Բաքվի Ռուսական տեղեկատվական-մշակութային կենտրոնը (Ռուսական տուն) ազատում է Ադրբեջանի մայրաքաղաքի կենտրոնում գտնվող տարածքը։ Տեղեկությունը հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ցուցանակն արդեն ամբողջությամբ հանվել է շենքից (նախորդ օրը հանվել է միայն ռուսերեն ցուցանակը- նշում է ՏԱՍՍ-ը)»,- ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսական տան ներկայացուցիչը։ Շենքի դրսից երևում է, որ նկարները, պաստառներն ու գովազդային վահանակները, հուշանվերները հանվել են ճեմասրահի և այն սրահի պատերից, որտեղ նախկինում տեղի էին ունենում կազմակերպության միջոցառումները, իսկ շրջիկ ցուցահանդեսը փակվել է։ Որոշ առարկաներ դեռ մնում են տեղում:
Բաքվում Ռուսաստանի տունը ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ պահանջի կապակցությամբ միջոցներ է ձեռնարկում դադարեցնելու իր գործունեությունը։ Նույն օրը սկսվել է մակագրությունների ապամոնտաժումը այն շենքից, որտեղ գտնվում էր Ռուսական տունը։
Փետրվարի 6-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն հայտնել էր, որ փետրվարի 3-ին Բաքուն նոտա է հղել ռուսական կողմին ռուսական տան գործունեությունը դադարեցնելու մասին՝ որպես իրավաբանական անձ գրանցված չլինելու պատճառով։
«Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում հաստատել է, որ Ադրբեջանից նոտա է ստացել Բաքվում «Ռուսական տունը» տեղական օրենսդրությամբ որպես իրավաբանական անձ գրանցելու անհրաժեշտության մասին։ Նա նաև հայտնել է, որ Ադրբեջանում Ռուսական տունը պետք է մեկուկես ամսվա ընթացքում ազատի վարձակալած տարածքը՝ կապված սեփականատիրոջ հայտարարության հետ՝ մոտ ապագայում այն վաճառելու պլանների մասին։

Русский дом в Баку освобождает помещение
Российский информационно-культурный центр (Русский дом) в Баку освобождает помещение в центре азербайджанской столицы, в котором располагался. Информацию передает ТАСС.
"Вывеску со здания уже полностью сняли (накануне убрали надпись только на русском языке - прим. ТАСС)", - сказал ТАСС представитель Русского дома. Снаружи здания можно видеть, что со стен в фойе и зале, где раньше проходили мероприятия организации, убрали картины, плакаты и афиши, сувениры на стеллажах, свернута передвижная выставка. Какие-то предметы пока продолжают оставаться на местах.
Русский дом в Баку ранее выступил с заявлением о том, что в связи с требованием МИД Азербайджана принимает меры по приостановке своей деятельности. В тот же день начался демонтаж надписей со здания, где располагался Русский дом.
6 февраля пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде сообщил, что Баку 3 февраля направил российской стороне ноту о прекращении деятельности Русского дома ввиду отсутствия у него регистрации в качестве юридического лица.
Глава Россотрудничества Евгений Примаков в эфире телеканала "Россия-24" подтвердил получение ноты от Азербайджана о необходимости регистрации Русского дома в Баку в качестве юридического лица по местному законодательству. Он также сообщил, что Русский дом в Азербайджане должен освободить арендуемое помещение в течение полутора месяцев в связи с заявлением арендодателя о планах продать его в ближайшее время.