Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն փետրվարի 18-ին, ժամը 20:57-ին ահազանգ է ստացվել, որ Հատիս լեռան լանջին ավտոմեքենաներն արգելափակվել են ձյան մեջ. դուրս բերելու համար անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից հայտնում են, որ դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական խումբը։
Փրկարարներն ու պարեկային ծառայության աշխատակիցներն արգելափակումից դուրս են բերել երկու վարորդներին և չորս ուղևորներին, այնուհետև ուղեկցել անվտանգ տարածք:
Նշենք, որ փետրվարի 17-19-ը ՆԳՆ ՓԾ Կոտայքի, Արագածոտնի, Սյունիքի, Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզային փրկարարական վարչությունների ճգնաժամային կառավարման կենտրոններ ահազանգեր են ստացվել արգելափակված ավտոմեքենաների վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ապարան, Սիսիան քաղաքներում, Հանքավան, Զովաբեր, Ախուրյան, Վարսեր գյուղերում և Հատիս լեռան լանջին:
Դեպքի վայր ժամանած փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 9 ավտոմեքենա և 22 քաղաքացու ցուցաբերել համապատասխան օգնություն։

Спасатели в Армении вызволили увязшие в снегу на склоне горы Атис автомобили
18 февраля в 20:57 в центр кризисного управления Котайкского областного Спасательного управления СС МВД Армении поступило сообщение об увязших в снегу на склоне горы Атис автомобилях.
Прибывшие на вызов спасатели и сотрудники Патрульной службы вызволили из снежного плена двоих водителей и 4 пассажиров, сопроводив их в безопасное место.
В период с 17 по 19 февраля  в Котайкский, Арагацотнский, Сюникский, Ширакский и Гегаркуникский региональные центры кризисного управления СС МВД были получены звонки о застрявших автомобилях.
В частности, автомобили застряли в городах Апаран, Сисиан, селах Анкаван, Зовабер, Ахурян, Варсер и на склоне горы Атис.
Прибывшие на вызовы спасатели вызволили 9 застрявших автомобилей и оказали соответствующую помощь 22 гражданам.