ԶՊՄԿ աշխատակիցները կեսօրին ակցիայի են պատրաստվում. Ազատման հրամանները ոչ ոք չի ստորագրել
ԶՊՄԿ-ի գործադուլ հայտարարած աշխատակիցներն այսօր կեսօրին՝ ժամը 12-ին պատրաստվում են բողոքի ակցիա իրականացնել կոմբինատի մոտ։
«Գործատուն փորձում է ճնշել իր ձեռքի տակ եղած բոլոր միջոցներով ճնշել այս աշխատավորական ընվզումը, որը սոցիալական արդարության հասնելու համար է։ Կարող ենք ասել, կարծես թե սահլը տեղից շարժվում է»,- սոցցանցի իր էջում հայտարարել է  համակարգող խորհրդի անդամ Վահե Մխիթարյանը։
Նա նշել է, որ իրենց հետ հանդիպել է ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցիչը, նախատեսվում է հանդիպում Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի ու նրա տեղակալների հետ հանդիպում, առաջարկներ կան ԱԺ ներկայացուցչի կողմից՝ խնդիրը քննարկելու ու արժանապատիվ լուծում տալու։
Մխիթարյանի խոսքով, այսօր ժամը 12-ին պետք է վերահաստատել աշխատակիցների վճռականությունն ու հաստատակամությունը՝ այս աշխատանքային վեճին արժանապատիվ լուծում տալու համար։
«Բոլորս գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին վնասներ է կրում աշխատավոր ժողովուրդը, պետությունը, սոցիալական գործընկերությունը։ Ինչպես գիտեք տարածված հաղորդագրությունից, մեր գործընկերներից մի քանիսն ազատվել են աշխատանքից։ Համակարգող խորհրդի անդամներից ոչ մեկ չի ստորագրել  աշխատանքից ազատվելու հրամանաը, մենք բոլորս հանդիսանում ենք ԶՊՄԿ աշխատակիցներ»,-ասաց Մխիթարյանը։
Մինչ այդ ԶՊՄԿ-ն տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«ԶՊՄԿ-ն  հայտարարում է, որ Ընկերության հետ չառնչվող անձինք, հրապարակայնորեն և ուղղակի սպառնալիքներով կոչ են անում մեր աշխատակիցներին չգնալ աշխատանքի և խոչընդոտել ընկերության գործունեությունը։
Մենք սա համարում ենք անընդունելի և ակնկալում ենք իրավապահ մարմիններից այս փաստերի մանրամասն ու համապարփակ քննություն։ Արտաքին սադրիչների մասնակցությունը խանգարում է ընկերության ղեկավարության և կոլեկտիվի միջև կառուցողական աշխատանքային մթնոլորտին»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանը  խնդրի վերաբերյալ հայտարարել էր.
«Աշխատողներն իրավունք ունեն պայքարելու իրենց արժանապատիվ աշխատանքային պայմանների համար, այդ թվում` գործադուլի միջոցով։ Վերջիններիս հետ երկխոսելու փոխարեն աշխատանքից ազատելն իրավիճակի արհեստական սրում է։
Ուստի անհրաժեշտ է բողոքի ակցիայի համակարգող խորհրդի անդամներին վերականգնել աշխատանքում և գրավոր արձանագրել մինչ այժմ բանավոր համաձայնության եկած երեք կետերը` աշխատավարձի բարձրացման, աշխատանքային պայմանների բարելավման և ապահովագրության իրական գործարկման վերաբերյալ»։

Сотрудники ЗММК готовятся к акции протеста, приказы об увольнении никто не подписывал
Объявившие забастовку работники Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) сегодня в полдень намерены провести акцию протеста у комбината.
«Работодатель пытается всеми имеющимися в его распоряжении средствами подавить это рабочее движение, направленное на достижение социальной справедливости. Можно сказать, что, похоже, воз двинулся с места», – заявил на своей странице в социальной сети член координационного совета забастовки Ваге Мхитарян.
Он отметил, что с ними встречался представитель Аппарата омбудсмена, запланирована встреча с председателем Конфедерации профсоюзов и его заместителями, а также есть предложения от представителя НС – обсудить проблему и найти достойное решение.
По словам Мхитаряна, сегодня в 12:00 они должны подтвердить решимость и последовательность сотрудников в вопросе поиска достойного решения этого трудового спора.
«Мы все понимаем, что, в первую очередь, потери несут трудящиеся, государство, социальное партнерство. Как вам известно из распространенного руководством ЗММК заявления, несколько наших коллег были уволены. Никто из членов Координационного совета приказ об увольнении не подписывал, мы все являемся сотрудниками ЗММК», – сказал Мхитарян.
До этого ЗММК распространил заявление, в котором указывается:
«Лица, не имеющие какого-либо отношения к Зангезурскому медно-молибденовому комбинату (ЗММК), публичными и прямыми угрозами призывают наших сотрудников не выходить на работу и препятствовать деятельности компании.
Мы считаем это недопустимым и ожидаем от правоохранительных органов РА детального и комплексного расследования этих фактов. Вмешательство внешних провокаторов мешает конструктивной рабочей атмосфере между руководством компании и коллективом».
Напомним, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Элен Манасарян в связи со сложившейся на ЗММК ситуацией заявила:
«Работники имеют право бороться за достойные условия труда, в том числе путем забастовок. Увольнение последних вместо диалога с ними – это искусственное обострение ситуации.
Посему необходимо восстановить на работе членов координационного совета акции протеста и письменно зафиксировать три пункта, которые были устно согласованы ранее: повышение заработной платы, улучшение условий труда и фактическое внедрение страхования».