Ձախողում է ու խայտառակություն, ինչ բառ ուզում եք, ասեք. Փաշինյանը՝ ԱՆԻՖ-ի մասին
«Գնահատում եմ ձախողում, խայտառակություն, գնահատում եմ շատ վատ»,-հայտարարեց նա ընթացող ասուլիսում ի պատասախան լրագրողի հարցի։
Նա նշեց՝ քրեական գործից ընթացքից տեղյակ չէ։
«Դուք ավելի լավ գիտեք, թե քանի քննիչ կա, որովհետև ես քրեական գործերի մեջ չեմ կարող էդքան խորանալ։ Ո՞ւմ է պետք դատել, պե՞տք է դատել, թե՞ պետք չի դատել։ Ես կարող եմ կարծիք ունենալ, բայց դա իրավական ուժ չի կարող ունենալ, պետք է գնալ ընթացակարգերով։ Ես դա համարում եմ վստահության անթույլատրելի չարաշահում, խայտառակություն, ինչ բառ ուզում եք ասեք։ Ես համաձայն կլինեմ այդ բառի հետ»,-ասաց Փաշինյանը։
«Դա քաղաքական հետևանքներ պե՞տք է ունենա» հարցին ի պատասխան Փաշինյանն ասաց՝ նախ պետք է պարզվի, թե ինչ է տեղի ունեցել, հաշվապահությունն էլ պետք է պարզվի։
«Այս դեպքի համար չեմ ասում, այլ ընդհանրապես, ցանկացած բիզնես գործունեություն ռիսկի էլեմենտ ունի։ Բայց մյուս կողմից կան բաժնեմասեր, որոնք պետական սեփականությունն են հանդիսանում։ Ուրիշ խնդիր է, թե այդ ընկերությունների վիճակը ոնց է, որքանով են ճիշտ ու արդյունավետ կառավարվել, վերլուծության կարիք կա, իրավապահները պետք է զբաղվեն։ Ես ասում եմ՝ ձախողում է ու խայտառակություն, եթե, բայց... այստեղ մի նյուանս էլ կա։ Էդ թեմայով քննարկումներ լինում են, կան ձայներ, որ ասում են, իրադրության գնահատականը ճիշտ չի, կան հաջողված բիզնես օրինակներ, որոնք այսօր էլ գործում են»,-ասաց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի խայտառակություն գնահատականին արժանացած ինստիտուտը օտար մարմին չէր. ՀՀ կառավարության 2019 թ. ապրիլի որոշմամբ ստեղծվել էր «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն (ԱՆԻՖ-ը), իսկ 2024 թ. օգոստոսի 29-ի նույն կառավարության որոշմամբ, սկսվում է Ընկերության լուծարման գործընթացը։
2022-2023 թթ. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունը «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում բացահայտել են չարաշահումների և հափշտակությունների դեպքեր:

Провал и позор:  Пашинян – об ANIF
Связанную с ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) историю Никол Пашинян расценивает как провал.
«Оцениваю как провал, позор, оцениваю очень  плохо», – заявил Пашинян на пресс-конференции 31 января в ответ на вопрос журналиста.
При этом он отметил, что не в курсе хода уголовного производства по факту хищения имущества в ANIF.
«Вам лучше знать, сколько следователей, потому что я не могу так глубоко вникать в уголовные дела. Кого нужно судить, судить или не судить? У меня может быть мнение, но оно не может иметь юридической силы, нам нужно руководствоваться процедурами. Я считаю произошедшее неприемлемым злоупотреблением доверием, позором, какое слово хотите – используйте. Я буду согласен с этим словом», – сказал Никол Пашинян.
На вопрос, будет ли это иметь политические последствия, Пашинян ответил: «Во-первых, необходимо выяснить, что произошло, изучить бухгалтерию».
«Говорю не конкретно об этом случае, а в целом: любая предпринимательская деятельность несет в себе элементы риска. Но, с другой стороны, есть акции, которые являются государственной собственностью. Другой вопрос – состояние этих компаний, то, насколько правильно и эффективно они управлялись. Нужен анализ, и правоохранительные органы должны заняться этим. Я говорю, что это провал и позор, если... но... здесь есть еще один нюанс. На эту тему проводятся обсуждения, озвучиваются мнения, что оценка ситуации неверна, а есть успешные примеры бизнеса, которые действуют и сегодня», – сказал Пашинян.
Напомним, что удостоившийся такой оценки Пашиняна институт не был инородным: ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) было создано решением правительства Республики Армения от апреля 2019 года. А решением того же правительства от 29 августа 2024 года начинается процесс упразднения ЗАО.
В 2022-2023 годах Комиссия по предупреждению коррупции и Государственная контрольная служба Республики Армения в ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) выявили случаи злоупотреблений и хищений.