Մյունխենում ԱՄՆ փոխնախագահի սենսացիոն հայտարարությունը վերաբերում էր նաև «ժողովրդավարության բաստիոն»-ի մեր տնաբույծ պարագլխին. Չալաբյան
«Երեկ ելույթ ունենալով Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովին, ԱՄՆ նորընտիր փոխնախագահ Վենսը սենսացիոն հայտարարություն արեց, Եվրամիության առաջնորդներին փաստացի մեղադրելով խոսքի իրավունքի և ժողովրդավարության ճնշման մեջ»,- նշել է «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
««Ժողովրդավարության բաստիոն»-ի մեր տնաբույծ պարագլուխը ևս ներկա էր համաժողովին, և այս մեղադրանքը հավասար չափով, եթե ոչ առաջին հերթին, իր պես կեղծ ժողովրդավարներին էր վերաբերվում, որոնք «ժողովրդավարության» անունից ազատազրկում են քաղաքական հակառակորդներին, ՏԻՄ ընտրություններում պարտվելուց հետո շանտաժով և բռնությամբ զավթում են նրանց կառավարումը, անթաքույց ճնշում են գործադրում դատավորների վրա, կամ փորձում ազատազրկել նույնիսկ այն շարքային քաղաքացիներին, ովքեր բողոքում են կատարվող անօրինականությունների դեմ:
Այս մղձավանջը ավարտվելու է, և մեր յուրաքանչյուրի պարտքն է՝ թույլ չտալ, որ իշխանափոխությունից հետո այն նորից կրկնվի, ցանկացած հիմնավորմամբ»,- գրել է Չալաբյանը՝ նշելովմ որ փոխնախագահ Վենսի ելույթն իսկապես տպավորիչ է իր ուղերձների հստակությամբ և քաղաքական մտքի սրությամբ։

Чалабян: Заявление вице-президента США в Мюнхене касалось и нашего доморощенного главаря «Оплота демократии»
Новый вице-президент Соединенных Штатов Джей Ди Вэнс, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности (MSC) в пятницу, 14 февраля, сделал сенсационное заявление, фактически обвинив лидеров Евросоюза в подавлении свободы слова и демократии, обратил внимание координатор инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
«На конференции присутствовал и наш доморощенный главарь «Оплота демократии», и это обвинение в равной степени, если не в первую очередь, касалось таких фейковых демократов, как он, которые от имени «демократии» лишают свободы политических оппонентов, после поражения на выборах в органы местного самоуправления захватывают у них их власть путем шантажа и насилия, открыто оказывают давление на судей или пытаются посадить за решетку даже тех рядовых граждан, которые протестуют против беззаконий.
Этот кошмар закончится, и долг каждого из нас – не допустить его повторения после смены власти, ни при каких обстоятельствах», – написал Чалабян, отметив, что выступление вице-президента США действительно впечатляет ясностью его месседжей и остротой политической мысли.