ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությունն արդեն անցել է ահաբեկչական մեթոդների, մեզ սպառնում են անընդհատ․ աշխատակից
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) ղեկավարությունն արդեն անցել է ահաբեկչական մեթոդների»,-այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց կոմբինատի աշխատակիցը՝ նկատի ունենալով կոմբինատի տարածած հայտարարությունն ի պատասխան գործադուլի։
Նրա խոսքով, լուրեր են տարածվել, որ ընդվզողների հանդեպ կոշտ գործողություններ են ձեռնարկվելու, ընդհուպ՝ աշխատանքից հեռացում։
«Մեզ սպառնացել են և ոչ մեկ անգամ։ Դա տեղի է ունենում անընդհատ։ Նույնիսկ արհմիությունն էր փորձում մեզ հետ կանգնեցնել այս գործընթացից։ Նրանք սպառնացել են մեզ հեռացնել աշխատանքից։ Այսինքն, ազատ կամարտահայտության համար սպառնում են մարդուն աշխատանքից ազատել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց բողոքի ակցիայի մասնակից Վահեն։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) բազմաթիվ աշխատակիցներ այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, նրանք կոմբինատի հիմնական արտադրամասի աշխատակիցներն են։
«Տևական ժամանակ է՝ փորձում ենք գործատուի հետ կառուցողական երկխոսություն սկսել, որովհետև բացակայում են բաց հաղորդակցության և երկխոսության խողովակները։ Փորձում ենք ներկայացնել աշխատավարձի վերանայման մեր պահանջները։ Մինչ այս կազմակերպել էինք ստորագրահավաք և արդեն իսկ այդ փուլից սկսած գործատուն ամեն կերպ փորձում է մեզ խոչընդոտել։ Միայն մեր մոտից՝ հարստացուցիչ ֆաբրիկայից, ակցիային միացել է շուրջ 170 հոգի։ Բայց մասնակիցների թիվը շատ է, քանի որ բոլոր արտադրամասներն են ստորագրահավաք կազմակերպել և միացել գործադուլին»,- տեղեկացրեց մեր զրուցակիցը՝ Քաջարանից։
Նշենք, որ արդեն երկրորդ օրն է ԶՄՊԿ-ի ավելի քան 700 աշխատակից գործադուլ է անում։ Նրանք պահանջում են աշխատավարձի բարձրացում և աշխատանքային պայմանների նվազագույն բարելավում։
Աշխատավարձերի բարձրացման հարցն աշխատակիցները դեռևս երկու ամիս առաջ են բարձրացրել,սակայն՝ ապարդյուն։
«Կոնկրետ մեր արտադրամասում ստորագրահավաք սկսել ենք անել 15 օր առաջ, իսկ երկու ամիս առաջ էլ բաց հանքի աշխատակիցներն են իրականացրել, բայց որևէ արձագանք չկա։ Չկան բաց երկխոսության գործիքակազմեր, մենք այս ընթացքում չենք հանդիպել կոմբինատի ղեկավար կազմի հետ։ Խնդրի մասին բանավոր կերպով փոխանցվել է տեղամասի պետերի միջոցով, ինչն ընդհանրապես արդյունք չի տվել։ Մենք փորձում ենք մասնակցել որոշումների կայացմանը, որոնք վերաբերում են մեր աշխատանքային պայմանների բարելավմանը։ Հանքում աշխատելով գոնե մի փոքր լավ ապրելու, չեմ ասում՝ բարեկեցիկ, բայց մի փոքր լավ ապրելու իրավունք ունենք։ Այն աշխատավարձերը, որոնք պաշտոնապես հրապարակվում են, չենք կարող համեմատականներ դնել այլ համայնքների հետ, որովհետև, օրինակ, նույնիսկ Կապանի հետ համեմատած գնային տարբերություն կա»,- ասաց ԶՄՊԿ-ի աշխատակիցը։
Հիմնավորելով իրենց պահանջը, ԶՄՊԿ-ի աշխատակիցն ընդգծեց, որ այլ հանքավայրերում աշխատող անձանց աշխատավարձերի համեմատ իրենցն ավելի ցածր է․
«Իմ մասնագիտությամբ, կարող եմ ասել, որ Հայաստանում գործող հանքավայրերում նույն աշխատակիցը 20-30 տոկոսով ավելի բարձր է ստանում, քան ես, թեև այս հզոր արտադրությունը հնարավորություններ ունի իր աշխատակիցների և մարդկային կապիտալի մեջ ներդրումներ անելու, գոնե առողջության պահպանման, հիվանդությունների կանխարգելման գործողություններ»։
Բացի աշխատավարձերի բարձրացման պահանջից, աշխատակիցները դժգոհում են նաև աշխատանքային պայմաններից, որոնք էլ ավելի մեծ վնաս են հասցնում իրենց առողջությանը։
