Վաշինգտոնում կայացած Ազգային աղոթքի նախաճաշին մասնակցել է Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը
Փետրվարի 4-5-ը Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել 5-րդ ամենամյա Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովը, իսկ փետրվարի 6-ին՝ Ազգային աղոթքի նախաճաշը։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի հաղորդմամբ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ հիշյալ գագթնաժողովին և Ազգային աղոթքի նախաճաշին Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին ներկայացնում էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական Հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը:
Միջոցառմանը ուղերձով հանդես եկավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչպես նաև բանախոսություններ ներկայացրեցին քաղաքական, կրոնական գործիչներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
Նույն օրերին կայացած Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովը համախմբել էր ԱՄՆ կոնգրեսականների, տարբեր երկրներից ժամանած բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հոգևոր առաջնորդների, իրավապաշտպանների` քննարկելու կրոնական ազատության, մարդու իրավունքների հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները:
Գագաթնաժողովի ընթացքում ելույթ ունեցավ նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ. Դ. Վենսը՝ վերահաստատելով ԱՄՆ հանձնառությունը պաշտպանելու կրոնական համայնքների իրավունքները։ Գագաթնաժողովի նիստերին մասնակցում էր նաև Գերաշնորհ Տ․ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը (ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմ)։
Հայր Գարեգինը իր մասնակցությունը բերեց նաև ԱՄՆ Կոնգրեսում գագաթնաժողովի շրջանակներում կազմակերպված նիստին` բարձրաձայնելով Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության, բռնի տեղահանված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, ինչպես և Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հրամայականը: ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ առանձին հանդիպումների ընթացքում Հայր Սուրբը ներկայացրեց մանրամասն զեկույցներ, որոնք պատրաստվել էին Ամերիկայի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի հետ համատեղ։
Զեկույցներում փաստագրված էին Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, որոնք պաշտոնապես ներկայացվեցին ԱՄՆ օրենսդիրներին՝ հարցի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և գործուն քայլերի ձեռնարկման նպատակով։

On February 4-5, the 5th annual International Religious Freedom Summit was held in Washington, followed by the National Prayer Breakfast on February 6.
By the blessing of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the Armenian Apostolic Church was represented at these gatherings by Reverend Father Garegin Hambardzumyan, Director of the Mother See of Holy Etchmiadzin Armenian Apostolic Church Inter-Church Relations Department, the church press office reported.
U.S. President Donald Trump addressed the participants with a welcome message. Political and religious figures, representatives of civil society, and experts delivered speeches during the event.
The International Religious Freedom Summit brought together U.S. congressmen, senior officials from various countries, spiritual leaders, and human rights advocates to discuss challenges to religious freedom and human rights, as well as strategies for addressing them.
During the summit, U.S. Vice President JD Vance delivered an address reaffirming the United States’ commitment to protecting the rights of religious communities. Archbishop Vigen Aykazian of the Eastern Diocese of the Armenian Church also participated in the summit’s sessions.
As part of the summit, Father Garegin attended a session at the U.S. Congress, where he highlighted the spiritual and cultural heritage of Artsakh, the rights of forcibly displaced Armenians from Artsakh, and the urgent need for the release of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
Father Garegin presented detailed reports prepared in collaboration with the Armenian Bar Association of America in separate meetings with U.S. congressmen. These reports documented Azerbaijan’s ongoing human rights violations and the destruction of cultural heritage and were officially submitted to U.S. legislators to raise awareness and encourage decisive action.