Ըստ Փաշինյանի «երկաթյա» տրամաբանության, որքան շատ պարտվենք այնքան մեր ինքնիշխանությունը կամրապնդվի. Տիգրան Աբրահամյան
«Որքան էլ առաջին հայացքից հասարակության որոշ խմբերի համար տարօրինակ հնչի, սակայն գործող իշխանության տրամաբանությամբ, որքան շատ պարտություններ լինեն, այնքան մեծ է հավանականությունը, որ Հայաստանը «ճիշտ ճանապարհ» կընտրի:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի պարտությամբ հպարտացող Փաշինյանը նշել է, թե «մենք, իմ գնահատմամբ, այսօր այդ պարտության (44-օրյա պատերազմի) միջով անցնելով ձեռք ենք բերել անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալու հնարավորություն:
Փաստորեն, ըստ Փաշինյանի «երկաթյա» տրամաբանության, որքան շատ պարտվենք այնքան մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը կամրապնդվի:
Չշտապեք զվարճանալ, առավել ևս` սրան գիժ կամ մոլագար անվանեք:
Փաշինյանը ներկայացնում է Հայաստանի հեռանկարը` գուժելով ոչ միայն նոր պարտությունների մասին, այլ ավանսով փորձում է արդարացնել դրանում իր մեծ «ջանքերը»:

Абрамян: По «железной» логике Пашиняна, чем больше поражений мы потерпим – тем прочнее у нас будут независимость и суверенитет
Как бы странно на первый взгляд это ни звучало для некоторых групп общества, но по логике нынешней власти – чем больше поражений, тем велика вероятность того, что Армения выберет «правильный путь». Об этом написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«В США гордящийся поражением Армении Пашинян отметил, мол, «мы, по моей оценке, пройдя через это поражение (в 44-дневной войне), обрели возможность иметь независимое, суверенное государство».
Фактически, по «железной» логике Пашиняна, чем больше поражений мы потерпим – тем больше укрепятся наши независимость и суверенитет.
Не спешите смеяться, и уж тем более не называйте его глупцом или сумасшедшим.
Пашинян представляет перспективу Армении, не только предрекая новые поражения, но и пытаясь авансом оправдать свои большие «усилия» в этом», – отметил Абрамян.