Հայաստանը ոչ թե ԵՄ, այլ իրականում Թուրքիա է շարժվում. Տիգրան Աբրահամյան
«Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսի շրջանակներում, ԵՄ ընդլայնմանը վերաբերյալ պանելային քննարկմանն էի հետևում, որին մասնակցում էր Ալբանիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի վարչապետները և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը:
Առողջ բանականություն ու սթափություն ունեցող մարդիկ, իհարկե, չեն զարմանա, բայց, այնուամենայնիվ, ասեմ, որ այդ 1-1.5 ժամանոց քննարկման ժամանակ ոչինչ չասվեց Հայսստանի ու, այսպես կոչված, ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ Փաշինյանը որպես ԵՄ անդամակցության պիոներ այնտեղ, առհասարակ, բանախոսների թվում չկար:
Դրա փոխարեն բուռն քննարկումներ կար Արևմտյան բալկանների, Ալբանիայի, Մոնտենեգրոյի, Սերբիայի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի ԵՄ հնարավոր անդամակցության մասին:
ԵՄ-Վրաստան վերջին սրացումների պայմաններում նույնիսկ Վրաստանը հիշատակվեց, իսկ ՀՀ-ի մասին ոչ մի խոսք, ակնարկ չկար. նույնիսկ ֆորմալ չողջունվեց:
Տարօրինակ չէ՞, որ ԵՄ ապագայի, ընդլայնման հեռանկարների կամ նույնիսկ գաղափարների քննարկման համատեքստում անդրադարձ չի կատարվում այն երկրին, որի խորհրդարանի իշխող ուժը փուչիկ խոստումների և բլեֆի շրջանակներում դեպի ԵՄ գնալու նախագիծ է ընդունում:
ԵՄ գնալը քաղաքացիներին վաճառելու, լուսավոր ապագայի ուղով տանելու ՀՀ իշխանության «վճռականությունը» ԵՄ իրավասու պաշտոնյաների կողմից 0 արձագանքի է արժանանում, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ արտաքին քաղաքականությունում Հայաստանը շարունակում է ընթանալ ավանտյուրայի ճանապարհով:
Հայաստանը ոչ թե ԵՄ, այլ իրականում Թուրքիա է շարժվում` և´ արտաքին կողմնորոշմամբ, և´ ուրացման քաղաքականությամբ, և´ բոլոր հիմնական ուժային կենտրոնների հետ հարաբերությունների տապալմամբ»:

Тигран Абрамян: Власти Армении в действительности придерживаются курса не в сторону ЕС, а в сторону Турции
12:19 17/02/2025
«Следил за организованной в рамках Мюнхенской конференции по безопасности панельной дискуссией о расширении ЕС, в которой принимали участие премьер-министры Албании, Северной Македонии и комиссар ЕС по вопросам расширения», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Здраво и трезво мыслящие люди, конечно, не удивятся, но, тем не менее, скажу: в ходе этой 1-1,5-часовой дискуссии ничего не было сказано об Армении и начале так называемого процесса вступления республики в ЕС.
Уже не говорю о том, что Пашиняна, как пионера членства в ЕС, вообще не было среди спикеров.
Вместо этого разгорелась бурная дискуссия о возможном членстве в ЕС стран Западных Балкан, Албании, Черногории, Сербии, Молдовы и Украины.
В условиях недавнего обострения отношений между ЕС и Грузией упоминалась даже Грузия, но не было ни слова об Армении, ни одного намека, даже формального приветствия», – обратил внимание Абрамян.
«Разве не странно, что в контексте обсуждения будущего ЕС, перспектив или даже идей расширения нет ни одного упоминания страны, в которой правящая партия в парламенте в рамках своих пустых обещаний и блефа принимает проект о вступлении ЕС?
«Решимость» властей Армении продать собственным гражданам курс на членство в ЕС, путь в светлое будущее встречает 0 реакции со стороны уполномоченных чиновников ЕС, что в очередной раз доказывает, что Армения продолжает идти по пути авантюризма во внешней политике.
Армения движется не в сторону ЕС, а на самом деле в сторону Турции: и своей внешней ориентацией, и своей политикой отречения,  и провалом отношений со всеми основными центрами силы», – написал Абрамян.