Կանադան և Մեքսիկան պատասխան մաքսատուրքեր են սահմանել ԱՄՆ-ից ներմուծման համար
Կանադան և Մեքսիկան խոստացել են պատասխան քայլեր ձեռնարկել այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը թիրախավորել է Միացյալ Նահանգների երեք հիմնական առևտրային գործընկերներին, որոնց բաժին է ընկնում երկրի ներմուծման ավելի քան 40 %-ը: Այդ մասին հայտնում է euronews
Կանադան և Մեքսիկան հակադարձում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարած մաքսատուրքերի կտրուկ բարձրացմանը:
Վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն կանադացիներին կոչ է արել գնումներ կատարելիս «ընտրել կանադականը»՝ փաստացի կոչ անելով բոյկոտել ամերիկյան արտադրողներին: Կանադայի մի քանի նահանգների ղեկավարներ հայտարարել են, որ ամբողջությամբ կհեռացնեն ամերիկյան ալկոհոլային ապրանքանիշերը իրենց իրավասության տակ գտնվող խանութների դարակներից։
Օտտավայում ի սկզբանե հրահանգվել էր երեքշաբթի օրվանից 25 % մաքսատուրքեր սահմանել 30 միլիարդ C$ (20 միլիարդ եվրո) ԱՄՆ-ից ներմուծման համար, ներառյալ խմիչքներ, կոսմետիկա և թղթե արտադրանք: Շուտով կհրապարակվի ապրանքների երկրորդ ցուցակը, որը ներառում է մարդատար ավտոմեքենաներ, բեռնատարներ, պողպատե և ալյումինե արտադրանք, որոշ մրգեր և բանջարեղեն, տավարի, խոզի միս, կաթնամթերք և այլն:
Այդ ապրանքների ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 155 մլրդ ԱՄՆ դոլար (151,5 մլրդ եվրո)։
Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումն անմիջապես հրամայեց պատասխան մաքսատուրքեր սահմանել՝ չնշելով դրույքաչափերը կամ չնշելով, թե որ ապրանքների վրա կազդեն:
Հաղորդվում է, որ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շայնբաումը հեռախոսով զրուցել են շաբաթ օրը այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը նոր մաքսատուրքեր սահմանեց Կանադայի և Մեքսիկայի ապրանքների համար՝ 10 %-ով ավելի ցածր՝ 10 %-ով կանադական նավթի և այլ էներգետիկ ռեսուրսների վրա, և 10: % Չինաստանից ներմուծման վրա։

Canada and Mexico order retaliatory tariffs on American goods
Canada and Mexico ordered retaliatory tariffs on American goods in response to sweeping tariffs imposed by President Donald Trump, and businesses and consumers in both countries questioned Sunday how the new trade war might affect them, AP reported.
Canada initially ordered tariffs of 25% on American imports starting Tuesday, including beverages, cosmetics and paper products worth 30 billion Canadian dollars ($20 billion). A second list of goods was to be released soon, including passenger vehicles, trucks, steel and aluminum products, certain fruits and vegetables, beef, pork, dairy products, aerospace products and more. Those goods were estimated to be worth 125 billion Canadian dollars ($85 billion).
“We can play the game all they want,” Trump said. He said he plans to speak with his Canadian and Mexican counterparts on Monday.
Mexico has so far said only that it will impose retaliatory tariffs, without mentioning any rate or products.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau and Mexican President Claudia Sheinbaum spoke by phone Saturday after Trump’s administration imposed the new tariffs — 25% on goods from Canada and Mexico, with a lower rate of 10% for Canadian oil, and 10% on imports from China.
Trudeau’s office said in a statement that Canada and Mexico agreed “to enhance the strong bilateral relations” between their countries. Canadian officials have had extensive dialogue with their Mexican counterparts, but a senior Canadian official said he would not go as far as to say the tariff responses were coordinated.
“Now is the time to chose products made right here in Canada,” Trudeau posted Sunday on X. “Check the labels. Let’s do our part. Wherever we can, choose Canada.”
Canada is the largest export market for 36 states, and Mexico is the largest trading partner of the U.S.
Canada and Mexico ordered the tariffs despite Trump’s further threat to increase the duties charged if retaliatory levies are placed on American goods.
“We’re certainly not looking to escalate, but we will stand up for Canada,” Trudeau said late Saturday.