ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է՝ վերացնում է նախկին նախագահ Ջո Բայդենի հասանելիությունը գաղտնի տեղեկատվությանը։ Այս մասին գրում է CNN-ը։
Թրամփը պնդում էր, որ Բայդենը նախադեպ ստեղծեց 2021 թվականին՝ իր պաշտոնից հեռանալուց հետո հանձնարարելով հետախուզական համայնքին սահմանափակել Թրամփի մուտքը ազգային անվտանգության հետ կապված տեղեկատվությանը։ Թրամփը դա համարում է անարդար գործողություն:
«Կարիք չկա, որ Ջո Բայդենը շարունակի գաղտնի տեղեկատվության հասանելիություն ստանալ», - գրել է Թրամփը իր Truth Social հարթակում հրապարակված գրառման մեջ, ապա ավելացրել. «Ջո, դու ազատված ես»։

«Джо, ты уволен»: Трамп лишил Байдена доступа к секретным материалам
Президент США Дональд Трамп заявил о немедленном отзыве допуска к секретной информации у его предшественника Джо Байдена, передает РБК.
В публикации в своей соцсети Truth Social Трамп написал, что Байдену «нет необходимости» в доступе к секретной информации, поэтому республиканец отзывает его допуск к ней и к ежедневным брифингам от разведки.
«Доклад [спецпрокурора Роберта] Хура раскрыл, что Байден страдает «плохой памятью» и даже в «лучшие годы» ему нельзя доверять конфиденциальную информацию. Я всегда буду защищать нашу национальную безопасность — ДЖО, ТЫ УВОЛЕН», — подчеркнул Трамп.
Он добавил, что Байден сам «создал прецедент», когда в 2021 году приказал разведке ограничить доступ к «деталям по национальной безопасности» своему предшественнику, которым был Трамп.