Սրանով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ավարտվեց. Մարիա Զախարովա
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ենթակա է լուծարման։ Այս մասին հունվարի 31-ին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարեցրեց իր աշխատանքը 2022 թվականի փետրվարին և միայն ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահների մեղքով։
Հիշում եք, թե ինչպես միակողմանիորեն, չնայած մանդատին, առանց խորհրդակցությունների, առանց խորհրդատվության, առանց հաղորդակցության նրանք ուղղակի հրաժարվեցին կապ հաստատել ռուս համանախագահի հետ և չեղյալ համարեցին նախապես ծրագրված բոլոր միջոցառումները։ Այդ ժամանակվանից նրանք նույնիսկ պատճառների մասին չեն հայտնել։ Դե, դրանով հիմնականում, այն ավարտվեց(Մինսկի խումբը)»,-ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Այնուհետև, նրա խոսքով, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի ներկայացուցչի համատեղ հայտարարությունն է ընդունվել։
«Եվ այս ամենը բերեց նրան, որ Մինսկի խումբը պարզապես կորցրեց իր գործունեության օբյեկտը։ Հետևաբար, Մինսկի խումբը, ակնհայտորեն և տրամաբանորեն, պետք է լուծարվի։ Այս ուշացած միջոցը նպատակ ունի նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկար սպասված հարաբերությունների կարգավորմանը»,-նշեց Զախարովան։

Мария Захарова: Минская группа ОБСЕ на этом и закончилась
Минская группа ОБСЕ подлежит упразднению. Об этом на еженедельном брифинге 31 января заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Минская группа ОБСЕ прекратила свою работу в феврале 2022 года и только по вине французского и американского сопредседателей.
Вы же помните, как в одностороннем порядке, несмотря на мандат, без каких-либо консультаций, без советов, без коммуникации (французский и американский сопредседатели – ред.) отказались просто от контактов с российским сопредседателем, отменили все ранее намеченные мероприятия. Они и причины с тех пор не озвучили. Ну, в общем, она (Минская группа — ред.) на этом и закончилась», – сказала официальный представитель МИД РФ.
Потом, по ее словам, было принято совместное заявление президента Азербайджана и премьер-министра Армении, президента Франции и представителя Европейского совета 6 октября 2022 года в Праге.
«И все это привело к тому, что Минская группа просто утратила предмет своей деятельности. Следовательно, Минская группа, очевидно и логично, подлежит упразднению. Такая назревшая мера призвана способствовать долгожданной нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией», – отметила Захарова.