Մարուքյան. Պատասխանատու կերպով պնդում եմ՝ մեզ նահատակ ազգ է դարձրել Նիկոլ Փաշինյանը
«Երկու բան․ պատասխանատու կերպով պնդում եմ, որ որևէ միջազգային կոնսենսուս չկա, առ այն, որ մենք նահատակ ազգ ենք և մեր բան ու գործը նահատակվելն է, մեզ նահատակ ազգ է դարձրել ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին խաղաղության պլանը մերժելով»,-ի պատասխան Վաշինգտոնում փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունների՝ հայտարարել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
«Հիմա էլ մեզ նահատակ ազգ է դարձնելու՝ նոյեմբերի 9-ի ֆորմատին չվերադառնալով»։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն ԱՄՆ-ում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնավորապես հայտարարել է.
«Խոսակցություններ ունենում եմ տարբեր ղեկավարների հետ, որոնց ասածը հետևյալն է։ Էս աշխարհում ամեն մեկն իր դերն ունի՝ ձեր դերը նահատակն է, ժողովուրդ ջան, խի՞ եք խառնբել իրար։ Ես ասում եմ, մենք չենք ուզում նահատակ լինենք, հասկանում եմ, որ շատ դեպքերում դուք եք մեզ օգնել, որ նահատկվենք, բայց ես չեմ ուզում, որ նահատակ լինենք, ուզում եմ լինենք սովորական ապրող մարդ, սովորական կյանքով ապրող մարդ»։

Former Ambassador-at-Large Edmon Marukyan, the leader of the Bright Armenia party, has dismissed Prime Minister Nikol Pashinyan’s claims that “there is an international consensus that Armenia is a martyr nation.”
"It was Nikol Pashinyan himself who turned us into a nation of martyrs by rejecting the peace plan on 27 September 2020," Marukyan wrote on Facebook, referring to his remarks at a discussion hosted by the Atlantic Council's Eurasia Center late on Tuesday.
"Now, he is going to turn us into a martyr nation again by refusing to return to the format established on November 9, 2020," he added.