Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում Հայաստանի ապրանքներին ոչ ոք չի սպասում. Մարիա Զախարովա
Հունվարի 31-ին կայացած ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան խոսել է ԵՄ-ին Հայաստանի ինտեգրման հնարավոր հետևանքներից։
«Կան կոնկրետ թվեր և փաստեր։ Տնտեսություն կա, որովհետև ԵԱՏՄ-ն առաջին հերթին տնտեսական օգուտների մասին է»,-ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, դատելով հայկական կողմի պաշտոնական վիճակագրությունից՝ 2015 թվականից ի վեր Հայաստանից արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 10 անգամ։
«2023 թվականին այն հասել է 3,4 միլիարդ դոլարի, և դրանք ոչ թե «տիրոջ ուսից» հումանիտար օգնություն է նվիրատվություն, այլ ազնվորեն վաստակած գումարներ են, որոնք Հայաստանում արտադրողները ստանում են իրենց մատակարարած ապրանքների դիմաց։ Սա չափազանց կարևոր է։ Այն միայն եկամուտ չէ, այլև զարգացման խթան է», - ընդգծել է Զախարովանը և հավելել. «Միայն Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 2024 թվականին մոտեցել է 12 միլիարդ դոլարին»։
Անդրադառնալով ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի կուրսին, նա կոչ արեց հարցը դիտարկել «առանց քաղաքականացման» և «սևի ու սպիտակի» բաժանման։
«Եթե այս սցենարն իրագործվի, ապա տասնամյակների ընթացքում ստեղծված արտադրական շղթաների ցավալի խզում կլինի։ Ինչի՞ մասին ենք խոսում։ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մեծ շուկան կկորչի։ Սրանք միայն խոսքեր չեն, սա արտոնությունների միջոցով առևտուր անելու հնարավորություն է և նման հնարավորության բացակայությունը»,-ասաց Զախարովան և կանխատեսեց հայկական ապրանքների արտահանման կրճատում մոտավորապես 80 %-ով։
Նրա խոսքով, նույնիսկ միջնաժամկետ հեռանկարում հնարավոր չէ Երևանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխարինել այլընտրանքային աղբյուրներով։
«Հայկական արտադրանքը կկանգնի ավելի բարձր մաքսատուրքերի առաջ... Այս ամենը կբերի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի կտրուկ անկման։ Օրինակ, ես կարծում եմ, որ սա է գլխավորը, քանի որ դա ուղղակի հարված կլինի այսօր ոչ թե շահույթին ու եկամուտներին, այլ զարգացմանը», ասել է Զախարովան՝ նշելով. «Եթե մենք խոսում ենք արտադրության մասշտաբի, Հայաստանի բնակչության մասին, ապա դա ուղղակի կարող է հանգեցնել տոտալ աղքատացման։
Հայաստանի որոշ փորձագետներ պնդում են, որ Արևմուտքը, մասնավորապես Եվրամիությունը, իբր պատրաստ է վճարել ամեն ինչի համար։ Լսեք, ինձ մի օրինակ բերեք, երբ նրանք ամեն ինչի համար վճարել են։ Բայց իրենք գիտեն ու կարող են ամեն ինչ վերցնել, մենք սա գիտենք, այս օրինակները տեսնում ենք»։
«Տվյալ դեպքում խոսքը Հայաստանի մասին է, Եվրոպայում, նույնիսկ ԱՄՆ-ում ոչ ոք նրա ապրանքին չի սպասում։ Եթե սպասեին, արդեն վերցրած կլինեին, եկեք համաձայնեք։ Ինչումն է խնդիրը։ Ինչո՞ւ չեն վերցնում, եթե այդքան ուզում են օգնել, և ապրանքներն այնքան անփոխարինելի են։ Մինչև հիմա կվերցնեին»,-նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Мария Захарова: Товары из Армении в Европе и в США никто не ждет
На брифинге 31 января официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала возможные последствия после интеграции Армении с ЕС.
«Есть конкретные цифры и факты. Есть экономика. Потому что ЕАЭС – это, в первую очередь, про экономические выгоды», – сказала Захарова.
По ее словам, судя по официальной статистике армянской стороны, экспорт из Армении в государства ЕАЭС, начиная с 2015 года, увеличился в 10 раз.
«Он в 2023 году достиг отметки $3,4 млрд. И это не подачки, не гуманитарная помощь "с барского плеча", а честно заработанные деньги, которые получают производители в Армении за те товары, которые они поставляют. Это же чрезвычайно важно. Это же не просто доход, это стимул к развитию»,– подчеркнула Захарова, добавив: Товарооборот только с Россией в 2024 году приблизился в прошлом году к цифре $12 млрд.
Что касается курса Армении на членство в ЕС, она призвала рассматривать вопрос «без политизации» и деления на «черное и белое».
«В случае реализации этого сценария произойдет болезненный разрыв налаженных за десятилетия производственных  цепочек. О чем идет речь? Будет утерян объемный рынок стран-членов ЕАЭС. Это же не просто слова, это возможность вести торговлю с преференциями. И отсутствие такой возможности», – сказала Захарова и предрекла сокращение экспорта армянских товаров примерно на 80%.
При этом заместить товарооборот Еревана с государствами ЕАЭС альтернативными источниками невозможно даже в среднесрочной перспективе, подчеркнула она.
«Армянская продукция столкнется с более высокими пошлинами… Все это приведет к резкому падению темпов роста ВВП. Я, например, считаю, что это основное, потому что это просто будет удар не по прибыли и доходности сегодняшнего дня, а по развитию, – сказала Захарова. - Если мы говорим о масштабах производства, о населении Армении, это просто может привести к тотальному обнищанию».
«Некоторые эксперты в Армении утверждают, что Запад, в частности Европейский Союз, якобы готов все оплатить, – продолжила она.  – Послушайте, приведите мне пример, когда они все оплачивали. А вот забрать все они умеют и могут, это мы знаем, мы видим эти примеры».
«Товары, мы в данном случае говорим про Армению, в Европе, да и в США никто не ждет. Ждали бы, они бы их уже брали, ну, согласитесь. В чем проблема-то? Что же не берут, если так хотят помочь и товары такие незаменимые? Они бы сейчас уже их брали!» – отметила официальный представитель МИД России.