Աշխարհում ամեն բան իր գինն ունի. Ի՞նչ է ակնկալում Թրամփն Ուկրաինայից օգնության դիմաց
Համացանցում ու միջազգային ԶԼՄ-ներում տարածվել է մի տեսանյութ, որը լույս է սփռում ԱՄՆ-Ուկրիանա հնարավոր նոր գործարքի վրա։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ակնկալում է տիրանալ Ուկրաինայի հազվագույտ մետաղների պաշարներին Ռուսաստանի դեմ պատերազմում Ուկրաինային ԱՄՆ աջակցությունը շարունակելու դիմաց։
«Մենք ունենք միլիոնավոր դոլարներ, իսկ Ուկրաինան հազվագյուտ մետաղների մեծ պաշարներ։ Մեզ պետք են դրանց անվտանգության երաշխիքներ»,-ասում է Թրամփը տարածված տեսանյութում։
AP-ի փոխանցմամբ, Թրամփը ցանկանում է ապահովել հազվագյուտ հողային մետաղների մատակարարումների անվտանգությունը, և Ուկրաինան պատրաստ է օգնել դրան։
Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը դժգոհել է, որ ԱՄՆ-ն ավելի շատ ռազմական և տնտեսական օգնություն է ուղարկել Ուկրաինա, քան նրա եվրոպացի գործընկերները։
«Հիմա մենք ցանկանում ենք գործարք կնքել Ուկրաինայի հետ»,-ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ իրենք այս առումով ստացել ուկրաինական կողմի համաձայնությունը։

«У всего на свете есть цена»: что рассчитывает получить Трамп из Украины в обмен на американскую помощь?
12:11 04/02/2025
Президент США Дональд Трамп заявил, что собирается заключить с властями Украины соглашение, по которому Киев будет получать американскую помощь в обмен на редкоземельные металлы. Слова Трампа приводит AFP 3 февраля.
«Мы стремимся заключить соглашение с Украиной, в рамках которого они будут обеспечивать то, что мы им даем, своими редкоземельными металлами и другими вещами», — сказал Трамп во время общения с журналистами в Белом доме.
В ходе беседы с журналистами Трамп также заявил, что в вопросе урегулирования российско-украинской войны достигнут «большой прогресс». Он не привел никаких подробностей.