Բաքվի զինվորական դատարանում այսօր կշարունակվի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կեղծ դատավարությունը
Freearmenianprisoners.com կայքը յուրաքանչյուր դատական նիստից հետո հակիրճ տեղեկություն է հրապարակում նիստում կատարվածին մասին, որը Վարդանյանի ընտանիքին հասանելի է դառնում տեղի փաստաբանի միջոցով:
Նախորդ նիստում դատախազն ընթերցել է «մեղադրական եզրակացությունը», ըստ որի Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքներն սկսվում են 1988 թվականից, երբ նա դեռ Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանող էր:
Վարդանյանի պաշտպանի կողմից ներկայացված բոլոր միջնորդությունները մերժվել են, դրանք մասնավորապես վերաբերել են մեղադրողի կողմից օգտագործվող բոլոր գրավոր փաստաթղթերի և նյութերի պատճենների տրամադրմանը, գրավոր փաստաթղթերի և նյութերի՝ ռուսերենով կամ անգլերենով տրամադրմանը, որպես «ապացույց» կցված տեսանյութերի հասանելիության ապահովմանը, ինտերնետ կապի ապահովմանը՝ պաշտպանության համար անհրաժեշտ նյութերին հասանելիություն ունենալու համար:
Նշվում է, որ մինչև հիմա Ռուբեն Վարդանյանի համար բանավոր թարգմանել է մեղադրական եզրակացության և «ապացույցների» հինգ տոկոսից էլ քիչ մասը։ Իսկ նրա տեղի փաստաբանը կարողացել է ուսումնասիրել նյութերի միայն 20 տոկոսը:
Նախորդ նիստին Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարանի կողմից նշանակված թարգմանչին բացարկ հայտնելու մասին, այն բանից հետո, երբ նրա թարգմանած փաստաթղթերում հայտնաբերվել են լուրջ անհամապատասխանություններ, օրինակ՝ նախնական լսումների թարգմանված որոշման մեջ եղել են հղումներ Բելառուսի օրենսդրությանը: Չնայած միջնորդությունը մերժվել է, սակայն դատարանը կարգադրել է ապահովել ճշգրիտ թարգմանությամբ։
Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանը նաև միջնորդություն է ներկայացրել՝ դատական կոլեգիային բացարկ հայտնելու մասին։ Դատական կոլեգիան հայտարարել է, որ այս միջնորդությունը քննության կառնվի միայն այն ժամանակ, երբ պետական մեղադրողը կավարտի մեղադրանքների հրապարակումը։
Այսօրվա նիստում ևս կշարունակվի «մեղադրանքների» հրապարկումը:
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացված է: Արցախի նախկին նախագահների և մյուսների գործի հաջորդ նիստը փետրվարի 11-ին է:

В бакинском военном суде сегодня продолжится сфабрикованный судебный процесс в отношении Рубена Варданяна
11:58 10/02/2025
В бакинском военном суде сегодня продолжится фальшивый судебный процесс в отношении Рубена Варданяна.
Сайт Freearmenianprisoners.com после каждого судебного заседания публикует о ходе заседания краткую информацию, которая становится доступной семье Варданяна через местного адвоката.
На предыдущем заседании прокурор зачитал «обвинительное заключение», согласно которому предъявленные Варданяну обвинения начинаются с 1988 года, когда он ещё был студентом Московского Государственного университета.
Все поданные адвокатом Варданяна ходатайства были отклонены, они, в частности, касались предоставления копий всех письменных документов и материалов, которые сторона обвинения будет использовать в ходе судебного разбирательства; перевода всех упомянутых материалов на русский или английский; предоставления доступа к видеодоказательствам; обеспечения регулярного доступа к интернету для ознакомления с материалами, необходимыми для подготовки к судебному разбирательству.
Отмечается, что на данный момент Рубену Варданяну устно перевели менее 5% из тысяч страниц обвинительного заключения и доказательств, которые будут использовать против него. А его местный защитник смог изучить только 20% материалов.
На прошлом заседании адвокат Рубена Варданяна подал ходатайство об отводе назначенного судом переводчика после обнаружения серьезных несоответствий в переведенных документах, в частности: переведенное решение по результатам предварительного слушания содержало ссылки на законодательство Беларуси. Хотя ходатайство отклонено, однако суд распорядился предоставить правильный и достоверный перевод.
Адвокат Рубена также подал ходатайство об отводе судебной коллегии. Судебная коллегия заявила, что это ходатайство рассмотрят только после того, как государственный обвинитель завершит представление обвинений.
На сегодняшнем заседании также продолжат оглашать «обвинения».
Напомним, что дело Рубена Варданяна отделено. Следующее заседание по делу бывших президентов Арцаха и других состоится 11 февраля.