Չեմ կարող բնորոշել, որ գործընթացները փակուղում են հայտնվել. Վահան Կոստանյանը՝ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մասին
«Չեմ կարող բնորոշել, որ գործընթացները փակուղում են հայտնվել»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում հայտարարեց ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ հարցին:
Նա որպես փաստարկ հիշատակեց սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ տեղի կայացումը՝ հավելելով, որ պայմանավորվածություն կա նոր նիստ գումարելու շարջ:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի շուրջ բուն բանակցություններին՝ փոխնախարարը նշեց. «Այստեղ բավականին երկար ժամանակ է, ինչ մենք սպասում ենք ադրբեջանական կողմի արձագանքին մեր կողմից ներկայացրած առաջարկներին: Հույս ունենք, որ դա կարճ ժամանակում կստանանք, որպեսզի գործընթացը հնարավոր լինի շարունակել: Հայաստանը, ինչպես նախկինում, շարունակում է կառուցողականորեն տրամադրված լինել և ներգրավված լինել բանակցություններում»:
Ալիևի հնչեցրած սպառնալիքների մասվ Կոստանյանն ասաց, թե ՀՀ ղեկավարությունը քանիցս պաշտոնապես արձագանքել է, և Փաշինյանի վերջին հոդվածն էլ դրամասին էր:
«Նման հայտարարությունները միտված են տարածաշրջանում էսկալացիոն ֆոնի ապահովմանը: ՀՀ-ն չի տրվելու նման սադրանքների, և մենք շարունակելու ենք կառուցողական տրամադրված լինեն բանակցային գործընթացին»,-ասաց ԱԳ փոխնախարարը:
Պատասխանելով հարցին՝ եթե Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա, ինչպես են արձագանքելու ՀՀ իշխանությունները փոխնախարարը պատասխանեց. «Բնականաբար, Հայաստանը իրեն հասու ողջ գործիքակազմով պետք է պաշտպանի իր տարածքային ամբողջականությունը»։
Նա նաև հայտարարեց, որ ՀՀ սուվերեն իրավունքն է մեծացնել իր պաշտպանունակությունը,իսկ սպառազինությունների մրցավազքը վերահսկելու նպատակով առաջարկել է մոնիթորինգի համակարգ ներդնել։

«Не могу охарактеризовать процесс как зашедший в тупик»: Ваан Костанян – об армяно-азербайджанских переговорах
«Я не могу охарактеризовать процесс как зашедший в тупик», – заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян на брифинге в правительстве 13 февраля в ответ на вопрос о ходе переговоров с Азербайджаном.
«Вы видели, что состоялось заседание комиссий по делимитации границы, была достигнута договоренность о проведении нового заседания», – сказал Костанян в качестве аргумента.
Коснувшись переговоров по тексту проекта мирного соглашения Еревана с Баку, он отметил: «Мы уже достаточно длительное время ждем реакции азербайджанской стороны на представленные нами предложения. Надеемся, что ответ последует в ближайшее время, чтобы можно было продолжить процесс. Армения, как и в прошлом, сохраняет конструктивный настрой в переговорах».
Относительно периодически озвучиваемых президентом Азербайджана угроз в адрес Армении, в том числе по части т.н. «Зангезурского коридора», Костанян отметил: «Вы видели последнюю статью премьер-министра. Официальная позиция нами озвучена: подобные заявления направлены на обеспечение эскалационного фона в регионе. Республика Армения не поддастся на подобного рода провокации. Мы и дальше будет сохранять конструктивный настрой в переговорах».
В ответ на вопрос о том, как отреагируют власти Армении в случае возможного нападения Азербайджана на Армению, замминистра сказал: «Естественно, Республика Армения должна защищать свою территориальную целостность всем имеющимся в ее арсенале инструментарием».
Он также заявил, что повышение своей обороноспособности является суверенным правом Республики Армения, напомнил: для контроля за гонкой вооружений Ереван предложил внедрить систему мониторинга.