Հունվարի 28-30-ը ՆԳՆ ՓԾ Արագածոտնի, Վայոց ձորի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի և Շիրակի մարզային փրկարարական վարչությունների ճգնաժամային կառավարման կենտրոններ ահազանգեր են ստացվել արգելափակված ավտոմեքենաների վերաբերյալ։
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից հայտնում են, մասնավորապես՝ Ջերմուկ, Հրազդան, Գավառ քաղաքներում, Վարսեր-Գագարին, Հարթավան-Երնջատափ, Ապարան-Ափնագյուղ ավտոճանապարհներին, Հատիս լեռան լանջին, Հացիկ գյուղի մոտակայքում և Ամբերդ ամրոց տանող ավտոճանապարհին։
Դեպքի վայր ժամանած փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 10 ավտոմեքենա և 15 քաղաքացու ցուցաբերել համապատասխան օգնություն։

Rescuers in Armenia free 10 stranded cars in two days
The Crisis Management Centers of Aragatsotn, Vayots Dzor, Kotayk, Gegharkunik and Shirak Provinces received reports of vehicles trapped on several roads across Armenia over the past two days.
According to the Rescue Service, the cars were stuck in the towns of Jermuk, Hrazdan and Gavar, as well as on the Varser-Gagarin, Hartavan-Yernjatap and Aparan-Apnagyugh highways. Stranded vehicles were also reported on the slopes of Mount Hatis, near the village of Hatsik and on the road leading to Amberd Fortress.
Responding to the calls, rescuers successfully freed 10 stranded vehicles and provided assistance to 15 people.