ԶՊՄԿ աշխատակիցների այսօրվա գործադուլն ամենաբազմամարդն է. Ակցիայի մասնակից
«Տրամադրությունը մարտական է, քայլ առ քայլ հասնում ենք մեր դրած նպատակակետին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Զանգեզուրի պղնձամոլբիդենային կոմբինատի աշխատակից Վահե Մխիթարյանը՝ ներկայացնելով գործադուլի չորրորդ օրը։
Նրա խոսով, կարելի է ասել, այսօր գործադուլն ամենաբազմաարդն է։
«Սպասում ենք արձագանքի։ Եթե լեգիտիմության հարց կար, դա էլ կարծեք թե լուծվում է։ Հայտարարվել էր, իբր թե գործադուլին մասնակցում են կոմբինատի աշխատակիցների 7-8 տոկոսը։ Դա իրականությանը բնականաբար չի համապատասխանում, բաց, թափանցիկ քվեարկությունը ցույց է տալիս, որ մենք մոտ ենք 50+1 տոկոս նշաձողին»,-ասաց բողոքի ակցիայի մասնակից աշխատակիցը։
Հիշեցնենք, որ կոմբինատի բազմաթիվ աշխատակիցներ հունվարի 31-ից հայտարարել են գործադուլ՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում ու աշխատանքային պայմանների բարելավում։
Ի պատասխան «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի և «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ արհմիությունը փետրվարի 1-ին համատեղ հայտարարություն են տարածել, որտեղ մասնավորապես նշված է.
««ԶՊՄԿ» ՓԲԸ արհմիությունը վերոնշյալ գործողությունները գործադուլ չի համարում և չի աջակցում դրանց՝ համարելով ոչ իրավաչափ։ Աշխատակիցների անօրինական գործողությունների պատճառով Ընկերության արտադրական ցիկլը խաթարվել է, Ընկերությունը և մնացած աշխատակիցները կրում են զգալի նյութական վնաս»։
«Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ սա աշխատավորական ընդվզումներ են՝ հանուն սոցիալական արդարության, և ամենակարևորը բաց երկխոսության մեխանիզմներ պետք է ստեղծել ու ինստիտուտցիոնալիզացնել, ամեն անգամ չենք հավաքվելու խնդիրները լուծելու համար, որոնք բավականին շատ են։ Մեր հիմնական պահանջը աշխատավարձի բարձրացումն է ու այդ մեխանիզմի ստեղծումը։ Արհմիությունը երբեք մեզ չի պաշտպանում, ավելի շատ հանդես է գալիս ԶՊՄԿ-ի անունից, ամեն անգամ փողոցային տարբերակով չենք լուծելու խնդիրները։ Մեր մոտեցումները չեն փոխվել»,-ասաց աշխատակիցը։
Գործադուլ հայտարարածները սպասում են կոմբինատի ղեկավարության արձագանքին, նրանց հետ հանդիպմանը։
«Մենք կառուցողական են, առաջնորդվում ենք սոցիալական գործընկերության ու չվնասելու սկզբունքով։ Այն գումարները, որ պետք է աշխատեին գործադուլի ընթացքում, բավարար էին աշխատակիցների աշխատավարձի՝ առնվազն երկու տարով բարձրացնելու համար։ Մի խոսքով, մարդիկ գնում են ծայրահեղ տարբերակով, անընդհատ սպառնալիքներ են հնչեցնում, ԶՊՄԿ-ի պաշտոնական հռետորաբանությունն ավելի շատ հիշեցնում է թալիբանական ոճը, որը ոչ մի պլատֆորմ չի ստեղծում երկկխոսություն չի ստեղծում»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ կոմբինատի բաժնեմասերի 21.9%-ի բաժնետերը պետությունն է։ Պետական մասնաբաժնի կառավարումը տրվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։

Забастовка работников ЗММК сегодня стала самой многочисленной с момента ее начала – участник акции
«Настроение – боевое, шаг за шагом добиваемся поставленной цели», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am участник продолжающейся уже 4-й день на Зангезурском медно-молибденовом комбинате (ЗММК) забастовки Ваге Мхитарян.
По его словам, можно сказать, сегодня забастовка стала самой массовой с момента ее начала.
«Мы ждем реакции (руководства комбината. – Ред.). Если раньше говорили, что стоит вопрос легитимности, то и он, пожалуй, решается. Заявляли, будто в забастовке принимает участие всего 7–8% сотрудников ЗММК, но это, конечно, не соответствует действительности.
Прозрачное, открытое голосование показало, что мы приближаемся к отметке 50%+1», – подчеркнул участники акции.
Рабочие ЗММК требуют повышения зарплат и улучшения условий труда
Напомним, что с 31 января многочисленные работники ЗММК проводят забастовку, требуя повышения зарплат и обеспечения достойных условий работы.
В ответ на это 1 февраля ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) и профсоюз ЗММК выступили с совместным заявлением, в котором в частности указано:
«Профсоюз ЗАО «ЗММК» не расценивает вышеупомянутые действия как забастовку и не поддерживает их, считая их неправомерными. Из-за незаконных действий сотрудников производственный цикл Компании нарушился, Компания и остальные сотрудники несут существенный материальный ущерб. Если вышеуказанные незаконные действия продолжатся, Компания будет вынуждена отправить значительное число своих сотрудников на вынужденный простой».
Бастующие работники ЗММК: «Профсоюз защищает не нас, а руководство»
«Еще раз подчеркиваем: это протест трудящихся – во имя социальной справедливости. Самое главное – необходимо создать механизмы для открытого диалога, институционализировать. Не выходить же нам каждый раз на акцию протеста для решения проблем, которых немало. У нас два основных требования: повышение зарплат и создание вышеуказанного механизма. Профсоюз нас никогда не защищает, он больше выступает от имени ЗММК. Мы же не будем каждый раз решать проблемы через уличную борьбу. Наши подходы не изменились», – подчеркнул участвующий в забастовке сотрудник комбината.
Бастующие ждут реакции руководства ЗММК, встречи с ними.
«Официальная риторика ЗММК напоминает стиль талибов»
«Мы настроены конструктивно, придерживаемся принципов социального партнерства и «не навреди». Средств, которые комбинат потерял за время забастовки, хватило бы, чтобы повысить зарплаты сотрудникам, как минимум, на два года. Одним словом, руководство вместо диалога выбрало радикальный метод – постоянно озвучиваются угрозы, официальная риторика ЗММК больше напоминает стиль талибов. Какой-либо платформы для диалога не создается», – отметил собеседник Panorama.am.
Напомним, 21,9% акций ЗММК принадлежат государству, а их управление передано Комитету по управлению государственным имуществом министерства территориального управления и инфраструктур Армении.