Christie's-ը Ռումինիայի կառավարության պահանջով վաճառքից հանել է Էլ Գրեկոյի կտավը
Christie's աճուրդի տունը Ռումինիայի իշխանությունների պահանջով աճուրդից հանել է Էլ Գրեկոյի «Սուրբ Սեբաստիան» կտավը, որը գնահատվել է 7-9 միլիոն դոլար: Ռումինիան պնդում է, որ աշխատանքը «պետական սեփականության» մաս է կազմում։
Artguide.com-ի հաղորդմամբ, նկարը պատկանել է Կարոլ I թագավորին, ով այն կտակել է Ռումինիայի թագավորությանը, որպեսզի նրա հավաքածուն միշտ մնա երկրում։ 1947 թվականին աշխատանքը հավաքածուից փոխանցվել է մեկ այլ  թագավորին, ով հրաժարվել է գահից կոմունիստական կառավարության ճնշման ներքո։
Նա լքել է երկիրը և նկարը վաճառել 1976 թվականին Նյու Յորքի Wildenstein & Co. ընկերության միջոցով, իսկ ներկայիս սեփականատերը գնել է այն 2010 թվականին Giraud Pissarro Ségalot-ի՝ այժմ գոյություն չունեցող արվեստի խորհրդատվական ընկերության միջոցով:

Christie's снял с торгов картину Эль Греко по требованию властей Румынии
Аукционный дом Christie's снял с торгов картину Эль Греко «Святой Себастьян» (эстимейтом $7–9 млн) по требованию румынских властей. Румыния утверждает, что работа является частью «государственной собственности», передает artguide.
Картина принадлежала королю Каролю I, завещавшему ее румынскому королевству с тем, чтобы его коллекция всегда оставалась в стране. В 1947 году работа перешла из собрания упраздненного Королевства Румыния королю Михаю I, который отрекся от престола под давлением коммунистического правительства.
Он покинул страну и в 1976 году продал картину через нью-йоркскую фирму Wildenstein & Co., а нынешний владелец купил ее в 2010-м через Giraud Pissarro Ségalot — уже несуществующую художественную консалтинговую фирму.