Միխայիլ Ղավելաշվիլի. Վրացիները հստակ գիտեն, թե ինչ սկզբունքներ և արժեքներ ենք պարտավոր պաշտպանել
«Մեր պետությունը և վրաց ժողովուրդը, բարեբախտաբար, համախմբված են այս դժվարին ժամանակաշրջանում և միասին են պաշտպանում իրենց երկիրը, - Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Ղավելաշվիլին հայտարարել է խորհրդարանում իր ամենամյա ուղերձի ժամանակ։
1tv.ge-ի հաղորդմամբ, Ղավելաշվիլի նշել է, որ այս դժվարին ժամանակաշրջանում պետությունը և վրաց ժողովուրդը միասնական են՝ միասին պաշտպանելու իրենց երկիրը։
«Մեր հայրենիքը և վրաց ժողովուրդն այսօր անցնում են մեր պետականությունը փորձարկելու կարևոր փուլ։ Վրաց ազգի դարավոր փորձը, հարուստ պատմությունը, մշակույթը, արժանապատվությունը և ամուր բնավորությունը այն հիմնարար արժեքներն են, որոնք վառվող ջահի նման առաջնորդում են Վրաստանին այս դժվարին և վտանգավոր ճանապարհին։
Մեր նախնիների փորձը մեզ սովորեցրել է, թե որքան կարևոր է համառել և պայքարել անարդարության դեմ։ Հավատք Աստծո, երկրի և սեփական անձի հանդեպ: Մեր փոքրիկ, բայց հպարտ ազգը փրկվեց և հասցվեց մինչ օրս՝ հավատարիմ մնալով այս սկզբունքներին՝ պահպանելով սեփական լեզուն, գիրը, մշակույթը, կրոնը, սովորույթներն ու ինքնությունը, մինչդեռ Վրաստանը նվաճած ամենահզոր ազգերից շատերը ոչնչացվեցին։ Սա նկատի ունենալով մենք՝ վրացիներս, հստակ գիտենք, թե ինչ սկզբունքներ և արժեքներ պետք է պաշտպանենք, ինչից պետք է զգույշ լինենք և, ի վերջո, ինչպիսի Վրաստան պետք է կառուցենք։
Բարեբախտաբար, այս դժվարին ժամանակաշրջանում մեր պետությունը և վրաց ժողովուրդը համախմբված են և միասին պաշտպանում են իրենց երկիրը։ Չնայած իրենց տարաձայնություններին, կանգնելով միմյանց կողքին, նրանք ամուր պաշտպանում են իրենց հայրենիքը՝ որպես միասնական, մեծ ընտանիք, որը կոչվում է Վրաստան»,- ասել է Վրաստանի նախագահը:

Михаил Кавелашвили: Мы, грузины, точно знаем, какие принципы и ценности мы обязаны отстаивать
«Наше государство и грузинский народ в этот сложный период, к счастью, едины и вместе стоят на страже своей страны», — заявил президент Грузии Михаил Кавелашвили в парламенте во время ежегодного обращения. Его слова приводит 1tv.ge.
Как отметил Кавелашвили, в этот трудный период государство и грузинский народ едины и вместе стоят на страже своей страны.
«Сегодня наша родина и грузинский народ проходят важный этап испытания государственности. Многовековой опыт, богатая история, культура, достоинство грузинского народа и его твердый характер — это те фундаментальные ценности, которые ведут Грузию вперед, словно зажженная лампа, на этом сложном и опасном пути.
Опыт наших предков научил нас тому, насколько важно проявлять стойкость и бороться с несправедливостью, верить в Бога, родину и самих себя. Именно следование этим принципам сохранило и привело до наших дней наш маленький, но гордый народ, который сумел сохранить свой язык, письменность, культуру, веру, традиции и идентичность, несмотря на то, что многие могущественные завоеватели Грузии исчезли и были уничтожены.
Учитывая это, мы, грузины, точно знаем, какие принципы и ценности должны защищать, что беречь и какое будущее построить для Грузии. К счастью, в этот сложный период наше государство и народ едины и вместе стоят на страже своей страны. Несмотря на различия, поддерживая друг друга, мы твердо защищаем нашу родину как единую, большую семью под названием Грузия», — заявил президент Грузии.