ԶՊՄԿ տնօրինությունը մերժել է 120-150 հազար դրամով աշխատավարձերը բարձրացնելու գործադուլավորների առաջարկը
20:55 05/02/2025
Երկու ժամից ավելի շարունակված բանակցությունները Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ղեկավարության և արդեն վեցերորդ օրը գործադուլ անող աշխատակիցների միջև այսօր էլ ավարտվեցին անարդյունք։ Ինչպես և երեկվա հանդիպմանը, այսօր ևս համաձայնություն ձեռք չբերվեց:
«Տնօրինությունը չի ընդունել 120-150 հազար դրամով աշխատավարձերը բարձրացնելու գործադուլավորների առաջարկը։ Անգամ մերժել է սիմվոլիկ չափով որևէ բարձրացում անել, պահանջելով անհապաղ վերադառնալ աշխատանքի», - «Ազատությանը» փոխանցել է գործադուլը համակարգող խորհրդի անդամ Վահե Մխիթարյանը։
Ի դեպ, գործադուլի դուրս եկած աշխատակիցները նաև կասկածի տակ են դնում Մետալուրգների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության ղեկավար Էդուարդ Փահլևանյանի անաչառությունը՝ հաշվի առելով այն հանգամանքը, որ «արհմիությունը չի տրամադրել աշխատակիցների գործատուի հետ կնքված կոլեկտիվ պայմանագիրը, արհմիության կանոնադրությունը և օրեր առաջ տեղի ունեցած քվեարկության արձանագրությունը, ինչը, ըստ Վահե Մխիթարյանի, պարտավոր էր անել:
Գործադուլը համակարգող խորհրդի անդամը հանդիպումից առաջ «Ազատությանը» փոխանցել էր, որ «մինչև խնդիրը չլուծվի, ընդվզումը շարունակվելու է»։ Մխիթարյանը նաև պարզաբանել էր՝ աշխատավարձի արժանապատիվ բարձրացման իրենց պահանջը ենթադրում է աշխատավարձի բարձրացում 120-150 հազար դրամով. - «Մեր առաջարկը այդքան էլ չի տարբերվում իրենցից, ուղղակի մի փոքր ավելի ուրիշ տեղաբաշխումներ է ենթադրում, ավելի սոցիալական արդարության կողմից է, էլի: Եվ այդ 50 տոկոսը կարող ենք մենք վերածել դրամի, որը որ ենթադրում է մոտավորապես 120-150 հազար դրամ»:
«Հույսով ենք, որ լավ կլինի, էլի: Մենք ուզում ենք, որ էս հիմնարկը աշխատի, մենք էլ գնանք աշխատանքի, բայց մենք նեղվում ենք մեր աշխատավարձից: Մենք չենք նեղվում, էստեղ ինչքան պետք լինի, մնալու ենք, ամիսներով էլ պետք լինի, մնալու ենք, էնքան որ մեր պահանջը կատարեն, մեր արդարացի պահանջը կատարեն», - ասաց գործադուլավորներից մեկը: - «Էստեղ ոչ մեկը հենց էնպես չի հավաքվել, մարդիկ բոլորն էլ գիտակցում են: Թող էսօր իրանք որ ասում են՝ «ձեր աշխատավարձը բարձր ա», բա իրանց աշխատավարձե՞րը ինչքան ա, որ տաքուկ կաբինետներում նստած են, մեզանից մի 40-50 անգամ ավել փող են ստանում, բա դա արդարացի ա՞: Մարդիկ էլ փոշիների, մեքենաների մեջ ռիսկավատներ են անում»:

Руководство ЗММК отклонило требование бастующих о повышении зарплат на 120–150 тысяч драмов
Накануне, 5 февраля, длившиеся около 2 часов переговоры между руководством Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и бастующими сотрудниками предприятия снова завершились безрезультатно, соглашения достичь не удалось.
«Руководство не приняло предложение забастовщиков о повышении зарплат на 120–150 тысяч драмов. Более того, оно даже отказалось идти на символическое повышение, требуя немедленного возвращения к работе», — сообщил «Азатутюн» член координационного совета забастовки Ваге Мхитарян.
Кроме того, бастующие рабочие выражают сомнения в беспристрастности главы Республиканского отраслевого союза профсоюзов металлургов Эдуарда Пахлеваняна. По словам Ваге Мхитаряна, профсоюз не предоставил работникам коллективный договор с работодателем, устав организации и протокол голосования, состоявшегося несколько дней назад, хотя был обязан это сделать.
Перед встречей с руководством комбината Мхитарян заявил в интервью «Азатутюн», что протест продолжится до полного решения проблемы. Он также уточнил, что требование работников о достойном повышении зарплаты подразумевает увеличение на 120–150 тысяч драмов.
«Наше предложение не слишком отличается от их (руководства) предложения, просто предусматривает немного иную схему распределения, с большим учетом социальной справедливости. Мы можем перевести эти 50% в конкретные суммы, которые составят примерно 120–150 тысяч драмов», — пояснил он.
Один из забастовщиков отметил: «Мы надеемся, что все решится благополучно. Мы хотим, чтобы этот завод работал, чтобы мы могли вернуться к своей работе. Но нас не устраивают наши зарплаты. Мы готовы стоять здесь столько, сколько потребуется — хоть месяцами, пока наши справедливые требования не будут выполнены».
Другой протестующий добавил: «Здесь никто не собрался просто так. Все прекрасно понимают ситуацию. Они говорят, что наши зарплаты и так высокие. А сколько они сами получают, сидя в теплых кабинетах? В 40–50 раз больше нас. Разве это справедливо? А люди здесь рискуют жизнью, работая в пыли и среди машин».