«Արտադրամասում նույնիսկ չկան օդափոխության համակարգեր, որտեղ օգտագործվում են բազմաթիվ թունավոր նյութեր։ Աշխատակիցների առողջության պահպանության առումով նվազագույն պայմանները նույնիսկ բացակայում են։ Կարող ենք ասել, որ միտումնավոր կերպով մարդու առողջությանը վնաս է հասցվում»,- ասաց աշխատակիցը։
Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ԶՄՊԿ-ի աշխատակիցները աշխատանքային պայմաններից դժգոհում են։ Թե՛ 2021թ․-ին, թե ՛ 2023թ․-ին աշխատակիցները գործադուլեր իրականացրեցին, սակայն իրավիճակը մնաց անփոփոխ և դեռ շարունակվում են աշխատակիցների իրավունքների ոտանահարման դրվագները։ Ակցիայի մասնակիցները մտածում են՝ գուցե գործատուն օգտվում է առիթից, որ համայնքում հիմնական զբաղվածությունն ապահովում է հենց կոմբինատը և «աշխատանքից հեռացնելու» սպառնալիքով փորձում լռեցնել աշխակիցներին։
«2018թ․-ից ի վեր մեր աշխատավարձերի բարձրացում չի եղել»,- Pnorama.am-ի հետ զրույցում ասաց գործադուլ անող աշխատակիցներից Հայկը։
Նրա խոսքով՝ աշխատակիցների մեծ մասն այս պահին գործադուլ է անում դրսում, մի մասը՝ մեքենանների մեջ են, մյուս մասն էլ՝ հենց աշխատավայրում։ Այսինքն՝ կոմբինատի աշխատակիցների հիմնական մասն այս պահին գործադուլի մեջ է։
«Մենք խաղաղ ակցիա ենք իրականացնում՝ ներկայացնելով մեր արդարացի պահանջը»,- նշեց Հայկը։
Նա շեշտեց, որ շարունակելու են գործադուլն այնքան ժամանակ, մինչև հասնեն իրենց պահանջների բավարարմանը։
Ինչ վերաբերում է էկոլոգիական խնդիրներին, ապա գործարանն աշխատում է խորհրդային տարիներից վեր , հետևաբար, դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչ ահռելի վնասներ են հասցվել շրջակա միջավայրին։ Բնակիչների խոսքով՝ Քաջարան քաղաքի վրա շաբաթը երկու անգամ փոշու ամպ է գոյանում։
«Երեք օրը մեկ այնպիսի փոշու ամպ է բարձրանում, որ օրվա ընթացքում 3-4 միլիմետրանոց փոշու շերտ է նստում և՛ լվացքի վրա, և՛ մեքենաների վրա։ Սա ակնհայտ խնդիր է, որը տեսանելի է բոլորին։ Բաց հանքը ևս վնասներ է հասցնում էկոլոգիային և դատարկ ապարակույտի ձայները, որոնք երբեք չեն դադարում։ Կարող ենք ասել՝ քաղաքը հանքի մեջ է»,- ասաց բնակիչը, որը չցանկացավ՝ իր անունը հրապարակվի։
Նշենք, որ ԶՊՄԿ-ն Հայաստանի հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունն է, որը շահագործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը։ Հանքավայրի տարածքը կազմում է 421.2 հա՝ 550 միլիոն տոննա հանքաքարի պաշարով։ ԶՊՄԿ-ն 2016 թվականից արդյունահանում է տարեկան 22 միլիոն տոննա հանքաքար։Արտադրանքի մեջ օգտակար մետաղների կոնցենտրացիան բարձրացնելու նպատակով օգտագործվում են տարբեր քիմիական միացություններ, որոնց մի մասն արտանետվում է մթնոլորտ։ Մյուս մասը մնում է արդյունաբերական թափոններում և շրջակա միջավայր է թափանցում տեղումների հետ՝ ջրային հոսքերի միջոցով։

Руководство ЗММК уже перешло к террористическим методам, нам постоянно угрожают – сотрудник
«Руководство Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) уже перешло к террористическим методам», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am один из сотрудников предприятия, имея в виду распространенное ЗММК заявление в ответ на забастовку сотрудников.
По его словам, распространяются сведения о планируемых жестких мерах против бастующих, вплоть до увольнений.
«Нам угрожали, и не раз. Это происходит постоянно. Даже профсоюз пытался нас отговорить от проведения забастовки. Они пригрозили, что уволят нас. То есть угрожают нам увольнением просто за свободное волеизъявление», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am участник забастовки Ваге.
