Աշխատանքից ազատված գործադուլավորները կարող են դատարանի միջոցով վերականգնել աշխատանքը․ Վարդանյան
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով արգելվում է աշխատանքից ազատել կամ լուծարել աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ, եթե մինչ այդ հայտարարվել է գործադուլ։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց էկոլոգ-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը։
Նշենք, որ արդեն 9-րդ օրն է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ-ի աշխատակիցները գործադուլ են անում՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում և աշխատանքային պայմանների բարելավում։ Կոմբինատի ղեկավարությունն աշխատակիցների պահանջին հակառակ երեկ հաղորդագրություն տարածեց,որ 8 հոգի ազատված է աշխատանքից ՝գործադուլին մասնակցելու պատճառով ։
Իրավաբանի խոսքով՝ արդեն հայտարարված գործադուլի ընթացքում նման գործողոթյունը դիտվում է աշխատանքային իրավունքների խախտում։
«Ողջ գործադուլի ընթացքում գործատուի կողմից ազատված քաղաքացիները կարող են դիմել դատարան և պաշտանել իրենց իրավունքները, քանի որ այն օրենքի խախտմամբ է իրականացվել և կարող են վերականգնել իրենց աշխատանքային իրավունքները»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա դիտարկամամբ՝ առհասարակ հանքարդյունաբերական ընկերություններում աշխատողները պետք է վարձատրվեն ավելին, քանի որ ծանր ու վտանգավոր աշխատանք են կատարում։ Հակառակ դեպքում՝ այլ աշխատանքի կարող են անցնել։
«Մարդիկ իրենց պետք է սոցիալապես ապահով զգան։ Բացի դրանից, օրենսդրությունը նախատեսում է վտանգավոր ոլորտներում սանիտարական նորմերի պահպանություն, առողջության վրա բացասական ազդեցության նվազեցում և այլ նորմերի պահպանություն։ Անվտանգության նորմերի մեծ ցանկ կա և բոլոր հանքարդյունաբերողներն ու վտանգավոր արտադրամասերի պատասխանատուները պետք է պահպանեն այն։ Հետևաբար, այդ մարդկանց իրավունք է պահանջել և՛ աշխատավարձի բարձրացում, և՛ վտանգավոր աշխատանքի դիմաց փոխհատուցում, և՛ հատուկ սանիտարական պայմանների ապահովում, որը կնվազեցնի իրենց առողջության վրա բացասական ազդեցությունը։ Այսինքն՝ այն , ինչ հիմա անում են ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցները»,- նշեց իրավաբանը։
Նազելի Վարդանյանի համար զարմանալի է նաև այն, որ Կառավարությունից որևէ արձագանք չկա՝ ԶՊՄԿ-ի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների մասով։
«Բացի այն, որ կառավարությունը պետք է երաշխավոր լինի իր քաղաքացու սոցիալական, աշխատանքային մյուս սանիտարական պայմանների համար, կառավարությունը 20 տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունի ԶՊՄԿ-ում, այսինքն՝ անհատապես պատասխանատվություն է կրում։ Սակայն, ինչպես տեսնում ենք, որևէ արձագանք չկա։ Ստացվում է, որ նույնիսկ պետության բաժնետեր լինելու պարագայում էլ ոլորտում որևէ բան չի փոխվում, նույնիսկ աշխատնքային իրավունքների պաշտպանության առումով»,- ընդգծեց Վարդանյանը։
Հիշեցենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ԶՊՄԿ–ում սկսված գործադուլի լուծման հարցն իրենց տիրույթում չէ, չնայած նրան, որ կառավարությունը 22 տոկոս բաժնեմաս ունի ընկերությունում։

Уволенные за забастовку сотрудники ЗММК могут восстановиться на работе через суд – Назели Варданян
В соответствии с п.3 ч.1 ст. 114 Трудового кодекса РА, расторжение трудового договора по инициативе работодателя запрещается после принятия решения об объявлении забастовки и в ходе забастовки. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am напомнила эколог-юрист Назели Варданян.
Напомним, уже более недели сотрудники Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) проводят забастовку с требованием повышения зарплат и улучшения условий труда. Вопреки требованиям трудящихся руководство ЗММК 7 февраля издало приказы об увольнении 8 сотрудников предприятия, принимающих участие в забастовке.
По словам Н.Варданян, подобные действия руководства ЗММК в ходе уже объявленной забастовки расцениваются как нарушение прав трудящихся.
«Все уволенные по инициативе работодателя в ходе забастовки граждане могут обратиться в суд и отстаивать свои права, поскольку расторжение трудового договора осуществлено с нарушением закона. Уволенные могут восстановить свои трудовые права», – сказала Варданян.
По ее оценке, в целом работникам горнодобывающих предприятий следует платить больше, поскольку они выполняют тяжелую и опасную работу. В противном случае они могут перейти на другую работу.
«Люди должны чувствовать себя социально защищенными. Кроме того, законодательством предусмотрено соблюдение санитарных норм в опасных сферах деятельности, снижение негативного воздействия на здоровье, соблюдение иных норм. Существует большой перечень стандартов безопасности, и все ответственные за опасные производственные объекты лица обязаны их соблюдать. Поэтому бастующие имеют право требовать и повышения заработной платы, и компенсации за вредные условия труда, и обеспечения специальных санитарных условий, которые снизят негативное воздействие на их здоровье. Иными словами, это то, что сейчас и делают бастующие работники ЗММК», – отметила Варданян.
Для Назели Варданян при этом удивительно отсутствие реакции правительства, владеющего 22% акций ЗММК, в связи со сложившейся на предприятии ситуацией.
«Помимо того, что правительство должно быть гарантом социальных, рабочих и других санитарных условий для граждан, оно еще и владеет более 20% акций ЗММК. То есть оно несет индивидуальную ответственность. Однако, как мы видим, какой-либо реакции нет. Получается, что даже в условиях, когда государство является совладельцем акций, в отрасли ничего не меняется, даже в плане защиты прав трудящихся», – подчеркнула Варданян.
Напомним, ранее министр экономики Геворг Папоян в ответ на вопрос  о действиях владеющего 22% акций ЗММК правительства на фоне продолжающей забастовки сотрудников комбината сказал: «Мы, конечно, обеспокоены, потому что, если ведущая промышленная компания Армении не работает в течение недели, это явно скажется на экономических показателях и налоговых поступлениях. Для нас наилучший вариант –  скорейшее возобновление работы комбината».
На вопрос о том, что предпринимает правительство для разрешения ситуации, министр ответил, что данный вопрос находится в компетенции профсоюза, руководства и работников горнодобывающего предприятия.