Սուրեն Սարգսյան. Փաշինյանի վաշինգտոնյան այցի իրական մոտիվներն այլ են
«Փետրվարի 3-7-ը Նիկոլ Փաշինյանը կգտնի Վաշինգտոնում։ Այցի պատրվակը մասնակցությունն է Կրոնական ազատության միջազգային գագաթնաժողովին և Ազգային աղոթքի միջոցառմանը։ Այս միջոցառումները ամեն տարի անցկացվում են մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։ Ֆորմալ առումով սա հիմք հանդիսացավ Փաշինյանի վաշինգտոնյան այցի համար, որը սկսվեց փետրվարի 3-ին»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Սակայն նա կարծում եմ, որ Փաշինյանի իրական օրակարգը բացարձակապես այս միջոցառումներին մասնակցելը չէ։
«Բոլորին հայտնի է, որ Փաշինյանն առանձնապես աչքի չի ընկնում հավատքի և կրոնի նկատմամբ իր հետաքրքրվածությամբ կամ հավատքի ուժով։ Ավելին, ինձ զարմացրեց, որ այցին մասնակցում է նաև Արսեն Թորոսյանը, ով, որքանով ինձ հայտնի է, նույնպես կրոնական մարդ չէ։ Սա նշանակում է, որ նրա այցի նպատակը այլ է, և կրոնական միջոցառումները ընդամենը պատրվակ են։
Կարծում եմ, որ այցի իրական պատճառներն այլ են։
1. Փաշինյանի համար կենսական անհրաժեշտություն է հասկանալ, թե ո՞ր ուղղությամբ է զարգանալու Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը։ Արդյո՞ք նա կարող է ապավինել ԱՄՆ աջակցությանը, և արդյո՞ք Թրամփի վարչակազմը կտրամադրի այն տնտեսական, ֆինանսական և քաղաքական աջակցությունը, որը Բայդենի վարչակազմը տրամադրում էր Փաշինյանին։
2. Փաշինյանի համար կենսական նշանակություն ունի այս վարչակազմի դիրքորոշումը հայ-ադրբեջանական բանակցությունների փաթեթի վերաբերյալ։ Նա պետք է հասկանա, թե արդյո՞ք Թրամփի թիմը պատրաստ է շարունակել միջնորդ լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում։
3. Նա պետք է հասկանա, թե արդյո՞ք այս վարչակազմը հետաքրքրված է իր՝ այսպես կոչված խաղաղության խաչմերուկի կոնցեպտով և որքանով է պատրաստ աջակցել դրա կյանքի կոչմանը:
4. Նա պետք է պարզի, թե արդյո՞ք ամերիկացիները շարունակելու են միջնորդավորված աշխատել Թուրքիայի հետ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու համար։
5. Նա պետք է պարզի, թե ինչպիսին է լինելու Թրամփի քաղաքականությունը Իրանի և Ռուսաստանի նկատմամբ, որպեսզի հասկանա, թե որքան մանևրելու հնարավորություն կունենա այս երկրների հետ հարաբերություններում կամ որքան կկարողանա դիստանցավորվել դրանցից։
6. Նա փորձելու է հասկանալ, թե որքանով է այս վարչակազմը հետաքրքրված հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերությամբ ընդհանրապես և ԱՄՆ առաջնահերթություններով՝ մասնավորապես։
7. Եվ վերջապես, Փաշինյանը պետք է համոզի ԱՄՆ իշխանություններին, հայ համայնքին և լոբբիստներին, որ Վաշինգտոնը չկիրառի ճնշումներ Ադրբեջանի նկատմամբ, հրաժարվի 907-րդ բանաձևից և ցանկացած այլ բանաձևի հնարավոր ընդունումից, որը կարող է ուղղված լինել Ադրբեջանի և Ալիևի դեմ՝ թեմա, որի մասին պաշտոնական Բաքուն վերջին օրերին շատ է խոսել:
Այս հարցերին լավագույնս կարող են պատասխանել Թրամփը, պետքարտուղարը, անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականը, պաշտպանության քարտուղարը և տարբեր պետական հաստատությունների տարածաշրջանային պատասխանատուները։ Տեսնենք՝ նրանցից ում հետ կհանդիպի Փաշինյանը։
Հայաստանի իշխանությունը վստահ էր, որ ընտրություններում հաղթելու են դեմոկրատները, և այս ցայտնոտային այցի կազմակերպման պատճառներից մեկն էլ հենց դա է»,-գրել է քաղաքագետը։

Political analyst Suren Sargsyan claims that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Washington from February 3-7 is not primarily about attending the International Religious Freedom Summit and the National Prayer Breakfast, as officially stated.
"Pashinyan has never shown particular interest in faith or religion. Moreover, his delegation includes Arsen Torosyan, who is also not known for religious beliefs. This suggests that the events are merely a pretext and the visit has different motives," Sargsyan wrote on Facebook.
He believes the real motives behind the visit are:
1. Understanding Trump’s foreign policy: Pashinyan needs clarity on whether he can count on U.S. support under Trump and whether his administration will provide the same economic, financial and political backing as Biden’s administration.
2. Assessing the U.S. stance on the Armenia-Azerbaijan normalization talks: He needs to gauge Washington’s willingness to continue mediating peace deal negotiations between Armenia and Azerbaijan.
3. Securing support for the so-called Crossroads of Peace project: Pashinyan wants to know if the U.S. is interested in backing his regional project.
4. Exploring U.S. mediation efforts for Armenia-Turkey normalization: He seeks to understand whether Washington will continue facilitating the normalization of relations between the two countries.
5. Evaluating U.S. policy on Iran and Russia: This will help Pashinyan determine how much room he has to maneuver in relations with these countries.
6. Assessing the stance on U.S.-Armenia strategic partnership: Pashinyan aims to understand the priorities of the new administration.
7. Preventing U.S. pressure on Azerbaijan: He will attempt to dissuade Washington from pressuring Baku or reinstating Section 907 restrictions, a topic actively discussed in Baku.
Sargsyan noted that Armenia’s leadership was confident of the Democratic Party’s victory in the U.S. elections and this "urgent" visit reflects the need to adjust their strategy.