Հայաստանի ազգային հավաքականն ունի նոր գլխավոր մարզիչ
«Այաքսի» և Հունաստանի ազգային հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչը կգլխավորի Հայաստանի ազգային հավաքականը:
61-ամյա նիդերլանդացի մարզիչ Ջոն վան’տ Սխիպը կգլխավորի Հայաստանի ազգային հավաքականը: Նրա օգնականի պարտականությունները կկատարի Նիդերլանդների հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Արոն Վինտերը:
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանն այսօր ներկայացրել է Ջոն վան’տ Սխիպին ՀՖՖ Գործադիր կոմիտեի անդամներին: ՀՖՖ Գործկոմը հաստատել է վան’տ Սխիպի թեկնածությունը Հայաստանի Ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնում:
ՀՖՖ հաղորդմամբ, մարզիչը կանցնի իր պարտականությունների կատարմանը 2025 թ. մարտի 1-ից: Պայմանագիրը նախատեսված է 1+1 ձևաչափով:
Ջոն վան’տ Սխիպը ծնվել է 1963 թվականի դեկտեմբերի 30-ին:
Ֆուտբոլիստի կարիերան
Նիդերլանդների հավաքական - 41 խաղ, 2 գոլ
1981-1992 Այաքս (Նիդերլանդներ) - 273 խաղ, 29 գոլ
1992-1996 Ջենոա (Իտալիա) – 107 խաղ, 11 գոլ
Որպես ֆուտբոլիստ՝ Նիդերլանդների հավաքականի կազմում դարձել է Եվրոպայի 1988 թ. չեմպիոն, «Այաքսի» կազմում  4 անգամ (1981-1982, 1982-1983, 1984-1985, 1989-1990) նվաճել է Նիդերլանդների չեմպիոնի տիտղոսը, ևս 3 անգամ՝ Նիդերլանդների գավաթը (1982-1983, 1985-1986, 1986-1987), ՈՒԵՖԱ-ի Գավաթակիրների Գավաթի (1986-1987) և ՈՒԵՖԱ-ի գավաթի (1991-1992) հաղթող է:
Որպես մարզիչ՝ գլխավորել է «Այաքսը» և Հունաստանի հավաքականը, եղել է Նիդերլանդների ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Մարկո Վան Բաստենի օգնականը:  Ավստրալական «Մելբուռն Սիթին» նրա գլխավորությամբ 2016 թ. նվաճել է Ավստրալիայի գավաթը:

У сборной Армении по футболу новый главный тренер – Джон ван'т Схип
Бывший главный тренер «Аякса» и сборной Греции возглавит национальную сборную Армении. Об этом сообщает Федерация футбола Армении.
«61-летний голландский тренер Джон ван'т Схип возглавит национальную сборную Армении. Президент ФФА Армен Меликбекян сегодня представил Джона ван'т Схип членам Исполнительного комитета ФФА. Исполнительный комитет ФФА одобрил кандидатуру ван'т Схипа на должность главного тренера национальной сборной Армении.
Тренер приступит к своим обязанностям с 1 марта 2025 г. Договор заключен по схеме 1+1», – говорится в сообщении.
Джон ван'т Схип родился 30 декабря 1963 года.
Карьера футболиста
1981-1992 «Аякс» (Нидерланды) - 273 игры, 29 голов
1992-1996 «Дженоа» (Италия) – 107 игр, 11 голов
Будучи футболистом, он выиграл чемпионат Европы 1988 года в составе сборной Нидерландов. В составе «Аякса» 4 раза становился чемпионом Нидерландов (1981-1982, 1982-1983, 1984-1985, 1989-1990), 3 раза завоевывал Кубок Нидерландов (1982-1983, 1985-1986, 1986-1987), Кубок обладателей кубков УЕФА (1986-1987) и Кубок УЕФА (1991-1992).
В качестве тренера он руководил «Аяксом» и сборной Греции, а также был помощником главного тренера сборной Нидерландов Марко Ван Бастена. Под его руководством австралийский клуб «Мельбурн Сити» стал выиграл Кубок Австралии 2016 года.