Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար «Մեղրիի միջանցքը» կամ «Զանգեզուրի միջանցքը» այսօրվա ու առաջիկա տարիների ռազմավարական գլխավոր նպատակն է. Գեղամյան
«Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար այսպես կոչված «Մեղրիի միջանցքը» կամ «Զանգեզուրի միջանցքը» այսօրվա ու առաջիկա տարիների ռազմավարական գլխավոր նպատակն է, որին հասնելու դեպքում թուրք-ադրբեջանական դուետը լուծում է 3 մեծ խնդիր»,- նշել է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա կետերով ներկայացրել է այդ խնդիրները.
1. Վերջապես ձևավորվում է Թուրքիա-Ադրբեջան ցամաքային ընդհանուր լիարժեք սահման, որը Թուրքիային դարձնում է Հարավային Կովկասի գլխավոր ուժը։
2. Թուրքիային կապում է թյուրքական աշխարհի հետ՝ դարձնելով վերջինիս տարածաշրջանային գերտերություն (այսպես կոչված «նեո-պանթյուրքիզմ»)։
3. Կտրում է Հայաստանի հարավն ու փաստացի անկլավի վերածում հայկական պետության տարածքը՝ մեզ լիարժեք կախման մեջ գցելով Թուրքիայից և հետևողական վերացնելով։
«Միջանցքի» նախագծի հեղինակը, մշակողը և իրականացնողը, ինչպես նաև գլխավոր շահառուն՝ օգուտ քաղողը Թուրքիան է։ Առնվազն վերջին 120 տարիների ընթացքում հայության տարբեր սերունդներ, գիտակցելով սա, պայքարել են այս ծրագրի իրականացման դեմ։
Այժմ մեր հերթն է։
Այս իրավիճակում Թուրքիային և Ադրբեջանին ցանկացած տեսքով ճանապարհ տալը Սյունիքի, ապա նաև ողջ Հայաստանի վճռական ավարտն է։ Հենց այս նպատակով առաջիկա օրերին կհրապարակենք շատ մանրամասն վերլուծություն այն մասին, թե ինչ է այդ «միջանցքը», որն է դրա իրական պատմությունը և դրա նշանակությունն այսօր։

Варужан Гегамян: Для Турции и Азербайджана так называемый «Мегринский коридор» или «Зангезурский коридор» – главная стратегическая цель
«Для Турции и Азербайджана так называемый «Мегринский коридор» или «Зангезурский коридор» – главная стратегическая цель на ближайшие годы, в случае достижения этой цели турецко-азербайджанский тандем решит три крупные задачи:
«1. Формирует, наконец, общую полноценную сухопутную границу между Турцией и Азербайджаном, что сделает Турцию доминирующей силой Южного Кавказа.
2. Связывает Турцию с тюркским миром, превратив ее в региональную сверхдержаву (так называемый «нео-пантюркизм»).
3. Отрезает юг Армении и, фактически, превращает территорию армянского государства в анклав, поставив нас в полную зависимость от Турции и последовательно уничтожая.
Автор, разработчик, исполнитель, а также главный бенефициар этого проекта «коридора» – Турция. На протяжении, как минимум, последних 120 лет разные поколения армянского народа, осознавая это, боролись против реализации этого проекта.
Теперь настала наша очередь.
В этой ситуации предоставление дороги Турции и Азербайджану в любом виде означает фатальный конец сначала Сюника, а затем и всей Армении».