Պետք է հասկանալ, թե ինչու՞ է Ադրբեջանը արհեստականորեն ձգում պրոցեսը. Աբրահամյան
«Ես շարունակում եմ պնդել, որ եթե Ադրբեջանը նպատակ ունենա ստորագրելու «Խաղաղության» մասին փաստաթուղթը, ապա որևէ էական խնդիր, սեղանին դրված դրույթների հետ չունի»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Կողմերն ասում են, որ փաստաթղթի 15 հոդվածը համաձայնեցված է ու քննարկում են չհամաձայնեցված` տակը մնացած 2 հոդվածները:
Երբ ներկայացվում է, թե որոնք են այդ  հոդվածները` սահմանին երրորդ երկրի զորքեր չտեղակայելու և միջազգային վեճերից երկկողմ հետ կանգնելու մասին, ապա սկնհայտ է, որ դրանք ոչ միայն օրակարգի ամենաբարդ հարցերը չեն, այլ կողմերի «հակասություններն» առանձնապես սուր կամ ակնհայտ մերժող տարրեր չեն պարունակում:
Պետք է հասկանալ, թե ինչու՞ է Ադրբեջանը արհեստականորեն ձգում պրոցեսը:
Այստեղ տարբեր պատճառներ կարող են լինել, բայց երկուսին կանդրադառնամ:
Առաջին, Ադրբեջանն իր պահանջների վերաթարմացման կամ ընդլայնման հերթական շրջափուլում է:
Երկրորդ, ուժի կիրառման պլանը որպես տարբերակ ունենալով, Ադրբեջանը ուսումնասիրում է պատերազմի վերսկսման ներքին և արտաքին գործոնները, գնահատում դրա հետևանքները:
Այստեղ նպատակը կարող է լինել Սյունիքի ուղղությամբ հնարավոր օպերացիան և «միջանցքի»` ուժով բացման անվան տակ Սյունիքի կամ դրա մի հատվածի օկուպացիան:
Չմոռանանք, որ «միջանցքի» թեման «խաղաղության» փաստաթղթից հանված է և դրված է առանձին քննարկման օրակարգում»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Azerbaijan could be preparing for attack on Armenia's Syunik, MP warns
Opposition MP Tigran Abrahamyan of the Pativ Unem faction has questioned Azerbaijan's intention to sign a peace treaty with Armenia, stressing that it has no significant objections to any provision in the document.
In a Facebook post on Saturday, Abrahamyan highlighted that the Armenian and Azerbaijani authorities had agreed on 15 out of 17 articles of the document, with only two articles remaining under discussion.
"The unresolved issues concerning the non-deployment of third-country troops along the border and the mutual withdrawal of international lawsuits are not particularly complex. Moreover, the ‘disagreements’ between the sides do not seem to be sharp," the deputy wrote.
Abrahamyan expressed concern about Azerbaijan’s delay in finalizing the treaty. “We need to understand why Azerbaijan is dragging out the process,” he said. “There are several possible reasons. First, Azerbaijan may be renewing or expanding its demands to Armenia. Second, Azerbaijan could be considering the option of using force, assessing the internal and external factors related to the renewal of conflict and its potential consequences.”
The MP stated that Azerbaijan's ultimate goal might be an operation targeting Syunik Province, potentially aiming to occupy part of the region under the pretext of opening a "corridor".
“Notably, the ‘corridor’ issue has been removed from the 'peace agreement' and is now being discussed separately,” Abrahamyan added.