ԶՊՄԿ գործադուլ. Ի վերջո մութ ուժերի ձեռքի գո՞րծ, թե՞ աշխատանքային վեճ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցների բողոքի ակցիան, որ շատերը որակեցին որպես ոչ գործադուլ, սադրիչների, նախկինների կողմից հրահրված, ի վերջո լուծվեց որպես աշխատակիցների ու կոմբինատի ղեկավարոթյան միջև աշխատանքային վեճ, գործատուն ստանձնեց պարտավորություններ։
Ի՞նչ տեղի ունեցավ այդ ընթացքում, որտե՞ղ կորան սադրիչները։ Փետրվարի 11-ին բողոքի ակցիայի հանգուցալուծման մասին հայտարարեց ՔՊ-ական սյունեցի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, որը մինչ այդ թեմայի վերաբերյալ քար լռություն էր պահպանում։
«Շնորհակալություն ԶՊՄԿ ղեկավարությանը աշխատավորների բարձրաձայնած խնդիրներն արձանագրելու և դրանք լուծելու հանձնառություն ստանձնելու համար։ Հուսով եմ՝ այսուհետ աշխատավորների իրավունքների և շահերի պաշտպանության հետ կապված խնդիրների բարձրաձայնման համար բողոքի ակցիաների անհրաժեշտություն չի լինի, և հարցերը կլուծվեն ինստիտուցիոնալ եղանակով։ Այս համատեքստում խիստ կարևորում եմ Կոմբինատի արհիմիության պատշաճ գործունեության անհրաժեշտությունը»,-մասնավորապես գրել էր իշխանական պատգամավորը։
Ուշագրավ է, որ մինչ այդ պրոիշխանական քաղաքական գործիչներից ոմանք փորձում էին խնդիրը աշխատանքայինից տեղափոխել  դավադրդրապաշտական հարթություն։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը վաղուց դուրս է եկել զուտ աշխատավարձային բողոքի շրջանակից և վերածվել է պետության կառավարման արդյունավետության, ազգային անվտանգության և տնտեսական ինքնիշխանության քննության։ Չի բացառվում, որ գործադուլը ուղղորդված է և դրա կուլիսներում կանգնած են նախկին օլիգարխիկ շահառուները՝ իրենց քաղաքական ու տնտեսական խաղերով։ Եթե նախկին համակարգի դերակատարները այսօր էլ ունեն լծակներ մանիպուլացնելու հարյուրավոր աշխատողների և ուղղորդելու գործընթացները, ապա հարց է առաջանում՝ ինչու՞ պետությունը դա չի կանխել»,-իր գրառումներից մեկում նշել է  «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը։
«Պղնձամոլիբդենային գործարանից 500 մլն դոլար են հանել։ Հիմա Նիկոլի բառերով ուզում եմ դիմել իրեն, բա դու 7 տարի վարչապետ ես, չե՞ս պարզել, ով է հանել էդքան գումարը գործարանից»,-թեման շարունակել է  «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորիկ Նորիկյանը, որը արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների կազմում Ա. Բաբաջանյանի հետ մի քանի անգամ հանդիպել է Նիկոլ Փաշինյանին։
Իշխանությունն ու դրա ներկայացուցիչները տարօրինակ կերպով այս ընթացքում լռում էին։ Բայց առավել տարօրինակ է Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի միության ու Կոմբինատի արհմիության  պահվածքը. փաստացի աշխատակիցների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվելու փոխարեն զբաղված էին բիզնեսի շահերի պաշտպանությամբ։
«Արդեն երկու օր է՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատողների մի մասը դուրս չի գալիս աշխատանքի։ Տեղի ունեցածը գործադուլ չէ, քանի որ տվյալ դեպքում գործողությունները չեն իրականացվել ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի գործադուլ կազմակերպելու և իրականացնելու իրավակարգավորումների պահանջներին համապատասխան»,-փետրվարի 2-ին հայտարարել էր Էլեն Մանասերյանը, որը Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահն է։
Ուշագրավ է, որ դավադրություն ու սադրիչներ փնտրող նույն ուժերն օրեր անց հրապարակային կերպով հայտարարեցին, որ վեճն աշխատանքային է, աշխատակիցների բարձրացրած պահանջներն էլ՝ապահովագրության, աշխատավարձերի բարձրացման, աշխատանքային պայմանների  բարելավման  մասով  բավարարվեցին։
Ի՞նչ տեղի ունեցավ, ինչո՞ւ բոորը փոխեցին իրենց խոսքը, ովքե՞ր էին այս ամենի հետևում կանգնած, ինչո՞ւ օրեր շարունակ անտարբերություն ցուցաբերող իշխանությունը սկսեց ցույց տալ, որ խնդրով զբաղվել են, մնում է գուշակություններ ու ենթադրություններ անել։
Ի դեպ, գուշակության յուրահատուկ մեթոդ էր առաջարկել «Դեմոկրտական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը, որի ղեկավարած քաղաքական ուժը Քաջարանում իշխող «Դեպի միասնություն» դաշինքի մաս  է կազմում.  ուշադիր հետևել սոցցանցերում վերջին օրերին այդ թեմայով արված գրառումներին ու դրանց հեղինակներին։
«Այդ խեղճ մարդկանց սոցիալական խնդիրների վրա հայտնի շրջանակները հեռուն գնացող քաղաքական հաշվարկներ են կառուցում, իսկ իշխանությունն առնվազն դիտորդի կարգավիճակ ուներ»,-նշել էր նա Panorama.am-ի հետ հարցազրույցում։
Փաստն այն է,  որ նույն ուժերը նախ փոթորիկ սարքեցին` սլաքներն ուղղելով անհայտ, նաև նախկինների ուղղությամբ,  ապա  բարձրացրած փոթորիկն  իրենց իսկ ձեռքով հանդարտեցրեցին։
Այս ամենում հատկապես լուրջ է ինստիտուտների խնդիրը, փաստացի ստացվում է, որ ոչ միայն պետական կառույցները չզբաղվեցին աշխատակիցների աշխատանքային իրավունքներով, այլև հասարակական սեգմենտն  աշխատակիցների ու նրանց իրավունքների պաշտպանության փոխարեն սպասարկեց բիզնեսի շահը։

Забастовка на ЗММК: в итоге происки темных сил или трудовой спор?
