Հայաստանը ոչ թե ԵՄ, այլ իրականում Թուրքիա է շարժվում. Տիգրան Աբրահամյան
«Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսի շրջանակներում, ԵՄ ընդլայնմանը վերաբերյալ պանելային քննարկմանն էի հետևում, որին մասնակցում էր Ալբանիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի վարչապետները և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը:
Առողջ բանականություն ու սթափություն ունեցող մարդիկ, իհարկե, չեն զարմանա, բայց, այնուամենայնիվ, ասեմ, որ այդ 1-1.5 ժամանոց քննարկման ժամանակ ոչինչ չասվեց Հայսստանի ու, այսպես կոչված, ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ Փաշինյանը որպես ԵՄ անդամակցության պիոներ այնտեղ, առհասարակ, բանախոսների թվում չկար:
Դրա փոխարեն բուռն քննարկումներ կար Արևմտյան բալկանների, Ալբանիայի, Մոնտենեգրոյի, Սերբիայի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի ԵՄ հնարավոր անդամակցության մասին:
ԵՄ-Վրաստան վերջին սրացումների պայմաններում նույնիսկ Վրաստանը հիշատակվեց, իսկ ՀՀ-ի մասին ոչ մի խոսք, ակնարկ չկար. նույնիսկ ֆորմալ չողջունվեց:
Տարօրինակ չէ՞, որ ԵՄ ապագայի, ընդլայնման հեռանկարների կամ նույնիսկ գաղափարների քննարկման համատեքստում անդրադարձ չի կատարվում այն երկրին, որի խորհրդարանի իշխող ուժը փուչիկ խոստումների և բլեֆի շրջանակներում դեպի ԵՄ գնալու նախագիծ է ընդունում:
ԵՄ գնալը քաղաքացիներին վաճառելու, լուսավոր ապագայի ուղով տանելու ՀՀ իշխանության «վճռականությունը» ԵՄ իրավասու պաշտոնյաների կողմից 0 արձագանքի է արժանանում, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ արտաքին քաղաքականությունում Հայաստանը շարունակում է ընթանալ ավանտյուրայի ճանապարհով:
Հայաստանը ոչ թե ԵՄ, այլ իրականում Թուրքիա է շարժվում` և´ արտաքին կողմնորոշմամբ, և´ ուրացման քաղաքականությամբ, և´ բոլոր հիմնական ուժային կենտրոնների հետ հարաբերությունների տապալմամբ»:

Opposition MP Tigran Abrahamyan has dismissed the Armenian government’s claims of pursuing EU membership, calling them mere political bluff.
"I was following the panel discussion on EU enlargement held on the sidelines of the Munich Security Conference, which featured the prime ministers of Albania and North Macedonia, as well as EU Commissioner for Enlargement Marta Kos," he wrote on Facebook on Monday.
The Pativ Unem faction MP underscored that during the 1–1.5-hour discussion, Armenia and its EU accession process were not mentioned at all. Moreover, Prime Minister Nikol Pashinyan, as a "pioneer" of EU membership, was not even among the speakers. Instead, the discussion focused on the potential EU accession of Western Balkan countries, including Albania, Montenegro and Serbia, as well as Moldova and Ukraine.
“Given the recent deterioration in relations between the EU and Georgia, even Georgia was mentioned, but there was not a single word about Armenia – not even a formal acknowledgment or a passing reference," Abrahamyan said.
"Isn't it strange that a discussion about the EU’s future, its prospects and potential expansion made not a single reference to a country where the parliamentary majority passed a bill on EU membership as part of its empty promises and political bluff?
"The Armenian authorities' 'determination' to sell their citizens on the idea of joining the EU, touting it as a path to a brighter future, has been met with complete indifference from EU officials. This once again indicates the Armenian leadership's reckless foreign policy.
"In reality, Armenia is not moving toward the EU, but rather toward Turkey in its external alignment and renunciation policy, as well as in its failure to maintain relations with all major centers of power," he stated.