Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցները գործադուլ են անում. Hetq
«Հետքի» աղբյուրը հայտնում է, որ երեկ առավոտից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) ավելի քան 700 աշխատակից գործադուլ է անում՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում:
ԶՊՄԿ-ն 2024 թ. Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն է:
Գործադուլի մասնակիցներից մեկը «Հետքին» հայտնել է (վերջինս ցանկացել է չհրապարակել իր անուն-ազգանունը), որ գործադուլի պահանջը սոցիալական արդարություն հաստատելն է:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ թմբկահարվում է, թե Քաջարանում աշխատավարձերը բարձր են՝ հաշվի չեն առնում, որ այստեղ կյանքը թանկ է, առողջապահական համակարգ չկա, մարդիկ ստիպված են Կապան կամ Երեւան գնալ դրա համար»,- նշել է «Հետքի» զրուցակիցը:
Ըստ կոմբինատի աշխատակցի, գործադուլավորները երկու հստակ պահանջ ունեն՝ աշխատավարձերի բարձրացում և աշխատակիցների ու վերադասի միջև բաց երկխոսության ապահովում:
«Աշխատավարձերը ցածր են հիմնականում աշխատավոր մարդկանց համար, միջին և բարձր օղակները բավականին մեծ տարբերությամբ մեծ գումարներ են ստանում: Երկրորդը՝ կարելի է ասել, որ իսպառ բացակայում է երկխոսությունն աշխատավորների և վերադասի միջև, ինչն առաջացնում է բազմաթիվ խնդիրներ, օրինակ՝ հետադարձ կապ, աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի որակի հարցեր և այլն»,- ասել է «Հետքի» զրուցակիցը:
Կոմբինատի աշխատակիցը նշել է, որ իրենք միշտ էլ բարձրացրել են այս հարցերը, իսկ մինչև գործադուլ անելն այս պահանջները ներկայացրել են ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությանը, սակայն որևէ լուծում չեն ստացել:
Նախքան գործադուլ կազմակերպելը, կոմբինատի աշխատողները հանդիպել են ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությանը: Հանդիպումը, ըստ զրուցակցի, անցել է ոչ կառուցողական մթնոլորտում, և իրենց ներկայացրած պահանջները չեն բավարարվել: Այդ հանդիպումից հետո էլ աշխատակիցները որոշել են դիմել գործադուլի:
Նրանք պահանջում են 50 տոկոսով (130-150 հազար դրամով) բարձրացնել իրենց աշխատավարձը:
Ըստ ԶՊՄԿ-ի աշխատակցի, կոմբինատը գործադուլի պատճառով երեկ չի աշխատել: Մյուս կողմից՝ քանի դեռ իրենց պահանջները չեն կատարվել, աշխատանքի չեն վերադառնալու:

Забастовка на Зангезурском медно-молибденовом комбинате в Армении: какие требования у сотрудников?
Согласно источнику Hetq, с утра 31 января более 700 работников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) объявили забастовку, требуя повышения заработной платы.
ЗММК – крупнейший налогоплательщик Армении минувшего 2024 года.
Один из участников акции (пожелавший остаться анонимным) сообщил Hetq, что основное требование бастующих – установление социальной справедливости.
«Говорят, что в Каджаране зарплаты высокие, но никто не учитывает, что здесь жизнь гораздо дороже: нет полноценной системы здравоохранения, людям приходится ездить в Капан или Ереван», – отметил собеседник издания.
«Зарплаты низкие, в первую очередь, у простых рабочих, тогда как сотрудники среднего и высшего звена получают в разы больше.
Кроме того, можно сказать, что в компании почти полностью отсутствует диалог между сотрудниками и руководством. Из-за этого возникают серьезные проблемы – отсутствие обратной связи, вопросы, связанные с организацией работы, контролем качества, и другие», – подчеркнул участник забастовки.
Рабочие требовали повышения зарплат еще до забастовки, но их не услышали
По словам сотрудника ЗММК, они неоднократно поднимали перечисленные выше вопросы, а перед стачкой представили требования руководству ЗММК, но им не было предложено какого-либо решения.
Перед тем как объявить забастовку, они встретились с руководством ЗММК. Встреча, по словам собеседника издания, прошла в деструктивной атмосфере и их требования не были удовлетворены.