ՀՀ կառավարության ղեկավարն միջազգային գանգատներից հրաժարվելու կամ այդպիսի որոշումների համար քաղաքական ճնշում գործադրելու իրավասություն չունի. Թաթոյան
13:53 19/02/2025
«Միջազգային ատյաններից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելն անհնար է նաև իրավական արգելքի պատճառով»,- նշել է Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Ըստ նրա, ՀՀ կառավարության ղեկավարն այդ հայտարարություններն անում է ՔՊ ղեկավարի իր նեղ շահերի գերակայությամբ` ի չարը գործադրելով ՀՀ վարչապետի կարգավիճակը և սխալ մեկնաբանելով Կառավարության լիազորությունները:
«Նա չունի այդ գանգատներից հրաժարվելու կամ այդպիսի որոշումների համար քաղաքական ճնշում գործադրելու իրավասություն:
Դա հակասում է ՀՀ անվտանգությանն ու պետական մյուս շահերին, ոտնահարում է հայ ժողովրդի իրավունքները: Այդ գանգատներից հրաժարվելը Հայաստանի Հանրապետությունը դնում է պատասխանատվության տակ սեփական քաղաքացիներին իրենց իրավունքների զանգվածային խախտումների համար պաշտպանությունից զրկելու, այդ պաշտպանությունից հրաժարվելու և հետագայում պաշտպանության խոչընդոտներ ստեղծելու համար, մաքրում է ադրբեջանական հանցանքները:
Ուստի, գանգատներից հրաժարվելը չի կարելի «հիմնավորել»` Կառավարության ինչ-որ առանձին, «մեկուսացած» լիազորության վրա հղում անելով: Սա այդ դեպքը չէ:
Ընդ որում, միջազգային դատարանում միջպետական գանգատ ներկայացնելն ինքնին  չի ենթադրում դրանցից հրաժարվելու Վարչապետի կամ Կառավարության բացարձակ հայեցողություն: Հրաժարվելն ունի բոլորովին այլ իրավական ռեժիմ արդեն իսկ նախաձեռնված կամ ընթացող միջագային դատական գործընթացի պայմաններում:
Այն, որ միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը ՀՀ վարչապետի աշխակազմի կառուցվածքային միավոր է, ոչինչ չի նշանակում: Կոպիտ սխալ էր այդ միավորը Վարչապետի աշխատակազմի մաս դարձնելը հատկապես գործող Կառավարության պարագայում, որի համար քաղաքական շահերը գերակա են պետական շահերի նկատմամբ:
Նշվածից բացի, ՔՊ ղեկավարն իր հայտարարություններով ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում, որ այլ գործերով նման բաներ տեղի են ունեցել: Օրինակ` ինքը կամ իր քաղաքական թիմակիցների մի մասը մինչև իշխանության գալը Եվրոպական դատարան են ներկայացրել գանգատներ ու հիմա քաղաքական ճնշում օգտագործելով` ստիպել են հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումներից հանուն իրենց «հաղթանակի»»,- գրել է Արման Թաթոյանը։

Татоян: У Пашиняна нет полномочий отзывать жалобы или оказывать политическое давление для принятия таких решений
16:23 19/02/2025
Отказ Армении от жалоб против Азербайджана в международных инстанциях невозможен также из-за правового запрета, обращает внимание экс-омбудсмен Армении, глава фонда «Татоян» Арман Татоян.
Он обратил внимание, что руководитель правительства Армении делает эти заявления, исходя из своих узких интересов как главы правящей политической силы «Гражданский договор», злоупотребляя статусом премьер-министра Армении и неверно трактуя полномочия правительства.
«У него нет полномочий отзывать эти жалобы или оказывать политическое давление для принятия таких решений.
Это противоречит безопасности Республики Армения и другим государственным интересам, нарушает права армянского народа. Отказ от этих жалоб возлагает на Республику Армения ответственность за лишение собственных граждан защиты в вопросе массовых нарушений их прав, за отказ от этой защиты и создание препятствий для защиты в будущем. Кроме того, это также отбеливает репутацию совершившего преступления Азербайджана», – отметил он.
По его словам, отказ от жалоб не может «обосновываться» ссылкой на какое-то отдельное, «изолированное» полномочие правительства, это не тот случай.
«При этом подача межгосударственной жалобы в международный суд сама по себе не подразумевает абсолютного усмотрения со стороны премьер-министра или правительства в вопросе ее отзыва.
Отказ имеет совершенно иной правовой режим в контексте уже инициированного или текущего международного судебного процесса.
То, что офис представителя Республики Армения по международным правовым вопросам является структурной единицей аппарата премьер-министра, ничего не значит. Было грубой ошибкой делать его частью аппарата премьер-министра, тем более в случае действующего правительства, для которого политические интересы превыше государственных.
Кроме того, заявления главы "Гражданского договора" вызывают обоснованные подозрения в том, что подобное происходило и по другим делам. Например, он или некоторые его политические соратники до прихода к власти подавали жалобы в Европейский суд, а теперь, используя политическое давление, заставили Республику Армения отказаться от своих позиций ради своей "победы"», - отметил Татоян.