ԶՊՄԿ աշխատակիցների այսօրվա գործադուլն ամենաբազմամարդն է. Ակցիայի մասնակից
«Տրամադրությունը մարտական է, քայլ առ քայլ հասնում ենք մեր դրած նպատակակետին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Զանգեզուրի պղնձամոլբիդենային կոմբինատի աշխատակից Վահե Մխիթարյանը՝ ներկայացնելով գործադուլի չորրորդ օրը։
Նրա խոսով, կարելի է ասել, այսօր գործադուլն ամենաբազմաարդն է։
«Սպասում ենք արձագանքի։ Եթե լեգիտիմության հարց կար, դա էլ կարծեք թե լուծվում է։ Հայտարարվել էր, իբր թե գործադուլին մասնակցում են կոմբինատի աշխատակիցների 7-8 տոկոսը։ Դա իրականությանը բնականաբար չի համապատասխանում, բաց, թափանցիկ քվեարկությունը ցույց է տալիս, որ մենք մոտ ենք 50+1 տոկոս նշաձողին»,-ասաց բողոքի ակցիայի մասնակից աշխատակիցը։
Հիշեցնենք, որ կոմբինատի բազմաթիվ աշխատակիցներ հունվարի 31-ից հայտարարել են գործադուլ՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում ու աշխատանքային պայմանների բարելավում։
Ի պատասխան «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի և «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ արհմիությունը փետրվարի 1-ին համատեղ հայտարարություն են տարածել, որտեղ մասնավորապես նշված է.
««ԶՊՄԿ» ՓԲԸ արհմիությունը վերոնշյալ գործողությունները գործադուլ չի համարում և չի աջակցում դրանց՝ համարելով ոչ իրավաչափ։ Աշխատակիցների անօրինական գործողությունների պատճառով Ընկերության արտադրական ցիկլը խաթարվել է, Ընկերությունը և մնացած աշխատակիցները կրում են զգալի նյութական վնաս»։
«Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ սա աշխատավորական ընդվզումներ են՝ հանուն սոցիալական արդարության, և ամենակարևորը բաց երկխոսության մեխանիզմներ պետք է ստեղծել ու ինստիտուտցիոնալիզացնել, ամեն անգամ չենք հավաքվելու խնդիրները լուծելու համար, որոնք բավականին շատ են։ Մեր հիմնական պահանջը աշխատավարձի բարձրացումն է ու այդ մեխանիզմի ստեղծումը։ Արհմիությունը երբեք մեզ չի պաշտպանում, ավելի շատ հանդես է գալիս ԶՊՄԿ-ի անունից, ամեն անգամ փողոցային տարբերակով չենք լուծելու խնդիրները։ Մեր մոտեցումները չեն փոխվել»,-ասաց աշխատակիցը։
Գործադուլ հայտարարածները սպասում են կոմբինատի ղեկավարության արձագանքին, նրանց հետ հանդիպմանը։
«Մենք կառուցողական են, առաջնորդվում ենք սոցիալական գործընկերության ու չվնասելու սկզբունքով։ Այն գումարները, որ պետք է աշխատեին գործադուլի ընթացքում, բավարար էին աշխատակիցների աշխատավարձի՝ առնվազն երկու տարով բարձրացնելու համար։ Մի խոսքով, մարդիկ գնում են ծայրահեղ տարբերակով, անընդհատ սպառնալիքներ են հնչեցնում, ԶՊՄԿ-ի պաշտոնական հռետորաբանությունն ավելի շատ հիշեցնում է թալիբանական ոճը, որը ոչ մի պլատֆորմ չի ստեղծում երկկխոսություն չի ստեղծում»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ կոմբինատի բաժնեմասերի 21.9%-ի բաժնետերը պետությունն է։ Պետական մասնաբաժնի կառավարումը տրվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։

Employees of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) continued their strike on Monday, marking the fourth day of the protest.
“We remain resolute in our demands and are making progress step by step,” ZCMC worker Vahe Mkhtaryan told Panorama.am in an interview, highlighting that today’s protest was the largest so far.
“We are awaiting a response. The issues regarding the legitimacy of the strike seem to have been resolved. It was alleged that only 7-8% of ZCMC employees joined the protest, but this does not reflect the reality. An open and transparent vote indicates that we are nearing the 50+1% threshold,” Mkhtaryan explained.
The strike began on Friday morning, with hundreds of employees demanding a pay rise and better working conditions.
In a joint statement issued on Saturday, the ZCMC administration and its labor union called the protest unlawful and threated to place the striking employees on involuntary leave.
"Due to employees' illegal actions, the company's production cycle has been disrupted, resulting in substantial financial losses for the company and its remaining staff,” the statement read.
The protesters insisted on their demand for social justice and called for mechanisms of open dialogue to be established.
“This is a labor revolt for social justice, and above all, we need to institutionalize mechanisms for open dialogue. We should not have to gather every time to address the numerous ongoing issues. Our main demand is a salary increase and the establishment of these mechanisms. The trade union has never supported us, and instead, it often acts in the interests of ZCMC,” stressed Mkhtaryan.
The strikers are now waiting for a response from the ZCMC leadership and a meeting with them.
“We are constantly facing threats. The official rhetoric of ZCMC resembles Taliban-like tactics, offering no room for dialogue,” Mkhtaryan said.
The Armenian government holds a 21.9% stake in ZCMC, with the State Property Management Committee responsible for managing the government’s shares.
When asked whether the protestors had asked the government for support, Mkhtaryan responded: “I believe everyone is aware of the issue, and we are waiting for a response.”