Սասունյան. Ասում են, որ Էրդողանը հույն հայամետ անիշխանականի ժառանգն է
Տարիների ընթացքում թուրքական լրատվամիջոցներում բազմաթիվ հոդվածներ են հայտնվել այնմասին, որ տարբեր թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հայկական կամ քրդական ծագում ունեն:
Այս պաշտոնյաները հաճախ կտրականապես հերքել են այդ պնդումները, բայց երբեմն անտեսել՝ դրանց վրա ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրելուց խուսափելու համար: Օրինակ, մի քանի տարի առաջ, երբ հայտարարում էին, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայկական ծագում ունի, նա պարզապես պատասխանեց՝ «Ցավում եմ, որ ինձ հայ են անվանում»: Հաշվի առնելով Թուրքիայում տարածված ռասիզմը, մեկին հայ անվանելը համարվում է վիրավորանք։
Գրել էին, որ ծագումով հայ է նախկին վարչապետ Մեսութ Յըլմազը, ինչպես նաև՝ արմատական ծայրահեղ ազգայնական Դևլեթ Բահչելին՝ MHP-ի («Ազգայնական շարժում կուսակցության») նախագահը: Վերջերս ես հայտնաբերեցի «Յութուբի» մի տեսանյութ, որտեղ Իսա Իլյասօղլուն, որը ծառայել է Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպությունում (MIT), հայտարարել է, որ Բահչելին մայրական կողմից ծագումով հայ է։ Իլյասօղլուն հայտնել է, որ ցեղասպանության ժամանակ Ադանայի նահանգապետն առևանգել և բռնաբարել է 16-ամյա մի հայ աղջկա։ Այդ աղջիկը հետագայում դարձել է Բահչելիի տատիկը, որն, ի տարբերություն իր նույնականացման քարտի վրա նշվածի, ոչ թե Օսմանիայից է, այլ Ուրֆայի շրջանի Հալֆեթի քաղաքից։ Մանուկ հասակում նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Ադանայի Բահչե քաղաք, որտեղ էլ նա ձեռք է բերել իր ազգանունը՝ Բահչելի։
Լայնորեն ընդունված է, որ այսօրվա թուրքերի մեծ տոկոսը հայերի, հույների կամ քրդերի ժառանգներն են, որոնցից շատերը իսլամացվել և թուրքացվել են, հատկապես 1915 թվականի ցեղասպանության ժամանակ, երբ թուրք ընտանիքներն առևանգել և որդեգրել են հայ մանկահասակ երեխաներին: Այս երեխաներից մեծ մասը շատ փոքր էր իր էթնիկ ծագումը հիշելու համար: Թուրքացված և իսլամացված հայերին հաճախ անվանում են «թաքնված հայեր»:
Այնուամենայնիվ, տարիների ընթացքում շատ թուրքեր հայտարարել են, որ նոր են բացահայտել իրենց հայկական ծագումը։ Ոմանք նույնիսկ խնդրել են մկրտվել հայկական եկեղեցում և կրկին քրիստոնեություն ընդունել։
2018 թվականին Թուրքիայի կառավարությունն անսպասելիորեն գործարկեց մի կայքէջ, որը բացահայտեց բոլոր թուրք քաղաքացիների նախնիներին: Մի քանի օրվա ընթացքում միլիոնավոր թուրքեր շտապեցին պարզել իրենց էթնիկ ծագումը: Արդյունքում կայքը խափանվեց, իսկ կարճ ժամանակ անց փակվեց։ Այնուհետև, կայքը վերականգնվեց «գաղտնիության բարելավված միջոցառումներով»: Որոշ մահմեդական թուրքեր ցնցվել էին՝ իմանալով, որ իրենք հայկական արյուն ունեն: Զեկույցներից մեկում ասվում էր, որ մի մոլեռանդ հակահայ թուրք, իմանալով, որ ծագումով հայ է, ինքնասպան է եղել։
Թուրքիայում կա նաև հայերի մի մեծ խումբ՝ հայտնի որպես համշենցիներ, որոնք ապրում են Սև ծովի շրջանում։ Նրանք բռնությամբ իսլամացվել են, սակայն ոմանք պահպանել են իրենց հայկական ավանդույթները և մայրենի լեզուն՝ հայերենը, որը առանձնահատուկ բարբառ ունի:
Իմ վերջերս հայտնաբերած «Յութուբի» տեսանյութում Թուրքիայի հետախուզության աշխատակից Իլյասօղլուն զգայացունց բացահայտումներ է արել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի էթնիկ ծագման մասին։ Ես վստահ չեմ, թե որքանով է նրա զեկույցը համապատասխանում իրականությանը, սակայն հաշվի առնելով Իլյասօղլուի հետախուզական անցյալը, չէի կարող անտեսել նրա պնդումը:
