Իլոն Մասկի ղեկավարած ԱՄՆ պետարդյունավետության նախարարությունը հայտարարել է, որ դադարեցնում է Politico-ին ու այլ ԶԼՄ-ների ֆինանսավորումը, որն իրականացվում էր USAID-ի միջոցով։ Politico-ն այդ աջակցության շրջանակում միլիոնավոր դոլարներ էր ստանում։
CNN-ի փոխանցմամբ, Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ կչեղարկի 8 միլիոն դոլար արժողությամբ Politico-ի բաժանորդագրությունները՝ աջակողմյան կեղծ դավադրության տեսության տարածումից հետո։
Թրամփի թիմը Politico-ին մեղադրել է իր նկատմամբ կողմնակալության և 2020 թվականի քարոզարշավի ընթացքում Հանթեր Բայդենին՝ նրա դեմ ուղղված մեղադրանքներից պաշտպանելու մեջ: Հանթերին ուղղված մեղադրանքները Politico-ն անվանել է «ռուսական ապատեղեկատվություն»։
Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լևիտը լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է սոցիալական ցանցերում տարածված այն տեղեկություններին, որ Politico-ն և Associated Press-ը տարիներ շարունակ միլիոնավոր դոլարներ են ստացել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունից, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Իլոն Մասկը թիրախավորել են՝ աշխատակիցներին ուղարկելով արձակուրդ։
Նա նշել է, որ միլիոնավոր դոլարների բաժանորդագրություն է իրականացվել դաշնային գործակալությունների կողմից, անցած տարի միայն Politico-ի բաժանորդագրությունների գումարը կազմել է ընդհանուր 8.2 միլիոն դոլար։
Լևիտն ասել է, ինքը տեղեկացված է՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորման մասին լրատվամիջոցներին, այդ թվում՝ Politico-ին, և նշել, որ հարկատուների դոլարները, որոնք հատկացվել են «Ամերիկացի հարկատուների դրամական գումարով Politico-ին հիմնականում սուբսիդավորելու համար այլևս չեն լինի»:

Департамент эффективности госуправления (DOGE) работает над отменой финансирования издания Politico, средства на которое поступали из Агентства США по международному развитию (USAID). Об этом заявила пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт на брифинге.
«Я могу подтвердить, что [финансирование в размере] более $8 млн, которые пошли на субсидирование подписки на Politico за счет американских налогоплательщиков, больше не будет осуществляться», — отметила она.
Ранее глава DOGE, американский бизнесмен Илон Маск, в соцсети Х назвал государственные траты на СМИ пустой тратой средств налогоплательщиков, передает РБК.
Расходы на подписку на Politico Маск считает «неэффективным использованием средств налогоплательщиков», он пообещал прекратить «расточительные расходы».
Один из пользователей Х опубликовал пост о том, что агентство Associated Press многие годы получает миллионы долларов из государственного бюджета. «Ненадолго. Это явная растрата денег налогоплательщиков!» — написал в ответ предприниматель.
Ранее Маск назвал USAID «преступной организацией» и заявил, что ей пора «умереть». Bloomberg сообщило, что в субботу, 1 февраля, когда почти все сотрудники агентства покинули штаб-квартиру в здании Рональда Рейгана в Вашингтоне, туда прибыли помощники Маска с требованием предоставить им доступ в офисы ведомства.