Մարուքյան. Պատասխանատու կերպով պնդում եմ՝ մեզ նահատակ ազգ է դարձրել Նիկոլ Փաշինյանը
«Երկու բան․ պատասխանատու կերպով պնդում եմ, որ որևէ միջազգային կոնսենսուս չկա, առ այն, որ մենք նահատակ ազգ ենք և մեր բան ու գործը նահատակվելն է, մեզ նահատակ ազգ է դարձրել ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին խաղաղության պլանը մերժելով»,-ի պատասխան Վաշինգտոնում փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունների՝ հայտարարել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
«Հիմա էլ մեզ նահատակ ազգ է դարձնելու՝ նոյեմբերի 9-ի ֆորմատին չվերադառնալով»։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն ԱՄՆ-ում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնավորապես հայտարարել է.
«Խոսակցություններ ունենում եմ տարբեր ղեկավարների հետ, որոնց ասածը հետևյալն է։ Էս աշխարհում ամեն մեկն իր դերն ունի՝ ձեր դերը նահատակն է, ժողովուրդ ջան, խի՞ եք խառնբել իրար։ Ես ասում եմ, մենք չենք ուզում նահատակ լինենք, հասկանում եմ, որ շատ դեպքերում դուք եք մեզ օգնել, որ նահատկվենք, բայց ես չեմ ուզում, որ նահատակ լինենք, ուզում եմ լինենք սովորական ապրող մարդ, սովորական կյանքով ապրող մարդ»։

Эдмон Марукян: Ответственно утверждаю – в нацию-мученика нас превратил сам Никол Пашинян
«Две вещи: ответственно утверждаю, что нет какого бы то ни было международного консенсуса о том, будто мы – нация-мученик, будто наше призвание – становиться мучениками. В нацию-мученика нас превратил он сам – Никол Пашинян, отвергнув мирный план 27 сентября 2020 года», – заявил в ответ на высказывания Никола Пашиняна в Вашингтоне некогда коллега Пашиняна, бывший посол по особым поручениям, один из основателей партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
Он также отметил:
«Теперь же он превратит нас в нацию-мученика отказом возвращаться к формату от 9 ноября 2020 года».
Напомним, Никол Пашинян в Вашингтоне в ходе встречи с представителями армянской общины США в частности заявил:
«Беседы провожу с самыми разными руководителями, которые говорят следующее: «В этом мире у каждого своя роль, ваша роль – быть мучениками…». Я говорю: мы не хотим больше быть мучениками, мы хотим, чтобы обычные люди в Армении жили обычной жизнью».