Աշխատանքից ազատված գործադուլավորները կարող են դատարանի միջոցով վերականգնել աշխատանքը․ Վարդանյան
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով արգելվում է աշխատանքից ազատել կամ լուծարել աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ, եթե մինչ այդ հայտարարվել է գործադուլ։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց էկոլոգ-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը։
Նշենք, որ արդեն 9-րդ օրն է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ-ի աշխատակիցները գործադուլ են անում՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում և աշխատանքային պայմանների բարելավում։ Կոմբինատի ղեկավարությունն աշխատակիցների պահանջին հակառակ երեկ հաղորդագրություն տարածեց,որ 8 հոգի ազատված է աշխատանքից ՝գործադուլին մասնակցելու պատճառով ։
Իրավաբանի խոսքով՝ արդեն հայտարարված գործադուլի ընթացքում նման գործողոթյունը դիտվում է աշխատանքային իրավունքների խախտում։
«Ողջ գործադուլի ընթացքում գործատուի կողմից ազատված քաղաքացիները կարող են դիմել դատարան և պաշտանել իրենց իրավունքները, քանի որ այն օրենքի խախտմամբ է իրականացվել և կարող են վերականգնել իրենց աշխատանքային իրավունքները»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա դիտարկամամբ՝ առհասարակ հանքարդյունաբերական ընկերություններում աշխատողները պետք է վարձատրվեն ավելին, քանի որ ծանր ու վտանգավոր աշխատանք են կատարում։ Հակառակ դեպքում՝ այլ աշխատանքի կարող են անցնել։
«Մարդիկ իրենց պետք է սոցիալապես ապահով զգան։ Բացի դրանից, օրենսդրությունը նախատեսում է վտանգավոր ոլորտներում սանիտարական նորմերի պահպանություն, առողջության վրա բացասական ազդեցության նվազեցում և այլ նորմերի պահպանություն։ Անվտանգության նորմերի մեծ ցանկ կա և բոլոր հանքարդյունաբերողներն ու վտանգավոր արտադրամասերի պատասխանատուները պետք է պահպանեն այն։ Հետևաբար, այդ մարդկանց իրավունք է պահանջել և՛ աշխատավարձի բարձրացում, և՛ վտանգավոր աշխատանքի դիմաց փոխհատուցում, և՛ հատուկ սանիտարական պայմանների ապահովում, որը կնվազեցնի իրենց առողջության վրա բացասական ազդեցությունը։ Այսինքն՝ այն , ինչ հիմա անում են ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցները»,- նշեց իրավաբանը։
Նազելի Վարդանյանի համար զարմանալի է նաև այն, որ Կառավարությունից որևէ արձագանք չկա՝ ԶՊՄԿ-ի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների մասով։
«Բացի այն, որ կառավարությունը պետք է երաշխավոր լինի իր քաղաքացու սոցիալական, աշխատանքային մյուս սանիտարական պայմանների համար, կառավարությունը 20 տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունի ԶՊՄԿ-ում, այսինքն՝ անհատապես պատասխանատվություն է կրում։ Սակայն, ինչպես տեսնում ենք, որևէ արձագանք չկա։ Ստացվում է, որ նույնիսկ պետության բաժնետեր լինելու պարագայում էլ ոլորտում որևէ բան չի փոխվում, նույնիսկ աշխատնքային իրավունքների պաշտպանության առումով»,- ընդգծեց Վարդանյանը։
Հիշեցենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ԶՊՄԿ–ում սկսված գործադուլի լուծման հարցն իրենց տիրույթում չէ, չնայած նրան, որ կառավարությունը 22 տոկոս բաժնեմաս ունի ընկերությունում։

Lawyer says fired ZCMC workers can seek reinstatement in court
The employees of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) can challenge their dismissal in court, environmental lawyer Nazeli Vardanyan claims.
The ZCMC on Friday fired eight of its workers striking for a pay rise and better working conditions.
In a statement, the ZCMC management accused them of “inciting and organizing illegal actions and production sabotage”, stating that their dismissal complied with Armenia’s labor legislation. The management also warned the other striking employees to immediately return to work or risk losing their jobs.
"According to Article 114 (Part 1, Clause 3) of Armenia’s Labor Code, an employer is banned from dismissing an employee or terminating their contract if a strike has already been declared," Vardanyan told Panorama.am in an interview on Saturday.
According to the lawyer, the dismissal of employees during an ongoing strike amounts to a violation of labor rights.
"The dismissed workers can take legal action to defend their rights. Since the dismissals are unlawful, they can be overturned in court, allowing the employees to reclaim their jobs," she explained.
Vardanyan also stressed that workers in the mining industry deserve higher wages due to the physically demanding and hazardous nature of their jobs. Otherwise, they may be forced to seek employment elsewhere.
"Workers need to feel socially secure. In addition, labor laws mandate compliance with sanitary norms in hazardous industries, the reduction of health risks and the enforcement of other safety standards. There is an extensive list of regulations that all mining companies and hazardous production facilities must follow. Therefore, the ZCMC employees’ demands for higher wages, compensation for hazardous work and proper sanitary conditions to minimize health risks are entirely justified," she stated.
The environmental lawyer also deplored the Armenian government's lack of response to the situation at the ZCMC.
"The government should act as a guarantor of its citizens’ social and labor rights, including sanitary working conditions. Moreover, the government holds more than a 20% stake in the ZCMC, meaning it bears direct responsibility. Yet, there has been no response. Even state ownership in a company has failed to bring about any change, especially in labor rights protection,” the lawyer said.
Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan recently told reporters that dealing with the ZCMC strike was not within the government’s jurisdiction despite its 22% stake in the company.