Իլյասօղլուն ապրել է Անգլիայում 1995-1996 թվականներին և տեղափոխվել Գերմանիա 2000 թվականին: 2005 թվականին նա առաջադրվել է Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում, սակայն հետագայում հետ է վերցրել իր թեկնածությունը: Ներկայումս նա «Վերածնունդ» կուսակցության նախագահն է, որի կարգախոսն է՝ «Մեկ կառավարություն, մեկ ազգ, մեկ դրոշ և մեկ կրոն՝ թուրք»: Այժմ նա ապրում է Գերմանիայում: Լայնորեն հայտնի է, որ թուրքական կառավարությունը Գերմանիայում ունի բազմաթիվ հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցներ, որոնք լրտեսում են այնտեղ ապրող միլիոնավոր թուրքերի, մասնավորապես՝ քրդերին և Էրդողանի քաղաքական հակառակորդներին:
Էրդողանի նույնականացման քարտը ցույց է տալիս, որ նա ծնվել է Ռիզեում, որը գտնվում է Թուրքիայի հունական Պոնտոս շրջանում: Իլյասօղլուն իր տեսանյութում հայտնել է, որ «Էրդողանի հայրը պոնտոսցի հույն էր, իսկ մայրը՝ իսպանացի հրեա, որը Պոնտոս էր եկել Վրաստանի ճանապարհով»։ Իլյասօղլուն հավելել է. «Եթե Էրդողանը համարձակվի, թող առարկի»։
«Թայիփի (Էրդողանի) պապիկներից մեկի եղբայրը հույն քահանա է եղել, որը Սև ծովի ափին, ռուս-թուրքական պատերազմից հետո փորձել է հիմնել Պոնտոսի Հունական Հանրապետությունը»:
«Նրա պապը և նրա քահանա եղբայրը ձերբակալվել և դատվել են «Գիրեսունի անկախության դատարանի» կողմից, դատապարտվել մահապատժի և կախաղան հանվել»։ Իլյասօղլուն բացատրել է, որ ինքը Գիրեսունից է. «Դա գրված է դատավոր Ալի Քըլըչի հուշերում»։
«Իսկ Էրդողանի մորական նախապապը՝ Թեյուբը, անիշխանական է եղել, որը թուրքական գյուղեր մտնելուց և սպանություններ կատարելուց հետո զբաղվել է թալանով։ Այնուհետև, 1922 թվականի Մարաշի հայոց ապստամբության ժամանակ նա իր խմբով անցել է հայերի կողմը, հարձակվել թուրք զինվորների վրա և սպանվել Տավրոսի լեռներում»։ Իլյասօղլուն հավելել է. «Թող Թայիփ Էրդողանը փնտրի իր մորական նախապապի աճյունը Տավրոսի լեռներում։ Այսինքն, իր մոր պապը գերեզման չունի»։
Վերոնշյալ տեսանյութը թվագրված է 2023 թվականի հոկտեմբերի 28-ին: Թուրքական լրատվամիջոցներում որևէ տեղեկություն չկա, որ Իլյասօղլուն քննադատվել կամ դատապարտվել է Էրդողանի մասին իր զգայացունց բացահայտումների համար, չնայած նրան, որ նա մի քանի անգամ այցելել է Թուրքիա: Քանի որ թուրքական լրատվամիջոցները գտնվում են Էրդողանի լիարժեք վերահսկողության տակ, ոչ մի թուրքական թերթ չի հանդգնի հրապարակել որևէ բան, որը կարող է զայրացնել նախագահին: Հայտնի չէ, թե ինչու Թուրքիայի կառավարությունը չի դատապարտել Իլյասօղլուն, որը պնդում է՝  Էրդողանի նախնիները հույներ են: Պատճառը կարող է լինել այն, որ Իլյասօղլուն ճշմարտությունն է ասում Էրդողանի նախնիների մասին, կամ էլ նախագահը չի կամենում ավելի շատ ուշադրություն հրավիրել տեսանյութում ներկայացված պնդումների վրա:
Ըստ թուրքական ասացվածքի՝ «Փչացած գինին դառնում է դառը քացախ»: Սա կարող է նշանակել, որ որոշ իսլամացված և թուրքացված հայեր դառնում են հայերի ոխերիմ թշնամիները: Սա նման է՝ «Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ» արտահայտությանը:

Erdogan is said to be the descendant of a Greek Pro-Armenian anarchist
Over the years, many articles have appeared in the Turkish press claiming that various high-ranking Turkish officials are of Armenian or Kurdish origin.
These officials have often vehemently denied the claim, but sometimes have ignored it in order to avoid drawing more attention to it. For example, several years ago, when it was claimed that Pres. Recep Tayyip Erdogan is of Armenian origin, he simply replied: “I regret that they are calling me Armenian.” Given the prevalent racism in Turkey, calling someone an Armenian is considered an insult.
