
Դեռ չեմ խոսում պատերազմական ժամանակահատվածում որոշումներ կայացնելու, կառավարելու և պրագմատիկ գործողությունների մասին, որոնք տոտալ բացակայում էին ոչ միայն 44-օրյա պատերազմի օրերին, այլ նաև դրանից հետո:
Միգուցե 2021-23 թվականներին էլ, երբ ադրբեջանցիները տարածքներ էին խլում Հայաստանից, ԱԺ-ում իշխող ուժը ՀՀԿ-ն էր, երևի երկրի ղեկավարն էլ Սերժ Սարգսյանը:
Այնքան են ամեն ինչ կեղծել, խեղաթյուրել, որ արդեն մոլորվել են իրենց իսկ սարքած թակարդում:
Երևի հայտնի զեկույցը պատրաստում են այն տրամաբանության մեջ, որ Փաշինյանը բացառապես պատասխանատու է եղել հրամանատարական կետի խոհանոցի և մարդկանց լայվերով զվարճացնելու համար:
Չեմ զարմանա, որ զեկույցում մի փաստաթուղթ էլ կցեն իրենց անմեղսունակության մասին:
Ի՞նչ վերաբերվում է 2020 թվականի բանակի և նրա մարտունակությանհ, ապա այսօր էլ վստահ եմ, որ եթե ճիշտ ժամանակին զինված ուժերը պաշտպանության անցնելու հրաման ստանային, մոբիլիզացիան ըստ նախատեսված պլանների կազմակերպվեր, պատերազմական շրջանին համահունչ կարգապահական միջոցառումներ անցկացվեր և ղեկավարման պրոցեսը պատշաճ իրականացվեր, 44-օրյա պատերազմին լրիվ այլ արդյունք կունենային, այսքան տարածքային ու մարդկային կորուստներ չէինք ունենա, իսկ Արցախն այսօր ադրբեջանական օկուպացիայի տակ չէր լինի:
Իրենց հանցագործությունները պարտակելու և պետությանը հասցված վիթխարի վնասն արդարացման համար սրանք ինչ այլանդակություն ասես չեն անում:

Тигран Абрамян: Чего только они не делают – лишь бы скрыть свои преступления
Чтобы составить мнение о представлениях властей касательно изучения 44-дневной войны и ее обстоятельств, достаточно ознакомиться с замечаниями и наблюдениями председателя Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам обороны и безопасности, написал на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» НС Тигран Абрамян.
Как напомнил Абрамян, последний в эфире говорит, мол, «двумя последними испытаниями Армии стали четырехдневная война« 2016 года и 44-дневная война 2020 года. Как мы видим, эти армейские реалии связаны с прежними властями. Мы тоже совершили огромные ошибки в те дни, но принимайте во внимание, что в результате смены власти в 2018 году к власти, возможно, пришли неопытные люди, которым еще нужно сформировать собственные представления».
«Этих 1-2 предложений достаточно, чтобы составить мнение о политическом курсе, который положен в основу доклада вышеупомянутой Комиссии: «бывшие» и нынешние «неопытные».
Словно в 2020 году войну возглавил Серж Саргсян, словно это он назначил министра обороны, начальника Генерального штаба ВС, командующего Армией обороны и директора Службы национальной безопасности.
Я уже не говорю о принятии решений, управлении и прагматичных действиях в военный период, которые полностью отсутствовали не только в дни 44-дневной войны, но и после нее.
Быть может, в 2021-23 годах же, когда азербайджанцы захватывали территории у Армении, правящей силой в Национальном Собрании была Республиканская партия, страной же, наверное, руководил Серж Саргсян?
Они настолько все сфальсифицировали и исказили, что уже запутались и попали в собственную ловушку», – отметил он.
«Известный доклад, наверное, подготавливают в рамках следующей логики: дескать, Пашинян отвечал исключительно за кухню командного пункта и развлечение людей с помощью лайвов.
Я не удивлюсь, если они приложат к докладу и справку о своей невменяемости.
Что касается армии и ее боеспособности в 2020 году, то я по-прежнему уверен: если бы Вооруженные силы вовремя получили приказ перейти к обороне, мобилизация была бы организована в соответствии с планом, дисциплинарные меры были бы в соответствии с военным периодом, а процесс руководства был бы надлежащим, 44-дневная война имела бы совершенно другой исход, мы бы избежали территориальных и человеческих потерь, а Арцах не находился бы сегодня под азербайджанской оккупацией.
Чего только они не делают – лишь бы скрыть свои преступления и оправдать нанесенный государству колоссальный ущерб», – резюмировал Абрамян.