Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի դեմ առաջադրված մեղադրանքները մաքուր քաղաքական են. bne IntelliNews
Միջազգային bne Intellinews պարբերականն անդրադարձել է Բաքվում անցկացվող ապօրինի դատավարություններին՝ ներկայացնելով մարդու իրավունքների և միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտի մասնագետ, պրոֆեսոր Իրեն Վիկտորիա Մասիմինոյի և Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի գնահատականները:
«Ռուբեն Վարդանյանի և մյուսների դեմ առաջադրված մեղադրանքները մաքուր քաղաքական են: Հայերի, հատկապես արցախահայերի նկատմամբ հետապնդումների ընդհանուր համատեքստում այդ մեղադրանքները հիմնված են միայն քաղաքական դրդապատճառների վրա։ Դրանք հորինված են Ադրբեջանի կողմից»,- ասել է իրավաբան, մարդու իրավունքների և միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտի մասնագետ, պրոֆեսոր Իրեն Վիկտորիա Մասիմինոն:
Մասիմինոն այն չորս իրավաբաններից մեկն է, որոնց անունից Կալիֆոռնիայում գործող «Ճշմարտության և արդարության կենտրոնը» դիմել է Ադրբեջանի վիզա ստանալու համար՝ դատավարություններին ներկա լինելու նպատակով: Նրանք դեռ Բաքվից պատասխան չեն ստացել, բայց դա դժվար թե արդեն նշանակություն ունենա։ Մասիմինոն նշել է՝ դատավարության արդյունքում արդարադատությանը նմանվող որևէ արդյունքի հասնելու հավանականությունը «զրո» է:
«Ես հակված եմ հաճախ մեջբերելու Ադրբեջանի վերաբերյալ Freedom House-ի զեկույցը: Այդ երկիրը 100 միավորից յոթն է հավաքել: Դա բացարձակապես անազատ երկիր է, և Freedom House-ի վերջին զեկույցում դրա հիմնական պատճառներից են հենց Արցախի շրջափակումը և հայերի հետապնդումները։ Այսպիսով, սրանք ցուցադրական դատավարություններ են: Դրանք բացարձակապես անարդար են և հիմնված են քաղաքական մեղադրանքների վրա»,- ասել է Մասիմինոն։
Հոդվածագիրը նշել է, որ շրջափակման պայմաններում Ղարաբաղի ժողովրդին ներկայացնող ամենահայտնի հանրային դեմքը Ռուբեն Վարդանյանն էր։ Վարդանյանը տասնյակ հարցազրույցներ է տվել միջազգային լրատվամիջոցներին՝ Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող պայմանների մասին՝ դրանով էլ առաջացնելով Ադրբեջանի զայրույթը, որը բազմիցս թիրախավորել է Վարդանյանին՝ կատաղի հռետորաբանական հարձակումների միջոցով։ Նրա որդին կարծում է, որ հենց այս քարոզչությունն է ստիպել Բաքվին առանձնահատուկ կերպով թիրախավորելու նրան։
«Կարծում եմ, որ այն ուշադրության մակարդակը, որ հայրս կենտրոնացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վրա այն բանից հետո, երբ որոշեց այնտեղ ապրել, չէր մտնում Ադրբեջանի գործողությունների պլանի մեջ։ Նրանք հույս ունեին, որ կամաց-կամաց այն կդարձնեն ապրելու համար անհնարին վայր և մարդկանց աստիճանաբար դուրս կքշեն, այսպես ասենք՝ մի տեսակ «հանգիստ էթնիկ զտում» կիրականացնեն, որը ոչ էլ կնկատի աշխարհը: Ուստի, շատ ակնհայտ է, որ նրանք դժգոհ էին այն ուշադրությունից, որն այժմ առկա Է այնտեղ կատարվող անարդարությունների նկատմամբ», - ասել է Դավիթ Վարդանյանը:
«Ի վերջո, Բաքուն ստացավ Ռուբենին անմիջականորեն պատժելու իր հնարավորությունը․ մի հնարավորություն, որից ակնհայտորեն հաճույք է ստանում Ադրբեջանի կառավարությունը: Ռուբենի և նրա 15 հայրենակիցների դեմ նման ցուցադրական դատավարություններ անցկացնելով՝ Ադրբեջանը հույս ունի պրկելու իր մկանները և վախեցնելու ինչպես իր հարևաններին՝ Հայաստանին, այնպես էլ իր սեփական քաղաքացիներին: Ադրբեջանի համար սա ավար է․ նրանք վերջապես ունեն Արցախի իշխանության ղեկավարներին, որոնք այսքան ժամանակ պայքարել են ինքնորոշման համար»,- նկատել է Մասիմինոն։
Ըստ պարբերականի՝ չնայած այս դատավարություններում արդարության կամ դատական պատշաճ գործընթացի ակնհայտ բացակայությանը՝ դրանք մինչև օրս գրեթե չեն առաջացրել միջազգային որևէ արձագանք: Բացառությամբ ԵԽԽՎ բանաձեւի, որը կոչ է անում Ադրբեջանին ազատ արձակել ինչպես Ղարաբաղի հայ ղեկավարներին, այնպես էլ Բաքվի կողմից պահվող բազմաթիվ հայ ռազմագերիներին, արևմտյան երկրների կողմից քիչ են եղել հայտարարություններ, եթե, իհարկե, այդպիսիք եղել են։
«Միջազգային հանրության կողմից [այս դատավարությունների նկատմամբ] ուշադրության բացակայությունն ինձ ապշեցնում է: Դրան նպաստում են և՛ «խավիարային դիվանագիտությունը», և՛ Ադրբեջանի էներգետիկ ռեսուրսները՝ նավթն ու գազը։ Նրանք ամուր կապեր ունեն եվրոպական շատ երկրների հետ, և սա նաև հակամարտություն է, որը 2020 թվականից ի վեր շատ ավելի քիչ ուշադրության է արժանացել, քան մյուս հակամարտությունները: Ես չեմ հասկանում, թե ինչու են լրատվամիջոցներն այդքան քիչ ուշադրություն դարձրել հատկապես շրջափակմանը: Մի ամբողջ ժողովրդի ինն ամիս շրջափակում են, և ոչ մեկն ուշադրություն չի դարձնում»,-նշել է Մասիմինոն:
Միջազգային էական ճնշումների բացակայության դեպքում, ակնհայտ է թվում, որ Ադրբեջանը շարունակելու է դատավարությունները։ Մասիմինոն ասում է, որ ի պատասխան՝ արևմտյան երկրները պետք է զգալի քայլեր ձեռնարկեն։
«Խնդիրի մասին խոսելուց բացի, [արևմտյան երկրները] պետք է սկսեն վերանայել իրենց տնտեսական հարաբերություններն այս ավտորիտար ռեժիմի հետ: Անպատժելիության մակարդակը, որն Ադրբեջանը վայելում է, շատ, շատ բարձր է։ Ուստի, պատժամիջոցները տարբերակներից մեկը կլինեին, միգուցե որոշ տնտեսական կապերի խզում լիներ, որպեսզի ստիպեն ռեժիմին ազատ արձակել այս բանտարկյալներին՝ և՛ ռազմագերիներին, և՛ նախկին առաջնորդներին», - ասել է Մասիմինոն:
Դավիթ Վարդանյանին էլ նշել է, որ Ադրբեջանն ամբողջությամբ անհասանելի է դարձրել դատավարությունը. «Նրանք հիմա նույնիսկ սպառնում են զրկել փաստաբանին, որին մենք մեծ դժվարությամբ ենք գտել, որ պաշտպանի հորս շահերը: Նրանք մերժել են փաստաբանի բոլոր միջնորդությունները՝ դատավարությունը երկարաձգելու, ինտերնետ հասանելիություն ստանալու, այն ամենը, ինչը կարող էր թույլ տալ նրան պատշաճ կերպով նախապատրաստվելու։ Նրանք լիովին անտեսում են թե միջազգային իրավունքը, թե նույնիսկ սեփական օրենքները: Մեզ մնում է միայն փորձել այս կեղծ դատավարությունը հնարավորինս տեսանելի դարձնել հանրության համար»:

Выдвинутые против Рубена Варданяна и других обвинения чисто политические - bne IntelliNews
Международное издание bne Intellinews коснулось темы проходящих в Баку незаконных судебных процессов, представив оценки специалиста в области прав человека и международного уголовного права, профессора Ирен Виктории Масимино и сына Рубена Варданяна Давида Варданяна.
