«Խորապես վշտացած ենք, Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ողբերգական ավիավթարի կապակցությամբ, որը բազմաթիվ կյանքեր խլեց»։ Ասված է ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում հրապարակվախ ցավակցական խոսքում։
«Մեր խորին ցավակցություններն ու սփոփանքի խոսքերը զոհվածների ընտանիքներին ու մերձավորներին: Հայաստանն իր համերաշխությունն է հայտնում ԱՄՆ ժողովրդին»,-նշված է ԱԳՆ հրապարակած խոսքում։
Հիշեցնենք, որ Վաշինգտոնի Ռեյգանի միջազգային օդանավակայանի մոտակայքում ռազմական Black Hawk ուղղաթիռը բախվել է Կանզասից թռչող ուղևորատար ինքնաթիռին, որում եղել է 64 մարդ։
Ենթադրվում է, որ բոլոր ուղևորները մահացել են։
American Airlines ավիաընկերության կործանված մարդատար ինքնաթիռում եղել են նաև ռուսական գեղասահքի դպրոցի ներկայացուցիչներ՝ գեղասահքի զույգերի աշխարհի չեմպիոններ Եվգենյա Շիշկովան և Ռուսաստանի հավաքականի անդամ Վադիմ Նաումովը։

МИД Армении выразил соболезнования семьям погибших в результате авиакатастрофы в Вашингтоне
Министерство иностранных дел Республики Армения выразило соболезнования семьям погибших в результате столкновения пассажирского самолета American Airlines с военным вертолетом в аэропорту имени Рональда Рейгана в Вашингтоне.
«Глубоко опечалены трагической авиакатастрофой под Вашингтоном, унесшей множество жизней. Выражаем глубочайшие соболезнования и слова утешения семьям и родственникам погибших», - отметили в МИД РА, добавив, что Армения солидарна с народом США.
На борту самолета было 60 пассажиров и четыре члена экипажа, в вертолете — трое военных. Оба борта упали в реку Потомак. Глава пожарной службы округа Колумбия Джон Доннелли сообщил, что спасатели извлекли из реки 27 тел из самолета и одно из вертолета.