Ադրբեջանը Ռուսաստանին ծանուցում է ուղարկել երկրում «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» գործունեությունը դադարեցնելու մասին
Ադրբեջանի իշխանությունները ռուսական կողմին պաշտոնական ծանուցում են ուղարկել երկրում «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» աշխատանքը դադարեցնելու մասին։ Ինչպես փետրվարի 6-ին Report.az-ին հայտնել է աղբյուրը, Բաքուն այլևս արտաքին օգնության կարիք չունի։
«Մեր երկիրն ինքը դարձել է դոնոր և դրսի օգնության կարիքը չունի, հատկապես, երբ նման օգնությունը տրամադրվում է ոչ թափանցիկ սխեմաների հիման վրա, իսկ կազմակերպությունների կառուցվածքը բացահայտ հետախուզական բնույթ է կրում», - ասել է աղբյուրը։
Այսօր ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը ԱՄՆ-ին ծանուցում է ուղարկել հանրապետությունում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գործունեությունը դադարեցնելու մասին։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադեն լրագրողներին ասել էր.
«Ամերիկյան կողմին պաշտոնական ծանուցում է ուղարկվել երկրում ԱՄՆ ՄԶԳ գործունեության իրավական հիմքերի բացակայության և դրա դադարեցման մասին»։

Азербайджан направил России уведомление о прекращении деятельности Россотрудничества в стране
Власти Азербайджана направили российской стороне официальное уведомление о прекращении работы Россотрудничества в стране. Как сообщил источник изданию Report.az 6 февраля, Баку больше не требуется внешняя помощь.
«Наша страна сама стала донором и не нуждается в помощи извне, особенно когда такая помощь оказывается на основании непрозрачных схем, а структура организаций носит откровенно разведывательный характер», — сказал источник.
Сегодня ранее стало известно, что Азербайджан направил Соединенным Штатам уведомление о прекращении деятельности Агентства США по международному развитию (USAID) в республике. Об этом заявил в четверг начальник управления пресс-службы азербайджанского министерства иностранных дел Айхан Гаджизаде.
«Американской стороне было направлено официальное уведомление об отсутствии правовых оснований для деятельности USAID в стране и о ее прекращении», - сказал он журналистам.