Former Prime Minister Mesut Yilmaz was reported to be of Armenian origin, as well as Devlet Bahceli, the Chairman of the MHP (Nationalist Movement Party), a radical ultra-nationalist party. I recently found a YouTube video in which Isa Ilyasoglu, who served in Turkey’s National Intelligence Organization (MIT), claimed that Bahceli is of Armenian origin on his mother’s side. Ilyasoglu reported that during the genocide, a 16-year-old Armenian girl was kidnapped and raped by the Governor of Adana. That girl later became the grandmother of Bahceli who, contrary to what is indicated on his I.D. card, is not from Osmaniye, but from Halfeti, a town in the region of Urfa. As a child his family moved to the town of Bahce in Adana, where he acquired his last name, Bahceli.
It is widely acknowledged that a large percentage of today’s Turks are descendants of Armenians, Greeks or Kurds, many of whom were Islamized and Turkified, particularly during the 1915 Genocide, when young Armenian children were abducted and adopted by Turkish families. Most of these children were too young to remember their ethnic origin. The Turkified and Islamized Armenians are often referred to as “Hidden Armenians.”
However, over the years, many Turks have come forward stating that they have just discovered their Armenian origin. Some of them have even asked to be baptized in the Armenian Church and reconvert to Christianity.
In 2018, The Turkish Government unexpectedly launched a website that revealed the ancestry of all Turkish citizens. Within days, millions of Turks rushed to find out their ethnic origin. As a result, the website crashed and shortly thereafter, it was shut down. Subsequently, the website was reinstated with “enhanced privacy measures.” There were several reports of Muslim Turks being shocked upon finding out that they had Armenian blood. One report claimed that an anti-Armenian Turkish fanatic, upon finding out that he was of Armenian origin, committed suicide.
There is also a large group of Armenians in Turkey, known as Hemshens, who live in the Black Sea region. They were forcefully Islamized. Some of them have retained their Armenian traditions and native Armenian language which has a distinct dialect.
In the YouTube video I recently found, the Turkish intelligence officer Ilyasoglu made sensational revelations about Turkish President Erdogan’s ethnic origin. I am not sure how true his report is, but given Ilyasoglu’s intelligence background, I could not ignore his claim.
Ilyasoglu lived in England from 1995 to 1996 and moved to Germany in 2000. In 2005, he ran for the Turkish Parliament, but later withdrew his candidacy. He is currently the Chairman of the Resurrection Party which has the slogan, “one government, one nation, one flag and one religion – Turk.” He now lives in Germany. It is widely known that the Turkish government has many intelligence officers in Germany to spy on millions of Turks who live there, particularly Kurds and Erdogan’s political opponents.
Erdogan’s I.D. card shows that he was born in Rize which is in the Greek Pontus region of Turkey. Ilyasoglu said in his video that “Erdogan’s father was a Greek man from Pontus. His mother was a Spanish Jew who came to Pontus via Georgia.” Ilyasoglu added: “If Erdogan dares, let him dispute it.”
“The brother of one of Tayyip (Erdogan’s] grandparents was a Greek priest who, on the coast of the Black Sea, tried to establish the Pontus Greek Republic after the Russian-Turkish war.
“His grandfather and his brother, who was a priest, were arrested, tried by the ‘Giresun Independence Court,’ sentenced to death in Giresun and hanged.” Ilyasoglu explained that he is from Giresun: “This is written in the memoirs of Judge Ali Kilic.”
“In fact, Erdogan’s maternal great-grandfather, Tayyoub, was an anarchist, who after entering Turkish villages and committing murders, engaged in looting. Then, during the 1922 Marash Armenian rebellion, with his group, he sided with the Armenians, attacked Turkish soldiers and was killed in the Taurus Mountains.” Ilyasoglu added: “Let Tayyip Erdogan look for his maternal great-grandfather’s remains in the Taurus Mountains. In other words, his mother’s grandfather has no grave.”
The above cited video is dated October 28, 2023. There are no reports in the Turkish media that Ilyasoglu was criticized or prosecuted for his sensational revelations about Erdogan, even though he has visited Turkey several times. Since the Turkish media is under the total control of Erdogan, no Turkish newspaper would dare to publish anything that may be upsetting to the President. It is not known why the Turkish government has not prosecuted Ilyasoglu for claiming that Erdogan’s forefathers are Greek. The reason could mean either that Ilyasoglu is telling the truth about Erdogan’s ancestry or that the President is reluctant to draw more attention to the claims in the video.
According to a Turkish proverb, “a spoiled wine becomes bitter vinegar.” This can mean that some Islamized and Turkified Armenians become fervent enemies of Armenians. This is similar to the expression, “more Catholic than the Pope.”