Տնային կալանքում գտնվող ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն արձագանքել է իկոլ Փաշինյանի գաղափարախոսական ուղերձին.
««Ես դավաճան չեմ, ես «գաղափարախոս» եմ». սա էր մոտ մեկ ժամվա ընթացքում Նիկոլը փորձում լցնել մեր գանգատուփերի մեջ, թեպետ իրականում այդ զազրելի՝ իր բովանդակությամբ եւ փնթի՝ իր փաթեթավորմամբ կուտը ավելի շուտ մոխրագույն (գորշ) գայլի 14 երանգների մասին էր։
«А теперь я Наташа» մասկարադը չի աշխատում, քանզի գլխաշորի տակից ակնբախ են «Գյուլչատայի» դիմագծերը։
Այս հակահայկական օպերացիան վաղուց էր տեսանելի, եւ միայն ընթացիկ ամսվա մեջ երկու անգամ դրան անդրադարձել եմ՝ տարբեր ձեւաչափերով։
1. «Փաշինյանը երկար-բարակ խոսում էր իր դավաճանական քաղաքականության գաղափարական հիմքերի մասին, որոնք, հենց իր խոստովանությամբ, չեն համապատասխանում հայկական, ավանդական, պատմականորեն ձևավորված «սոցիալ-հոգեբանությանը», և ավտորիտարիզմի շան գլուխը թաղված է հենց այստեղ։
Սա է տիպիկ բռնատիրական վարքագիծը՝ բռնի փոխել հասարակության կոդերը, վզներիս փաթաթել ինքնաշեն «գաղափարական» պարաններ։
Այսպես են վարվել և վարվում բոլոր ավտորիտար կառավարիչները՝ Հյուսիսային Կորեա, Ադրբեջան, Թուրքիա, Թուրքմենստան և այլն։
Եվ սա անում է՝ չունենալով համապատասխան մանդատ, քանզի 2018-ին մարդկանց խաբել է բոլորովին այլ լոզունգներով, իսկ 2021-ին գնացել է ընտրություններին «հայրենասիրական» օրակարգով։ Էլ չասեմ, որ «գաղափարական» առաջնորդ լինելու համար նա չունի նաև ոչ ինտելեկտուալ պոտենցիալ, և ոչ էլ բարոյական հեղինակություն»։
01.02.2025
2. «Ակնհայտ է, որ Փաշինյանը գաղափարական հիմք է փորձում ստեղծել սեփական իշխանությունը երկարաձգելու և Հայաստանը թուրքական աշխարհին ծախելու համար»:
04.02.2025
Հ.Գ. Հղումը տեղադրված է Արմեն Աշոտյանի ընկերների կողմից, ովքեր փաստաբանների միջոցով Արմենից ստացել են նման թույլտվություն և հասանելիություն։
Ցավոք, Արմենն անձամբ իր էջերը վարելու իրավունք չունի եւ չի կարող արձագանքել նաեւ ձեր մեկնաբանություններին ու նամակներին՝ մինչ իր ազատությունը։
Արմենը շնորհակալ է ձեզ, խնդրում է շարունակել պայքարը, իսկ քննարկումներում պահպանել մաքսիմալ կոռեկտությունը»։

Армен Ашотян: Маскарад «А теперь я Наташа» не работает
Находящийся под домашним арестом зампредседателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян отреагировал на вчерашнее идеологическое послание Никола Пашиняна армянскому народу:
«„Я не предатель, я – „идеолог””: вот что пытался вложить Никол в наши головы в течение примерно часа, хотя и эта приманка – мерзкая по своему содержанию и неопрятная по своему оформлению – была скорее о 14 оттенках серого волка.
Маскарад „А теперь я Наташа” не работает, ибо из-под косынки бросаются в глаза черты лица „Гюльчатай ”.
Эта антиармянская операция была заметна уже давно, и только в этом месяце я обращался к ней дважды – в различных форматах.
1. „Пашинян пространно говорил об идеологических основах своей предательской политики, которые, по его собственному признанию, не соответствуют армянской, традиционной, исторически сформировавшейся «социальной психологии». И вот где собака зарыта в плане авторитаризма.
Это типичное авторитарное поведение: насильственное изменение кодов общества, наматывание на наши шеи самодельных „идеологических” веревок.
Так поступали и поступают все авторитарные правители: примеры – Северная Корея, Азербайджан, Турция, Туркменистан и т.д..
И делает он это, не имея соответствующего мандата, поскольку в 2018 году он обманул людей совершенно другими лозунгами, а в 2021 году пошел на выборы с „патриотической” повесткой. Не говоря уже о том, что у него нет ни интеллектуального потенциала, ни морального авторитета, чтобы быть „идеологическим” лидером”.
01.02.2025
2. „Очевидно, что Пашинян пытается создать идеологическую основу для продления собственной власти и продажи Армении тюркскому миру”.
04.02.2025».
Отметим, Пашинян накануне в частности заявил о необходимости принятия новой конституции: «Для этой системы существенно принятие путем всенародного голосования новой Конституции, поскольку, по крайней мере в общественном восприятии, все предыдущие конституционные референдумы были не до конца легитимными. Стратегической целью принятия новой Конституции является переход от реликтового (остаточного) порядка действий безгосударственной нации к порядку действий государствообразующего народа».