Многочисленные сотрудники ЗММК вышли на забастовку. По словам собеседника Panorama.am, бастующие – сотрудники основного цеха комбината. Рабочие требуют повышения зарплаты на 50% (на 130 -150 тысяч драмов) и налаживания открытого диалога между сотрудниками и руководством.
«Уже длительное время мы пытаемся начать конструктивный диалог с работодателем, однако каналы для открытой коммуникации и диалога отсутствуют. Мы пытаемся представить наши требования относительно пересмотра зарплаты. До стачки мы организовали сбор подписей, и уже на этом этапе столкнулись с препонами со стороны работодателя. Только от нас – с обогатительной фабрики – к акции присоединились порядка 170 человек. Но участников акции больше, поскольку сбор подписей организовали работники всех цехов и присоединились к забастовке», – сообщил собеседник сайта из Каджарана.
Отметим, что более 700 сотрудников ЗММК бастуют уже второй день. Они требуют повышения зарплаты и хоть какого-то улучшения условий труда.
Вопрос повышения зарплат работники предприятия подняли еще 2 месяца назад, но тщетно.
«Работники конкретно нашего цеха начали сбор подписей 15 дней назад, а два месяца назад с аналогичной инициативой выступили рабочие открытого рудника. Однако руководство проигнорировало эти обращения. Механизмы для открытого диалога отсутствуют, мы за все этого время не встречались с руководящим составом комбината. О существующей проблеме в устной форме мы сообщили через начальников отделов, и это какого-либо результата не принесло.
Мы пытаемся участвовать в принятии решений, касающихся улучшения наших условий труда.
Работая на руднике, мы заслуживаем того, чтобы жить немного лучше, не говорю о зажиточной жизни. Что касается официально заявленных зарплат, то тут нельзя сравнивать с другими общинами, с тем же Капаном, уровень цен – разный», – сказал сотрудник ЗММК.
Обосновывая требование бастующих, сотрудник ЗММК подчеркнул, что их зарплаты ниже по сравнению с зарплатами людей, работающих на других рудниках:
«По части своей специальности я могу сказать, что тот же специалист на других рудниках в Армении получает на 20-30 процентов больше, чем я, хотя эта мощная отрасль позволяет инвестировать в своих сотрудников и человеческий капитал, хотя бы в здравоохранение и мероприятия по профилактике заболеваний».
Помимо требования повышения заработной платы, сотрудники также жалуются на условия труда, которые наносят еще больший вред их здоровью.
«Даже элементарных систем вентиляции нет, хотя на производстве используется множество токсичных веществ. Отсутствуют элементарные условия для защиты здоровья сотрудников. Можно сказать, что здоровью человека преднамеренно причиняется вред», – заявил сотрудник.
Следует отметить, что это не первый случай, когда работники ЗММК жалуются на условия труда. И в 2021, и в 2023 годах работники бастовали, однако ситуация осталась неизменной, случаи нарушения их прав продолжаются. Участники акции полагают, что работодатель, возможно, пользуется тем, что в общине основную занятость населения обеспечивает именно комбинат, поэтому пытается подавить голос рабочих, угрожая «уволить их».
«Наши зарплаты не повышались с 2018 года», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am один из бастующих сотрудников – Айк.
По его словам, большинство сотрудников сейчас бастуют на улице, некоторые – в своих автомобилях, еще часть – прямо на рабочем месте. Другими словами, в настоящее время бастует большинство работников ЗММК.
«Мы проводим мирную акцию, представляя наше справедливое требование», – отметил Айк.
Он подчеркнул, что они продолжат забастовку до тех пор, пока их требования не будут удовлетворены.
Что касается экологических проблем, то предприятие работает еще с советских времен, поэтому нетрудно представить, какой колоссальный ущерб нанесен окружающей среде. По словам жителей, над городом Каджаран дважды в неделю образуется пылевое облако.
«Через каждые три дня над Каджараном поднимается такое облако пыли, что в течение дня на стирке и автомобилях оседает слой пыли толщиной в 3-4 миллиметра. Это очевидная проблема, которую видят все. Открытый рудник также наносит ущерб экологии…Можно сказать, что город в руднике», – рассказал житель, пожелавший остаться анонимным.
Отметим, что ЗММК разрабатывает Каджаранское месторождение, начиная с 1952 г. Разработка ведется открытым способом. На данный момент достигнута производительность добычи и переработки 22 млн. тонн руды в год. Площадь месторождения составляет 421,2 га с запасами руды в 550 млн тонн. Для повышения концентрации полезных ископаемых в продукте используются различные химические соединения. Часть из них улетучивается в виде выбросов в атмосферу. Часть - после получения концентратов, остается в промышленных отходах и попадает в окружающую среду вместе с осадками, через стоки.