«Обвинения, выдвинутые против Рубена Варданяна и других, являются чисто политическими. В общем контексте преследований в отношении армян, особенно арцахцев, эти обвинения базируются только на политической мотивации. Они выдуманы Азербайджаном», - говорит юрист, специалист в области прав человека и международного уголовного права, профессор Ирен Виктория Масимино
Масимино – одна из тех четырёх юристов, от имени которых действующий в Калифорнии юридический «Центр правды и справедливости» обратился к Азербайджану за получением визы с целью присутствовать на судебном процессе. Они ещё не получили ответа из Баку, но вряд ли это уже будет иметь значение. Масимино говорит: возможность того, что в результате судебного процесса будет достигнут сколь-либо похожий на правосудие результат, нулевая.
«Я часто привожу доклад относительно Азербайджан организации Freedom House. Эта страна набрала семь пунктов из 100. Это абсолютно несвободная страна, и в последнем докладе Freedom House основными причинами этого названы как раз блокада Арцаха и преследования армян. Таким образом, это показательные судебные процессы. Они абсолютно несправедливы и основываются на политических обвинениях», - говорит Масимино.
Автор статьи отмечает, что одним из наиболее известных общественности людей, представлявших народ Карабаха в условиях блокады, был Рубен Варданян. Варданян дал десятки интервью международным средствам массовой информации о день ото дня ухудшающихся в Карабахе условиях, тем самым вызвав гнев Азербайджана, который многократно делал Варданяна мишенью атак своей ожесточённой риторики. Его сын считает, что именно эта пропаганда заставила Баку особым образом нацелиться на него.
«Думаю, что тот уровень внимания, который мой отец сконцентрировал на Нагорном Карабахе после того, как решил жить там, не укладывался в план действий Азербайджана. Они надеялись, что тихо-тихо сделают Карабах невозможным для жизни местом и постепенно изгонят оттуда людей, скажем так, проведут что-то вроде «спокойной этнической чистки», которую в мире даже не заметят. Потому очень ясно, что они были недовольны тем вниманием, которое сейчас существует по отношению к имеющимся там несправедливостям», - сказал Давид Варданян.
«В конце концов, Баку получил для себя возможность непосредственно наказать Рубена – возможность, от которой правительство Азербайджана явно получает удовольствие. Проводя такие показательные судебные процессы против Рубена и 15 его соотечественников, Азербайджан надеется натянуть свои мышцы и напугать как своих соседей – Армению, так и собственных граждан. Для Азербайджана это трофей: ему наконец удалось заполучить руководителей арцахской власти, которые так долго боролись за самоопределение», - замечает Масимино.
Согласно изданию, несмотря на явственное отсутствие в этих судебных процессах справедливости или подобающего судебного процесса, они по сей день почти на вызвали какого-либо международного отклика. За исключением резолюции ПАСЕ, которая призывает Азербайджан освободить как армянских руководителей Карабаха, так и многочисленных удерживаемых Баку армянских военнопленных, со стороны западных стран мало было заявлений, если, конечно, таковые вообще имелись.
«Меня поражает отсутствие внимания со стороны международного сообщества [в отношении судебных процессов]. Этому способствуют и «икорная дипломатия», и энергетические ресурсы Азербайджана – нефть и газ. У них имеются прочные связи со многими европейскими странами, и это также конфликт, который, начиная с 2020 года по сей день, удостоился меньшего внимания, чем другие конфликты. Я не понимаю, почему средства массовой информации уделили так мало внимания в особенности блокаде. Целый народ в течение девяти месяцев подвергали блокаде, и никто не обращал внимания», - говорит Масимино.
В случае отсутствия существенного международного давления кажется очевидным, что Азербайджан продолжит судебные процессы. Масимино говорит, что в ответ западные страны должны предпринять значительные шаги.
«Кроме разговоров о проблеме, [западные страны] должны начать пересматривать свои экономические отношения с этим авторитарным режимом. Уровень безнаказанности, которой пользуется Азербайджан, очень, очень велик. Потому санкции будут одним из вариантов, возможно, прекращение каких-то экономических связей, чтобы заставить режим освободить этих заключённых: и военнопленных, и бывших лидеров», - говорит Масимино.
Давид Варданян же отмечает, что Азербайджан сделал судебный процесс полностью недоступным:
«Они сейчас даже угрожают лишить адвоката, которого мы нашли с большим трудом, чтобы он защищал права моего отца. Они отклонили все ходатайства адвоката о том, чтобы продлить срок судебного процесса, получить доступ к интернету – всё то, что могло бы позволить ему должным образом подготовиться. Они полностью игнорируют и международное право, и даже собственные законы. Нам остаётся только пытаться сделать эти фальшивые судебные процессы, как можно более заметными для общественности».