Վաշինգտոնում կայացած Ազգային աղոթքի նախաճաշին մասնակցել է Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը
Փետրվարի 4-5-ը Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել 5-րդ ամենամյա Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովը, իսկ փետրվարի 6-ին՝ Ազգային աղոթքի նախաճաշը։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի հաղորդմամբ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ հիշյալ գագթնաժողովին և Ազգային աղոթքի նախաճաշին Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին ներկայացնում էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական Հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը:
Միջոցառմանը ուղերձով հանդես եկավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչպես նաև բանախոսություններ ներկայացրեցին քաղաքական, կրոնական գործիչներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
Նույն օրերին կայացած Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովը համախմբել էր ԱՄՆ կոնգրեսականների, տարբեր երկրներից ժամանած բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հոգևոր առաջնորդների, իրավապաշտպանների` քննարկելու կրոնական ազատության, մարդու իրավունքների հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները:
Գագաթնաժողովի ընթացքում ելույթ ունեցավ նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ. Դ. Վենսը՝ վերահաստատելով ԱՄՆ հանձնառությունը պաշտպանելու կրոնական համայնքների իրավունքները։ Գագաթնաժողովի նիստերին մասնակցում էր նաև Գերաշնորհ Տ․ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը (ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմ)։
Հայր Գարեգինը իր մասնակցությունը բերեց նաև ԱՄՆ Կոնգրեսում գագաթնաժողովի շրջանակներում կազմակերպված նիստին` բարձրաձայնելով Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության, բռնի տեղահանված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, ինչպես և Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հրամայականը: ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ առանձին հանդիպումների ընթացքում Հայր Սուրբը ներկայացրեց մանրամասն զեկույցներ, որոնք պատրաստվել էին Ամերիկայի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի հետ համատեղ։
Զեկույցներում փաստագրված էին Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, որոնք պաշտոնապես ներկայացվեցին ԱՄՆ օրենսդիրներին՝ հարցի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և գործուն քայլերի ձեռնարկման նպատակով։

Архимандрит Гарегин Амбарцумян принял участие в Национальном молитвенном завтраке в Вашингтоне
4–5 февраля в Вашингтоне состоялся 5-й ежегодный Международный саммит религиозной свободы, а 6 февраля — Национальный молитвенный завтрак.
Как сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Св. Эчмиадзина, с благословения Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, Армянскую Апостольскую Святую Церковь на этих мероприятиях представил преподобный отец архимандрит Гарегин Амбарцумян, директор Отдела по межцерковным отношениям Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
С приветственным посланием к участникам обратился президент США Дональд Трамп. В рамках мероприятия выступили политические и религиозные деятели, представители гражданского общества и эксперты.
На Международном саммите религиозной свободы, в котором приняли участие  члены Конгресса США, высокопоставленные чиновники, духовные лидеры и правозащитники  из разных стран, обсуждались вопросы религиозной свободы, прав человека и способы их защиты.
В ходе саммита вице-президент США Дж. Д. Вэнс подтвердил приверженность США защите прав религиозных общин. В заседаниях саммита также принял участие преосвященный архиепископ Виген Айказян (Восточная епархия Армянской Церкви в США).
Кроме того, Преподобный отец Гарегин выступил на специальном заседании в Конгрессе США, где затронул вопросы духовного и культурного наследия Арцаха, защиты прав насильственно перемещенных армян и необходимость немедленного освобождения армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане.
На отдельных встречах с членами Конгресса США отец Гарегин представил доклады, подготовленные совместно с Ассоциацией армянских юристов Америки, в которых детально задокументированы нарушения прав человека и уничтожение культурного наследия в Азербайджане. Эти материалы были официально переданы американским законодателям с целью повышения осведомленности и принятия действенных мер.