Բաքվի նպատակը 23 հայերի մասնակցությամբ «դատավարությամբ» Հայաստանի դեմ նոր օպերացիայի իրագործումն է. Աբրահամյան
10:32 07/02/2025
«Հայաստանի հետ «խաղաղ» բանակցություններ վարող Ադրբեջանում ընթացող «դատավարության» ժամանակ, գործով դատախազի շուրթերով, հիմնական սլաքն ուղղվել է Հայաստանին, իսկ բուն գործով անձինք, մեծ առումով, ներկայացվում են որպես իրագործողներ»,-նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով բավքում ընթացող գահ գերիերի դատավարություններին։
Ըստ նրա, ի սկզբանե պարզ էր, որ Բաքվի նպատակը ոչ այնքան գերեվարության մեջ հայտնված 23 հայերն էին, որքան նրանց մասնակցությամբ «դատավարությամբ» Հայաստանի դեմ նոր օպերացիայի իրագործումը:
«Պատահական չէր, որ առաջին նիստերից, Ադրբեջանն առաջին պլան բերեց Գյանջայի օդանավակայանի ուղղությամբ իրականացված հրթիռակոծման հանգամանքը, այն «ցուցմունքներով» վերագրելով Հայաստանի իշխանությանը:
Հետայսու էլ, ողջ պրոցեսն ու «դատավճիռն» այս տրամաբանության շուրջ է լինելու` Հայաստանի շուրջ օղակը սեղմելու, «ագրեսորի» և «օկուպանտի» պիտակն ամուր կպցնելու համար:
Ի դեպ, Ադրբեջանը եղածով չի սահմանափակվելու: Հետագայում այդ «դատավճռի» հիման վրա Ադրբեջանը 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ քայլն է անելու ու այդպես շարունակ, քանի դրա հնարավորությունը ունի և չեղած իրողությունները որպես փաստ կարողանում է ծառայեցնել տարբեր նպատակների:
Մինչ փաշինյանական թիմը տարբեր հակահայ ձևակերպումներով շողոքորթում և ծառայություններ է մատուցում Թուրքիային ու Ադրբեջանին, Հայաստանի դեմ նորանոր «պապկաներ» են ավելանում»:

Тигран Абрамян: Цель Баку – новая операция против Армении посредством судилища над 23 армянами
«Во время «судебного разбирательства» в ведущем «мирные» переговоры с Арменией Азербайджане устами прокурора основные стрелки были направлены в сторону Армении, а проходящие по делу лица, по большому счету, позиционируются как исполнители», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook, коснувшись судилища в Баку над деятелями Республики Арцах и другими армянскими пленными.
По его словам, с самого начала было ясно, что целью Баку были не столько 23 армянина, которые оказались в плену, сколько проведение новой операции против Армении посредством «судебного разбирательства» с их участием.
«Неслучайно, что с первых же заседаний Азербайджан вывел на первый план обстоятельство ракетного обстрела в направлении аэропорта Гянджи, «показаниями» приписав это властям Армении.
Впредь тоже весь процесс и «судебный вердикт» будут основываться на этой логике, чтобы сжимать кольцо вокруг Армении, прикрепить к ней ярлык «агрессора» и «оккупанта».
Кстати, Азербайджан этим не ограничится. В дальнейшем, основываясь на этом «вердикте», Азербайджан предпримет 2-й, 3-й, 4-й шаги и так далее, пока у него есть такая возможность и пока ему удается использовать несуществующие реалии в качестве фактов для различных целей.
Пока команда Пашиняна задабривает Турцию и Азербайджан различными антиармянскими формулировками и оказывает им услуги, против Армении появляются все новые «папки»», – обратил внимание Тигран Абрамян.