Протест работников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) в Сюникской области Армении, который многие расценили не как забастовку, а как спровоцированную провокаторами и прежними властями акцию, в конечном итоге разрешился как трудовой спор между работниками и руководством комбината, работодатель взял на себя ряд обязательств.
Что произошло за это время? Куда исчезли провокаторы? 11 февраля о разрешении ситуации с акцией протеста оповестил сюникский депутат Национального Собрания Армении от фракции партии власти «Гражданский договор» Армен Хачатрян, до этого хранивший гробовое молчание по этому вопросу.
«Спасибо руководству ЗММК за то, что они зафиксировали поднятые рабочими проблемы и взяли на себя обязательство по их решению. Надеюсь, что впредь не будет необходимости в акциях протеста для привлечения внимания к проблемам, связанным с защитой прав и интересов трудящихся, и что вопросы будут решаться в институциональном порядке. В этом контексте придаю крайнюю важность надлежащей деятельности профсоюза комбината», – в частности написал депутат от фракции правящей партии.
Примечательно, что до этого некоторые из провластных политических деятелей пытались перевести вопрос из плоскости трудовых отношений в плоскость заговоров.
«Кризис вокруг Зангезурского медно-молибденового комбината давно вышел за рамки простого протеста в связи оплатой труда, превратившись в проверку эффективности государственного управления, национальной безопасности и экономического суверенитета. Не исключено, что забастовка курируется, за кулисами же стоят прежние олигархические бенефициары со своими политическими и экономическими играми. Если у акторов прежней системы по-прежнему есть рычаги манипулировать сотнями сотрудников и руководить процессами, то возникает вопрос: почему государство не предотвратило это?» – указал в одной из своих записей председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян.
«Из медно-молибденового комбината вывели 500 миллионов долларов. Сейчас хочу обратиться к Николу его же словами: ты же 7 лет был премьер-министром, неужели не выяснил, кто вывел такую сумму с комбината?» – продолжил тему председатель партии «Справедливая Армения» Норик Норикян, который в составе представителей внепарламентских сил вместе с Бабаджаняном несколько раз встречался с Николом Пашиняном.
Власть и ее представители все это время странным образом хранили молчание. Но еще более странным является поведение Конфедерации профсоюзов Армении и профсоюза комбината: фактически, вместо защиты прав сотрудников они были заняты защитой интересов бизнеса.
«Уже два дня часть сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината не выходит на работу. Происходящее не является забастовкой, поскольку в данном случае действия не были осуществлены в соответствии с требованиями Трудового кодекса Республики Армения по организации и проведению забастовки», – заявила 2 февраля Элен Манасарян, которая является председателем Конфедерации профсоюзов Армении.
Примечательно, что те же силы, которые искали заговорщиков и провокаторов, несколько дней спустя публично заявили, что спор был трудовым, а требования сотрудников относительно страхования, повышения заработной платы и улучшения условий труда были удовлетворены.
Что произошло, почему все скорректировали свои слова, кто за всем этим стоит, почему на протяжении всех этих дней демонстрировавшая безразличие власть вдруг стала демонстрировать, что она проблемой занималась? Остается только строить догадки и предположения.
Кстати, своеобразный метод в этом контексте предложил председатель партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц (руководимая им политсила – часть правящего в Каджаране блока «К единству»): внимательно следить за сделанными на эту тему в последние дни публикациями в социальных сетях и их авторами.
«На социальных проблемах этих бедных людей известные круги строят далеко идущие политические расчеты, а власти Армении были, как минимум, в статусе наблюдателя. И это в условиях, когда, повторяю, правительство владеет 22% акций ЗММК», – заявил Суренянц в комментарии для Panorama.am.
Факт остается фактом, что одни и те же силы сперва раздули бурю, переводя стрелки в том числе и на прежние власти, затем сами же и устаканили поднявшуюся бурю.
Во всем этом особенно остро стоит проблема институтов. По сути, получается, что не только государственные структуры не стали заниматься трудовыми правами работников, но и общественный сегмент вместо защиты трудящихся и их прав обслуживал интересы бизнеса.