Ռուբեն Վարդանյանը դատական կոլեգիայի ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել
Փետրվարի 10-ին Բաքվի ռազմական դատարանում  շարունակվել է Ռուբեն Վարդանյանի գործով կեղծ դատավարությունը, որի ժամանակ ևս պետական մեղադրողը  վերսկսել է ընթերցել ծավալուն «մեղադրական եզրակացությունը», որը մի քանի հատոր է կազմում և ընդգրկում է իրադարձություններ, որոնք կապ չունեն  Ռուբեն Վարդանյանի գործունեության հետ:
Freearmenianprisoners.com կայքը հրապարակում է  որոշ մանրամասներ լսումներից, որոնք Վարդանյանի ընտանիքին հասանելի են դառնում տեղի փաստաբանի միջոցով:
Փետրվարի 10-ի նիստում  Ռուբեն Վարդանյանը դատական կոլեգիայի ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել ՝ հիմնավորելով իր խնդրանքը հետևյալ փաստերով․
- Իրավունքների խախտում. դատական կոլեգիան անտեսել է դատավարական իրավունքների խախտումները, որոնք տեղի են ունեցել նախաքննական փուլում։
-Միջազգային իրավական նորմերի անտեսում․ դատարանն անտեսել է միջազգային կիրառելի չափորոշիչները, որոնք կարող էին ապահովել դատավարության արդարությունը:
-Թարգմանական սխալներ. տրամադրված նյութերը պարունակել են թարգմանական լուրջ սխալներ ու աղավաղումներ, ինչը նաև հենց դատարանն է ընդունել:
- Դատական անհամապատասխանություններ. նախնական լսումների ժամանակ դատարանը միայն մեկ միջնորդություն է բավարարել (հետաձգման վերաբերյալ), մինչդեռ մնացած բոլոր միջնորդությունները մերժվել են և դուրս են մնացել դատարանի որոշումից:
Վարդանյանի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը վերահաստատել է դատական կոլեգիայի բացարկի միջնորդությունը՝ հղում անելով իրավական նորմերին, ինչպես նաև անձամբ հաստատելով դատավարական խախտումները, որոնց ականատեսն է եղել որպես նախաքննական գործընթացի մասնակից: Դատարանը, սակայն, այս միջնորդությունը թողել է առանց քննարկման։
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացված է և հաջորդ նիստը նշանակված է փետրվարի 13-ին:  Արցախի նախկին նախագահների և մյուսների գործի հաջորդ նիստը նախատեսված է այսօր:

Baku court fails to address Ruben Vardanyan's motion for recusal of judicial panel
The Baku Military Court on Monday resumed the sham trial of Ruben Vardanyan, an Armenian political prisoner illegally detained in Azerbaijan since September 2023.
The court hearing was mainly focused on the announcement of charges against him. The state prosecutor resumed reading the extensive indictment, which spans numerous volumes and dates back to events unrelated to Vardanyan, Free Armenian Prisoners reported.
Ruben Vardanyan filed a motion to recuse the judicial panel, substantiating his request with the following points:
– Violation of Rights: The panel failed to address procedural rights violations that occurred during the investigation stage.
– Disregard for International Legal Norms: The court ignored applicable international standards that could have ensured fairness in the trial.
– Translation Errors: The materials provided contained serious translation errors that misrepresented the proceedings, which were acknowledged by the court itself.
– Judicial Inconsistencies: The court’s decision during the preparatory hearing reflected only one motion (regarding postponement), while all other motions were dismissed and omitted from the decision.
Vardanyan's lawyer reinforced the motion to recuse the judicial panel by referencing legal norms and personally confirming the procedural violations he witnessed as a participant in the investigation process.