Պետք է հասկանալ, թե ինչու՞ է Ադրբեջանը արհեստականորեն ձգում պրոցեսը. Աբրահամյան
«Ես շարունակում եմ պնդել, որ եթե Ադրբեջանը նպատակ ունենա ստորագրելու «Խաղաղության» մասին փաստաթուղթը, ապա որևէ էական խնդիր, սեղանին դրված դրույթների հետ չունի»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Կողմերն ասում են, որ փաստաթղթի 15 հոդվածը համաձայնեցված է ու քննարկում են չհամաձայնեցված` տակը մնացած 2 հոդվածները:
Երբ ներկայացվում է, թե որոնք են այդ  հոդվածները` սահմանին երրորդ երկրի զորքեր չտեղակայելու և միջազգային վեճերից երկկողմ հետ կանգնելու մասին, ապա սկնհայտ է, որ դրանք ոչ միայն օրակարգի ամենաբարդ հարցերը չեն, այլ կողմերի «հակասություններն» առանձնապես սուր կամ ակնհայտ մերժող տարրեր չեն պարունակում:
Պետք է հասկանալ, թե ինչու՞ է Ադրբեջանը արհեստականորեն ձգում պրոցեսը:
Այստեղ տարբեր պատճառներ կարող են լինել, բայց երկուսին կանդրադառնամ:
Առաջին, Ադրբեջանն իր պահանջների վերաթարմացման կամ ընդլայնման հերթական շրջափուլում է:
Երկրորդ, ուժի կիրառման պլանը որպես տարբերակ ունենալով, Ադրբեջանը ուսումնասիրում է պատերազմի վերսկսման ներքին և արտաքին գործոնները, գնահատում դրա հետևանքները:
Այստեղ նպատակը կարող է լինել Սյունիքի ուղղությամբ հնարավոր օպերացիան և «միջանցքի»` ուժով բացման անվան տակ Սյունիքի կամ դրա մի հատվածի օկուպացիան:
Չմոռանանք, որ «միջանցքի» թեման «խաղաղության» փաստաթղթից հանված է և դրված է առանձին քննարկման օրակարգում»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Нужно понять, почему Азербайджан искусственно затягивает процесс
«Я по-прежнему утверждаю: если у Азербайджана будет намерение подписать документ «о мире» с Арменией, то у него нет для этого каких бы то ни было существенных проблем с теми или иными положениями текста документа», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По словам Абрамяна, стороны заявляют, что 15 статьей документа согласованы, а две статьи, которые не согласованы, обсуждаются.
«Когда представляют, что это за статьи – о не размещении войск третьей страны на границе и обоюдном отзыве международных исков, то становится очевидным, что это не только не самые сложные вопросы на повестке дня, но и "разногласия" сторон не содержат особо острых и явно непреклонных элементов.
Необходимо понять, почему Азербайджан искусственно затягивает этот процесс.
Здесь могут быть разные причины, но я коснусь двух:
Во-первых, Азербайджан находится на очередном этапе обновления или расширения своих требований.
Во-вторых, Азербайджан, рассматривая план применения силы в качестве варианта, изучает внутренние и внешние факторы возобновления войны, оценивает его последствия», – отметил оппозиционный депутат.
«Целью здесь может быть возможная операция в направлении Сюника и оккупация Сюника или его части под ширмой силового открытия «коридора».
Не будем забывать, что тема «коридора» снята из «мирного» документа и включена в повестку отдельного обсуждения», – напомнил Т.Абрамян.