Հետազոտողները Թուրքիայի և Իրանի միջև տեկտոնական սալերի խորը ճեղքվածք են հայտնաբերել
Հետազոտողների միջազգային թիմը Գյոթինգենի համալսարանի (Գերմանիա) գլխավորությամբ ուսումնասիրել է Իրաքի Զագրոս լեռների շրջանը: Գիտնականները պարզել են, որ խորը ընկած Neotethys օվկիանոսային սալը (հին օվկիանոսի հատակ, որը ժամանակին անցնում էր Արաբական և Եվրասիական մայրցամաքների միջև) բաժանվում է: Խզվածքն աստիճանաբար լայնանում է Թուրքիայի հարավ-արևելքից մինչև Իրանի հյուսիս-արևմուտք։ Այդ մասին գրում է МИР 24-ը։
Երբ մայրցամաքները մոտենում են միմյանց (գործընթաց, որը տևում է միլիոնավոր տարիներ), նրանց միջև ընկած օվկիանոսի հատակն աստիճանաբար իջնում է մոլորակի խորքը: Երբ մայրցամաքները բախվում են, դրանց եզրերից ժայռոտ կտորները վեր են բարձրանում և դառնում լեռնաշղթաներ։ Լեռների ահռելի ծանրությունը հանգեցնում է նրան, որ նրանց շուրջ գտնվող երկրի մակերեսը թեքվում է դեպի ներքև։ Այս իջվածքներում կուտակվում են լեռներից թափված նստվածքները, որոնք ձևավորում են հարթավայրեր, ինչպես Միջագետքը Մերձավոր Արևելքում:
Գիտնականները երկրագնդի կորությունը մոդելավորել են Զագրոսի լեռներից, որտեղ Արաբական սալը բախվում է Եվրասիայի հետ: Արդյունքները ցույց են տվել անսովոր խորը ճգվածություն ուսումնասիրվող տարածքի հարավ-արևելյան հատվածում: Նրա խորությունը հասնում է 3-4 կմ-ի, իսկ վերջին 15 միլիոն տարիների ընթացքում այն լցվել է նստվածքային ապարներով։
Գիտնականներն ասել են, որ նման խզվածքը չի կարող բացատրվել միայն լեռների առկայությամբ։ Նրանք դրա ձևավորումը կապել են իջնող օվկիանոսային սալի լրացուցիչ ճնշման հետ, որը դեռ կցված է Արաբական սալին և ամբողջ տարածաշրջանը քաշում է դեպի ներքև:
«Դեպի Թուրքիա իջվածքը դառնում է շատ ավելի մակերեսային։ Սա ցույց է տալիս, որ սալը պոկվել է այս հատվածում՝ նվազեցնելով դեպի ներքև ձգումը: Ուսումնասիրությունն օգնել է ավելի լավ հասկանալ Երկրի կսրծր շեչտի հատկություններն ու դինամիկան»,-հաղորդում է Solid Earth-ը։

Исследователи обнаружили глубокий разлом в тектонической плите между Турцией и Ираном
Международная группа исследователей под руководством Геттингенского университета (Германия) изучила регион гор Загрос в Ираке. Ученые определили, что лежащая глубоко под поверхностью океаническая плита Неотетис (древнее океанское дно, которое раньше пролегало между Аравийским и Евразийским континентами) раскалывается. Разлом постепенно расширяется от юго-восточной Турции до северо-западного Ирана, пишет МИР 24
Когда континенты сближаются (этот процесс занимает миллионы лет), океанское дно между ними постепенно погружается в недра планеты. При столкновении континентов каменные глыбы с их краев вздымаются вверх и становятся горными хребтами. Огромный вес гор заставляет земную поверхность вокруг них прогибаться вниз. Отложения, смытые с гор, скапливаются в этих впадинах, образуя равнины – как Месопотамия на Ближнем Востоке.
Ученые смоделировали изгиб земли от гор Загрос в месте, где Аравийский континент сталкивается с Евразией. Результаты указали на необычно глубокую впадину в юго-восточном сегменте исследуемой территории. Ее глубина достигает 3-4 км, и на протяжении последних 15 миллионов лет она заполнялась осадочными породами.
Ученые заявили, что такой разлом не может объясняться только наличием гор. Они связали его формирование с дополнительной нагрузкой от опускающейся океанической плиты, которая все еще прикреплена к Аравийской и тянет весь регион вниз.
По направлению к Турции впадина становится намного мельче. Это показывает, что плита откололась в этом районе, уменьшив силу притяжения вниз. Исследование помогло лучше понять свойства и динамику твердой оболочки Земли, сообщает Solid Earth.